Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı İşinde 80 Bin Açık Var

Giriş Tarihi: 8.7.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı İşinde 80 Bin Açık Var
Adı yeni duyulmaya başlanan Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı, üniversite mezunlarına yeni ve yüksek kazançlı iş imkânı sunuyor.
Türkiye’de yeni trend haline gelen konuyla ilgili Yüksek Akademi Eğitim Kurumları Genel Müdürü Yasin Gülpolat bilgi verdi. Tehlikeli madde üreten, taşıyan, depolayan firmaların bir danışman bulundurması zorunluluğu içeren tebliğ, 30 Haziran’da yürürlüğe girdi. İlgili tebliğe göre; tehlikeli madde paketleyen, dolduran, ambalajlayan firmalardaTehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı (TMGD) bulundurma zorunluluğu olacak, şimdiden birçok firma çalıştıracak TMGD aramaya başladı.
YÜKSEK MAAŞ
Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı adı yeni ama mesleğe girenleri yüksek bir maaş bekliyor. Türkiye’de sadece 500 sertifikalı danışman olduğu belirtiliyor, bu anlamda eleman açığı büyük. Danışmanlar, Firma başına 2- 2 bin 500 lira ücret alabiliyor. Bir firmaya bağlı ya da bağımsız çalışabiliyorlar, en fazla 5 firma ile çalışabiliyorlar. Uygulama akaryakıt istasyonları bölge bayileri için 30 Haziran 2015’den itibaren yürürlüğe girdi. Türkiye’de 15 bin akaryakıt istasyonu olduğu düşünülürse binlerce üniversite mezunu genç danışman olarak binlerce lira kazanabilecek.
70 PUAN ALMAK YETERLİ
Yüksek Akademi Eğitim Kurumları Genel Müdürü Yasin Gülpolat, TMGD olabilmek için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlattı. Gülpolat, şunları söyledi: "Danışman olmak için, 4 yıllık üniversite mezunlarının bölüm ayrımı olmaksızın kursa katılıp Ulaştırma Bakanlığı’nın açtığı sınavdan 70 ve üzeri puan almak gerekiyor. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı, sınavı Türkiye’de ilk kitap açık girilen sınavdır."
80 BİN AÇIK VAR
Gülpolat, yeni yürürlüğe giren tebliğ sonrasında özellikle tehlikeli madde ile çalışan firmaların danışman aradığını kaydederek, "Birçok firma yüksek maaşla TMGD arıyor. Türkiye’de 80 bin kişilik Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı açığı var, firmalar danışman arıyor çünkü danışman bulundurmamanın cezası çok yüksek. Birçok firma bizden danışman konusunda yardım istiyor, biz de kurumumuzu arayıp danışman temin etmek isteyen firmalara başarılı olan kursiyerlerimizi tavsiye edebiliyoruz, böylelikle kursiyerlerimizi istihdama da yönlendiriyoruz” dedi.
EĞİTİM SÜRECİ
Yüksek Akademi Eğitim Kurumları hakkında bilgi veren Genel Müdürü Yasin Gülpolat, "Eğitim Kurumumuz merkezlidir, 5 farklı ilde şubelerimiz mevcuttur, eğitimlerimiz 49 saatten oluşuyor ve bir hafta sürüyor. Eğitimlerimizde; katılanlara Yangın Eğitim Sertifikası, öğle yemeği, sabah kahvaltısı ve eğitim merkezimize gidiş ve gelişlerde ücretsiz servis imkânımız var, ayrıca öğrencilerimiz sınavı kazanma süreci başarıyla sonuçlanana kadar birlikteyiz, belgesini almaya hak kazanan öğrencilerimizin ihtiyaç duyan işletmelere yönlendirmeleri konusunda da her zaman yanındayız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı İşinde 80 Bin Açık Var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN