Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışan Eşlerin Nöbet Sorunu Çözülüyor

Giriş Tarihi: 24.6.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 24.6.2015 11:01
Çalışan Eşlerin Nöbet Sorunu Çözülüyor
Sağlık-Sen, yetkili sendika olarak Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile yapılan Kurum İdari Kurul (KİK) toplantısında önemli kazanıma imza attı. Kazanımlar arasında çalışan eşlerin nöbet sorunu, sağlık çalışanlarına muayene önceliği, kaza yapan araçların değer kaybının kasko şirketi tarafından ödenmesi gibi birçok konu bulunuyor.
Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, yaptığı açıklamada; “Sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından olan, çalışan eşlerin nöbet konusunda, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün KİK toplantısında önemli bir kazanıma imza atıldı. Sağlık-Sen’in eşi çalışan sağlık çalışanlarının çocukları var ise farklı günlerde, çocukları yok ise aynı günlerde nöbet tutması talebi kabul edildi. Yapılan KİK toplantısında, çalışan eşlerin nöbet usulüyle çalışmaları durumunda aile bütünlüğünün bozulduğu, nöbetlerin koordine edilerek düzenlenmesi yönündeki talebimizi kabul edilmesi üzerine, Atama Daire Başkanlığı’nca bu durumda olan personele kolaylık sağlanması amacıyla tüm sağlık teşkilatına yazı yazılmasına karar verildi. Söz konusu yazının en kısa sürede yazılmasıyla önemli bir kazanımımız daha hayata geçmiş olacak” dedi.
MUAYENE ÖNCELİĞİ YENİDEN GELİYOR
Sağlık çalışanlarının önemli taleplerinden birisinin de personele muayene önceliği verilmesi olduğuna işaret eden Karaer, “Yapılan KİK toplantısında Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında görev yapan personele randevu önceliği tanınmasında mevzuat açısından bir engel olmadığı takdirde gerekli işlemlerin yapılmasına; personelin çocuklarına muayene önceliği konusunda ise, gerekli araştırmanın yapılmasına karar verildi. KİK toplantısında gündeme gelen bir başka konu ise, atama taleplerinin Genel Sekreter ve İl Müdürlüklerinde bekletilmesi konusu oldu. Atama Daire Başkanlığı tarafından mevzuata uygun olan tayin taleplerinin gerekli belgelerin eksiksiz olması halinde bekletilmeden bakanlığa gönderilmesi konusunda, İl Sağlık Müdürlüklerine, valilikler aracılığıyla yazı yazılması kabul edildi. Ambulans kazalarında hasarlar kasko tarafından ödenmesine karşın, değer kaybı aracı kullanan çalışandan alınıyordu. KİK toplantısında değer kaybının da kasko üzerinden karşılanması konusunda çalışma yapılmasına karar verildi” diye konuştu.
GEÇİCİ GÖREV YOLLUKLARI, GÖREVLENDİRME SÜRESİ ÜZERİNDEN ÖDENECEK
112 çalışanlarının görevlendirmelerinde yaşanan gün ve yolluk sorunun da KİK toplantısında giderildiğine kaydeden Kaarer, şöyle konuştu: “112 çalışanları, nöbet esasına göre çalıştığı için, görevlendirmelerde, görevlendirmeler aylık olmasına karşın sadece görev yaptıkları gün sayısı dikkate alınıyordu. Talebimiz üzerine, geçici olarak görevlendirilen personele görevlendirme süresi üzerinden geçici görev yolluğunun ödenmesi gerektiği, bu konuda Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Strateji Geliştirme Başkanlığı ile koordineli şekilde 81 il valiliğine yazı yazılmasına karar verildi. KİK toplantısındaki bir başka kazanım ise, maçlara ve etkinliklere katılan sağlık çalışanlarına ödeneklerin tam olarak ödenmesi oldu”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışan Eşlerin Nöbet Sorunu Çözülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN