Valisi Şahin, Edebiyatın Önemine Dikkat Çekti

Giriş Tarihi: 8.4.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 14:49
Valisi Dursun Ali Şahin, edebiyatın en önemli parçalarının şiirler ve kitaplar olduğunu söyledi. Vali Şahin, öğrencilere ‘Koca Yusuf’ kitabı ile ilgili bilgiler vererek, Yusuf’un dünyanın tanıdığı en önemli pehlivanlardan birisi olduğunu belirtti.
Edirne Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açılışı yapılan ‘Edebiyat Sokağı’ etkinliklerine katılan Vali Dursun Ali Şahin, kütüphanede kitabı bulunan ‘Koca Yusuf’ kitabını olarak övgülerde bulundu. Koca Yusuf’un Osmanlı’nın ve dünyanın tanıdığı en önemli pehlivanlardan birisi olduğunu söyleyen Vali Şahin, edebiyatın, şiirlerin ve romanların önemine de dikkat çekti.
"KOCA YUSUF, BÜTÜN DÜNYANIN TANIDIĞI BÜYÜK PEHLİVAN"
Vali Dursun Ali Şahin ve beraberindeki heyet açılış kurdelesini kestikten sonra ‘Edebiyat Sokağı’ olarak düzenlenen alanda incelemelerde bulundu. ‘Oku’ şeklinde tasarlanan kütüphaneden ‘Koca Yusuf’ kitabını seçen Vali Şahin, cihan pehlivanı Koca Yusuf ile ilgili bilgilerini öğrencilerle paylaşarak, şunları kaydetti:
"Koca Yusuf, büyük pehlivan. Osmanlı’nın ve dünyanın tanıdığı en büyük pehlivanlarından birisi ve Fransız hanımlarının o dönemde hayran kaldığı büyük insan. Bu kişinin kolları son derece uzunmuş. Kollarını uzattığında dizlerine varıyormuş. Bakın hemen hemen hiç kimsenin kolları dizlerine varmaz. Fransa Kralı tarafından kendisi Fransa’ya davet ediliyor. Fransa kralı güreş öncesi çeşitli şeylerin yasak olduğunu söylüyor. Koca Yusuf bu söylemlerin üstüne ‘El ense serbest mi’ diyor ve kral da ‘el ense var’ diye cevap veriyor. Koca Yusuf da ‘isterseniz bütün oyunları yasak edin bana el ense yeter’ diyor ve karşısına çıkan her Fransız’ı el ense ile deviriyor. İşte böyle büyük bir insanın kitabı ile ilgili bir anımı sizlerle paylaşmak istedim."
‘Edebiyat Sokağı’ açılış törenine başta Edirne Valisi Dursun Ali Şahin olmak üzere Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne Valisi Şahin, Edebiyatın Önemine Dikkat Çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN