Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İl Müftüsü Emrullah Üzüm:

Giriş Tarihi: 1.7.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 17:50
Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm:
İl Müftüsü Emrullah Üzüm, geçtiğimiz hafta bir şantiyede bekçi köpeğini pompalı tüfekle öldüren bir şahsın oruçlu olduğunu belirtmesinin yapılan eyleme bahane olamayacağına vurgu yaparak, "Tam tersine oruç, Allah’ın yarattığı her şeye daha saygılı olmayı gerektirir" dedi.
Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, kürkleri, boynuzları için öldürülüp para kazanmak amacıyla katledilen hayvanların çok olmasından şikayet ederek, "Bunlar insanın kendi çevresine verdiği çok büyük zararlardır. Ve bunun karşılığında kazanılan para da verilen o zararın belki milyonda biri değildir. Bu hayvanlar Cenabı Hakk’ın bir mucizesidir. Bunların hepsinin çeşit çeşit yaratılmasının ekolojik dengede bir yeri ve amacı vardır. Dolayısıyla bu varlıkların hiçbirisini incitmek doğru değildir" ifadelerini kullandı.
Üzüm, pompalı tüfekle bekçi köpeğini katleden 41 yaşındaki Yüksel Kuanç’ın oruçlu olduğunu söylemesinin bir bahane olamayacağını belirterek, "Oruçlu olduğunu söylemesi bir savunma mekanizmasıdır. Oruç tutmak dinimizin farzlarından birisidir. Oruçlu iken davranışlarımıza daha çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü oruç insana sabırlı olmayı öğretir. Oruç, Allah’ın yarattığı her şeye daha saygılı daha dikkatli olmayı gerektirir. Yapılan bu işe oruç bahane gösterilemez. Ama insan da zayıftır, yanlışlıkla böyle bir şey yapmışsa tövbe kapısı açıktır" dedi.
CEZASI BELLİ OLDU
Öte yandan, ifadesinin ardından serbest bırakılan Yüksel Kuanç hakkında Edirne Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatırken, Orman ve Su İşleri Edirne İl Şube Müdürlüğü tarafından Yüksel Kuanç’a av tüfeğiyle köpek öldürdüğü gerekçesiyle 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında bin 2 lira idari para cezası kesildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN