Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Kalp Krizine Karşı Farkındalık Oluşturulacak

Giriş Tarihi: 1.7.2015 09:18 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 10:00
Aydın’da Kalp Krizine Karşı Farkındalık Oluşturulacak
’ın da içinde bulunduğu ‘Hızlı Davran Hayatını Kurtar’ projesi kapsamında kalp krizi geçiren hastalarda ölüm oranını azaltmak için farkındalık çalışmaları yapılacak.
Kalp ve damar hastalıkları ve özellikle kalp krizi ülkemizde görülen ölümlerin en sık nedenlerin başında geldiği gibi Türkiye’de her 10 ölümden 4’ü kalp krizi nedeniyle oluşuyor. Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) ve Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin (ESC) işbirliğinde ve ülkemizin de dahil olduğu 10 ülkede Stent for Life (SFL) “Hızlı Davran Hayatını Kurtar” projesi yürütülüyor. “Hızlı Davran Hayatını Kurtar” Projesi ile kalp krizi geçiren hastalarda ölüm oranının azaltılması, kalp yetersizliği gelişiminin önlenmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik olarak hastanın primer perkütan koroner girişimine erişiminin artırılması ve işlemin en iyi standartlarda yapılmasının sağlanması teşvik ediliyor. Proje kapsamında farkındalık çalışması başlatılacak olan 21 il içerisinde Aydın’da yer alıyor.
“İLK İKİ SAATTE DOĞRU TEDAVİYE ERİŞİLMELİ”
Kalp krizinde erken müdahalenin önemli olduğunu vurgulayan Aydın Halk Sağlığı Müdürü Uz. Dr. Kasım Çetin“Kalp krizine bağlı toplam ölümlerin yarısı belirtilerin başladığı ilk 3-4 saat içinde ve çoğunlukla hastaneye ulaşmadan önce gerçekleşmektedir. Kalp krizi sırasında kalbe gelen kan akımı bozulmaktadır. Kalbe gelen kan akımının eski düzeyine gelmesi ne kadar gecikirse kalpte oluşan hasar o kadar artmakta, kişi hayatını kaybedebilmekte veya ileriki yaşamında yaşam kalitesini bozan sorunlarla karşılaşmaktadır. Kalp krizi geçiren bir kişi için tedaviye başlanıncaya dek geçen süre en önemli faktörlerden birisidir. Bu nedenle kalp rahatsızlıklarında ilk iki saatte doğru tedaviye erişmek hayati önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.
“KALP KRİZİNDE HER SANİYE ÖNEMLİDİR”
Kalp krizi konusunda Tür halkında farkındalığın artırılması gerektiğini kaydeden Çetin, “Toplumun kalp krizi belirtileri konusunda bilinçlenmesini sağlamalıyız. Kalp krizi belirtileri göğüs, kol, boyun veya çene ağrısı, nefes darlığı, endişe ya da terleme, bulantı, kusma, nabız düzensizliğidir. Kalp krizi belirtileri ortaya çıkar çıkmaz acil tibbi yardım çağrılmamasının kalp krizi tedavisinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Çünkü kalp krizi söz konusu olduğunda her saniye önemlidir” dedi.
“ACİL SERVİSİ ZAMAN YİTİRMEDEN ARANMALI”
Acil durumlarda 112’yi arayarak hastaneye ambulans ile gitmelerinin ve uygun tedaviye erişiminin sağlanmasının önemli olduğunu dikkat çeken Çetin, “Halkımızın kalp krizine hızla müdahale edebilmesi için derhal 112 Acil Servisi aramanın ne kadar önemli olduğunu anlaması gereklidir. Kalp krizinin farklı tiplerinin bulunduğu ve bunların tedavilerinin değişebileceği dikkate alınarak 112 Acil Servisi zaman yitirmeden aranması; kalp krizinin doğru şekilde tedavi edilmesini ve hastaların uygun tedavi merkezlerine sevkini sağlayacaktır. Hastaneye ulaşan hastaların rahatsızlıklarının kalp krizi olması durumunda ambulansın ilgili hastayı doğrudan anjiyo yapılan merkezlere ulaştırılmalarını sağlanması hedefleniyor” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın’da Kalp Krizine Karşı Farkındalık Oluşturulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN