Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trafikte Bisikletliye Saygı İstediler

Giriş Tarihi: 10.7.2015 09:28 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Trafikte Bisikletliye Saygı İstediler
Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) üyeleri, trafikte bisikletlilere saygı gösterilmesini istedi.
Edirne’de bir yıl içinde 2 bisikletlinin trafik kazasında hayatını kaybetmesi ve çok sayıda kişinin de yaralanmasının ardından Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Bisiklet Branşı Sorumlusu M. Ergun Gözet, açıklama yaptı.
Yayaların, bisikletlilerin, araçların ve diğer unsurlar olarak hepsinin trafikte bir bütün olduğunu ifade eden Gözet, "Trafikte olabilecek kazalarda yaya ve bisikletlilerin en fazla zararı görebileceğini ön görmek zor değil. Edirne’mizde bisiklet yollarının olmaması sadece bisiklet kullananlara değil, araç kullananlara da büyük sorumluluk yüklemektedir. Trafikte yaya ve bisikletlilerin özellikle dikkate alınması ve önceliğin trafik kuralları çerçevesinde tanınması gerekir. Yaya geçitlerinde yayalara öncelik verme alışkanlığını edinmek, Edirne gibi çağdaş bir kentte sürücülerin önceliği olmalı. Aynı zamanda sürücülerin, son yıllarda Edirne sokaklarında çokça gördüğümüz ve Edirne’ye bir ‘Avrupa kenti’ olma vizyonu yükleyen, sokaklara ve caddelere adeta renk katan bisiklet sürücülerini fark edip ona göre tedbir almaları ve önceliği kendilerine sağlamaları çağdaşlık olduğu kadar insani bir görevdir" dedi.
"BİSİKLETLİYİ SOLLARKEN 1,5 METRE MESAFE KOLLANMASI GEREKİR"
Bisikletlinin de trafiğin bir parçası olduğunu unutmamak gerektiğini vurgulayan Gözet, "Bisikletliyi trafikte taciz edecek şekilde değil de 1,5 metre uzağından sollayarak geçmek, alınabilecek en basit önlemlerden biridir. Uygar sürücü, uygar toplum olmak bunu gerektirir. Sağlık için, ulaşım için çevre için bisiklete binen insanları sokak aralarında aşırı hız yaparak ölümle burun buruna getirmemeliyiz. Lütfen trafik kurallarına ve şehir içi hız kurallarına dikkat edelim. Özellikle yaz günlerinde sokaklarda bisiklet sürmek zorunda kalan çocuk ve diğer insanları düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.
EDOSK Bisiklet Branşı Sorumlusu Gözet, araç sürücülerinin, bisiklet sürücülerinin, yayaların, trafikteki tüm unsurların; gerek trafik, gerekse de bisikletli sürücüler konusunda eğitim alması gerektiğini savunarak, bu konuda kulüp olarak kendilerine düşen görevleri yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafikte Bisikletliye Saygı İstediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN