Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Alzheimer Bilinçlendirme Toplantısı Yapıldı

Giriş Tarihi: 18.5.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 14:11
Çanakkale’de Alzheimer Bilinçlendirme Toplantısı Yapıldı
Unutmasın’ Alzheimer Bilinçlendirme toplantısı 17Mayıs Pazar günü Çanakkale Belediyesi Nikah Salonu’nda yapıldı.
Toplantıda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman ve Kütahya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalından Doç. Dr. Sibel Canbaz Kabay bilgiler aktardı.
Dünya nüfusunun yaşlanmakta olduğunu söyleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman,“Önümüzdeki 20 yıl içerisinde bu yaşlanan dünya nüfusuyla birlikte unutkanlık ve genetik olan Alzheimer hastalığı önemli bir hastalık grubunu oluşturacak. Özürlülük açısından ve hasta bakımı açısından ciddi sorunlara neden olacak. Bunun için özellikle erken tanı ve korunma yöntemlerinin üzerinde durmak gerekiyor” dedi.
Hasta yakınlarına tavsiyeler
Hasta yakınlarına önemli tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman Alzheimer, hastalığının tanısında hekimlere yardımcı olmaları açısından nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı. Hasta bakımının yanı sıra nelere dikkat edilmesi gerektiğini de kaydeden Karaman, “Beslenmesinden, idrar sorunlarına, paranoid düşüncelerden depresyona kadar hastalar pek çok sorunla karşı karşıya geliyorlar. Bunlarla mücadele yolları da mevcut. Gözden kaçan sorunlardan biri de hastaya bakım hizmeti veren hasta yakınlarında gelişen ruhsal sorunlar ve tükenmişlik hissidir. Bu noktada hasta yakınlarına destek veren kurumların, ünitelerin olması gerekli. Bu hastaların bakımlarıyla ilgilenen, klasik bakımevi veya huzurevinden daha farklı olarak yaşlı evlerinin kurulması ve profesyonel destek verilmesi, devletin gelecekteki sağlık politikasında buna yer açması gerekiyor” diye konuştu.
Alzheimer teşhisinde geç kalınıyor
Yaşlanmanın normal bir süreç olmasına karşın yaşla gelen unutkanlığın yaşlılığın doğal bir sonucu olmadığını söyleyen Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman, “İpuçlarını iyi değerlendirerek erken tanı ve tedavi ile hastanın mümkün olduğu kadar yaşamın içerisinde kalmasını sağlamak önemli. Bugün için genetik bir hastalık olan Alzheimer Hastalığında gelişen beyin dokusu hasarını ortadan kaldırmamız mümkün değil ancak kişinin diyabet, hipertansiyon, tiroid hastalıkları ve B12 vitamin eksikliği gibi ek hastalıkları ile mücadele ederek ve erken dönemde tedaviye başlayarak hastalığın ilerleyişi yavaşlatılabilir. Ayrıca unutkanlığa yol açabilecek pek çok çevresel faktörlerden kişileri uzak tutarak toplumda bilinç oluşturmak önemli. Zihin geliştirici egzersizler ve hafızayı koruma yollarının da öğrenilmesi gelecekte unutkanlıkla mücadele için bugünden atılacak adımlardır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale’de Alzheimer Bilinçlendirme Toplantısı Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN