Türkiye'nin en iyi haber sitesi
EDİRNE HABERLERİ
Tüm Şehirler
  • Edirne
  • Edirne
  • Edirne
  • Edirne
  • Edirne

Edirne Marmara bölgesinde yer alan, Türkiye'yi Avrupa'ya bağlayan ve 92 yıl boyunca Osmanlı imparatorluğu'na başkentlik yapmış tarihimizdeki önemli şehirlerimizden biridir.

Edirne, Tunca, Arda ve Meriç ırmaklarının buluştuğu düzlükte kurulmuştur. Karasal iklim hakimdir. Yunanistan ve Bulgaristan'ın yanında kuruludur. Şehir merkezi Yunanistan'a 7 km, Bulgaristan'a 17 km uzaklığındadır.

MS 2. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus Edirne'ye stratejik önemi nedeniyle şehir statüsü vererek kendi adını koydu.Romalılar zamanında Edirne, Hadrianoupolis olarak anıldı.Romalılar'dan Bizanslılar'a geçen kent Haçlı Seferleri sırasında birçok kez yağmalandı.
1361 yılında Murad Hüdavendiğar tarafından Bizanslılar'dan alındı ve Osmanlı topraklarına katıldı. Osmanlı İmparatorluğunun ikinci başkentidir. İstanbul'un fethine kadar 92 yıl boyunca Osmanlı başkenti olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmasından dolayı şehir han, cami, çarşı gibi tarihi eserlerle süslüdür.

Edirne'de Mimar Sinan'ın "ustalık eserim" dediği Selimiye Camii, Üç Şerefeli Cami ve Eski CamiDarül-Hadis Camii Edirne'nin en önemli eserlerini oluşturur.Ayrıca Hıristiyan kültürüne ait Kaleiçinde bulunan İtalyan Katolik Kilisesi, Kıyıkta bulunan Sveti Georgi Bulgar kilisesi ve Kirişhanede bulunan Konstantin-Helena Kilisesi vardır. Kaleiçinde Büyük Edirne Sinagogu bulunur. Bu, Türkiye sınırları içerisindeki en büyük, Avrupa'daki 2. büyük sinagogdur.

Edirne, Osmanlı döneminde çini ve seramik sanatının önemli merkezlerindendi. Edirne'deki saray ve önemli binaların çinileri, şehrin sanatsal geleneğinin ürünleridir.Edirne'deki el sanatları üslubuna "Edirnekâri" (Edirne işi) adı verilir. Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olduğu dönemden beri Edirne'deki el işleri yüksek nitelikleriyle beğeni toplamıştır.
Devamı
Edirne Hava Durumu
Edirne Yol Durumu
Edirne Ezan Vakti
YEREL HABERLER
SON DAKİKA