Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Güreşen Develer Van Keşiş Yaylasında Kamp Yapıyor

Giriş Tarihi: 5.7.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Aydın’da Güreşen Develer Van Keşiş Yaylasında Kamp Yapıyor
Dünyanın ender geleneklerinden biri olan ve Yörükler diyarı ’da yaklaşık bir asırdır devam eden deve güreşlerine katılan develerin büyük çoğunluğu Van’da yetişiyor. Keşiş Yaylası’nda yetiştikten sonra Aydınlı deve tüccarları ve deveciler tarafından satın alınan güreş develeri Ege, Akdeniz ve Marmara arenalarında kış aylarında güreşerek hem sahiplerine para kazandırıyor hem de asırlık bir geleneği sürdürüyor.
Van’da güreş develeri yetiştiren Ekrem Demir, havaların ısınması ile develeri rakımı ve bitki örtüsüyle önemli bir mekan haline gelen Keşiş Yaylası’na çıkardı.
Ekrem Demir, bahar ayları ile birlikte büyük ve küçük baş hayvanları ve develerini 2 bin 200 rakımlı Erek Dağı arkasındaki Keşiş Gölü Yaylası’nda adeta kampa soktu. Burada kurduğu çadırlarda ailesiyle birlikte yaşayan Demir, bir yandan develeri beslerken diğer yandan develeri idman yaptırıyor. Yetişen develeri ise yayladan indikten sonra güreşmesi için Aydın ve İzmir’e gönderiyor.
Develerle turistik gezi de yaptıracağını da ifade eden Demir, 12 yıldır güreş devesi yetiştirdiğini belirterek, "Develer benim için çok önemli. İyi olan güreşçi develeri batıya gönderiyorum. Ama ben artık develeri burada değerlendirmek istiyorum. Yazın Keşiş Gölü ve Yaylası’na gelen insanlara tur attıracağım. Kışın da istenirse İskele, Van Kalesi gibi turistik yerlerde deve turu düzenleyeceğim" dedi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın’da Güreşen Develer Van Keşiş Yaylasında Kamp Yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN