Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Danimarka
Giriş Tarihi: 02.02.2015 17:47 Güncelleme Tarihi: 25.01.2018 12:13
Danimarka Krallığı ya da kısaca Danimarka (Danca: Bu ses hakkında Danmark (yardım·bilgi)) Kuzey Avrupa'da İskandinavya'da başkenti Kopenhag olan ülkedir. Danimarka anayasal bir monarşi olup, devlet başkanı 2'inci Margrethe'dır. Grönland ve Faroe Adaları da Danimarka'ya aittir. İzlanda ise 1944'e dek Danimarka'nın egemenliği altında kalmıştı.

Danimarka'nın büyük bir bölümü Jylland yarımadası üzerindedir. Başkent, Danimarka adalarının en büyüğü olan Sjælland'ın üzerinde kurulmuştur. Sjælland, dar bir boğaz olan Sont Boğazı ile İsveç'ten ayrılır. Ayrıca, (bir köprü ile Jylland'a bağlı olan) Fyn, Lolland, Falster, Langeland ve Baltık Denizi'ndeki Bornholm adaları da Danimarka'ya aittir. Ülkenin güney komşusu Almanya'dır, İsveç doğu komşusudur.

Danimarka 1973'ten beri Avrupa Birliği üyesidir.

Danimarkalılar hangi dili konuşur?

Danimarka'nın resmi dili, Hint-Avrupa dil ailesinin Germen koluna bağlı olan Danca'dır.Germen kolunda ise Kuzey Germen, Batı Nors grubuna dahildir. Danca teoride Norveç Bokmal'ı ve İsveççe'ye çok benzer. Bu dilleri konuşan kişiler, Danca'yı özellikle de yazı formundayken anlayabilirler.
Ancak Danca inişli çıkışlı tınıya sahip kuzey dillerinden çok gırtlağa dayanan Almanca'dan daha fazla etkilenmiştir

SON DAKİKA