Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşudan 5 Yıl Aradan Sonra İlk Kez ’Sivrisinek’ Desteği

Giriş Tarihi: 15.7.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Komşu ülke Yunanistan, içinde bulunduğu mali krizin ardından 5 yıl sonra ilk kez sivrisinekle mücadelede Türkiye’ye destek veriyor. Belediye Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, Yunan hükümetinin Edirne’ye sınır konumunda bulunan kentlerinde, sivrisinekle mücadele kapsamında havadan ilaçla yapmaya başladığını söyledi.
Edirne’nin sınır komşusu Yunanistan’ın, 5 yıldır ülkesinde yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle bölgede sivrisinekle mücadelede edememesi, özellikle Meriç Nehri kıyısına yakın şehirlerinde sivrisinek popülasyonun artış göstermesine neden oldu. Edirne Belediyesi ekipleri, kentte yaşanan sel ve su taşkınlarının ardından ve özellikle kaçak çeltik ekimi yapılan arazilerde, 11 ay boyunca larva ve sivrisinekle mücadele çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.
KOMŞUDAN 5 YIL SONRA İLK KEZ SİVRİSİNEK DESTEĞİ
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin ortak girişimleri neticesinde komşu ülke Yunanistan’ın, ekonomik kriz sonrası 5 yıl sonra ilk kez kentlerde yaşamı olumsuz etkileyen sivrisineklerle mücadele konusunda adım attıkları belirtti. Tanrıkulu, bugün itibariyle komşu ülke yöneticilerinin sınır bölgesine yakın kentlerinde sivrisinekle mücadele kapsamında havadan ilaçlama çalışmaları yapacağını kaydetti.
Sivrisinekle mücadele konusunda 3 temel sorun yaşadıklarını dile getiren Tanrıkulu, "Taşkın, kaçak çeltik üretimi ve tabi ki Yunanistan’daki komşularımızın uzun zamandır sivrisinekle mücadele yapamamasından kaynaklanıyor. Yunanistan tarafındaki dostlarımız 5 yıldan beri kriz nedeniyle ilaçlama yapamıyorlardı ama bu sene bizim yaptığımız çabalar neticesinde onları da bir motive ettik. Belki de biraz krizden rahatladılar, elleri rahatladı. Dün itibariyle 2 kez ilaçlama yapacakları faksı konsolosluk aracılığıyla tarafımıza ulaştı" şeklinde konuştu.
"CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL"
Tanrıkulu, bölgede kaçak çeltik ekiminin önüne geçebilmek için çeşitli düzenlemeler yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Bir kutu kolanın yarısı kadar bir durgun suyu bile mevsiminde bir mahalleye bırakırsanız o mahalleyi etkileyecek kadar sivrisinek üretimine neden olacağını göreceksiniz. O yüzden böyle geniş ve kaçak çeltik ekilmiş olan bölgelerdeki bu çeltik üretimi, Edirne’mizin en önemli sivrisinek sorunu yaşatan nedenlerden birisi. Gerekli görüşmelerimizi yaptık, yazılarımızı yazdık dedik ki ’Buna engel olun.’ Fakat cezası sadece dönüm başına 35 TL. Onun başka bir cezası yok. Bir kaçak çeltik ekimi olduğu zaman bunu engellemek mümkün değil. Şahıs zaten geliyor dönüm başına 35 TL cezasını peşin ödüyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşudan 5 Yıl Aradan Sonra İlk Kez ’Sivrisinek’ Desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN