Belediye Başkanı Gürkan, Sivrisinek Sorununa Açıklık Getirdi

Giriş Tarihi: 20.7.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 16:55
Edirne Belediye Başkanı Gürkan, Sivrisinek Sorununa Açıklık Getirdi
Belediye Başkanı Recep Gürkan, sivrisinekle mücadelenin en üst düzeyde devam ettiğini söyledi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Başkanlık makamında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gürkan, son 12 gündür artan sivrisineklerin nedenlerini açıkladı. Gürkan, "Vatandaşların şikayetlerini anlıyorum. Ama Edirne’nin gerçeklerini de görmezden gelemeyiz. Edirne 4 kez taşkın yaşamış ve çeltik üretiminin de çok yoğun yapıldığı bir bölge" dedi.
"EDİRNE DİĞER ŞEHİRLERLE KIYASLANAMAZ"
Artan sivrisineklerle ilgili Edirne halkının sosyal medyadan verdiği tepkilerin haklı olduğuna değinen Gürkan, "Bir sinek de olsa, 1 milyon sinek de olsa halk şikayet etmekte özgür. Ama Edirne’nin gerçekleri var. Bu gerçekleri yok sayamayız. Edirne’yi bir Ankara, bir Kırşehir gibi, bir Kırıkkale gibi; yani su olmayan, su birikintisi olmayan, 4 tane sel geçirmemiş bir şehirle kıyaslarsak bu doğru bir kıyaslama olmaz. Edirne’nin gerçeklerini bir tarafa koyup sanki biz bir İç Anadolu’nun şehriymiş gibi eleştirildiğimiz zaman, bu eleştiriler mesnetsiz kalıyor" şeklinde konuştu.
"TÜM KURUMLAR KENDİ ÜZERLERİNE DÜŞENİ YAPMALI"
Şehir merkezine çok yakın yerlere çeltik ekimi yapıldığını ifade eden Gürkan, "Şehir merkezine 300 metre, 500 metre, 800 metre uzağa ekilmiş çeltikler var. Sivrisinekle mücadele tüm kurumların kendi üzerlerine düşen görevi eksiksiz yerine getirmesiyle başarılı olabilir. Şubat ayında 2 ekiple başlattığım sivrisinekle mücadele ekipleri, yetmeyince 3’e, yetmeyince 4’e çıkardım" diye konuştu.
"EKİPLER 24 SAAT GÖREVDE"
Ekiplerin sabahtan başlayarak, neredeyse 24 saat görev yaptıklarını ifade eden Gürkan, "Şuana kadar ciddi bir rakam harcadık, harcamaya da devam ediyoruz. Alman Sivrisinekle Mücadele Vakfı’yla, Edirne, Bulgaristan ve Yunanistan ile ortak sınır ötesi mücadele ile ilgili olarak görüşmeler sonrasında, üç ülke yetkililerinin katıldığı bir sunum gerçekleştirdik. Almanya’ya gidilerek, Alman Sivrisinekle Mücadele Vakfı’nın çalışmaları yerinde incelenip, ortak proje öncesi görüşmeler son aşamaya geldi. Ama projenin hazırlanması biraz zaman alacak. Bu yıl yaklaşık 600 bin TL bütçe ayırdık sivrisinekle mücadele için. Önümüzdeki yıl uygulanacak olan proje sivrisinekle daha kapsamlı mücadele etmemizi sağlayacak. Vatandaş bize niye ilaçlama yapmıyorsunuz diyor. 24 saat ilaçlama yapıyoruz. İnsanlar ilaçlama araçlarını görmek istiyorlar. İnsanların yoğun olduğu yerlerde ve saatlerde, bu araçları getirip, ilaçlama yapmak istemiyoruz solunum problemi olan biri bu ilaçtan kötü etkilenmesin diye. Gece ikiden sabah 6’ya kadar ilaçlama çalışmalarımız devam ediyor" dedi.
"EDİRNE 4 KEZ TAŞKIN YAŞADI"
Edirne’nin 4 kez taşkın yaşadığını ve yaşanan bu taşkından dolayı kentin bazı bölgelerinde su birikintisinin olduğunu ifade eden Gürkan, "Kentin birçok noktasında hala bu birikintisi mevcut. Aynı zamanda Edirne çeltik üretiminin en fazla yapıldığı bölge. Ben çeltik ekimi yapılmasın diyorum. Ama yasalara göre son evden en az 3 kilometre uzağa çeltik ekimi yapılabilir. Çeltik Komisyonu, bu kurala uymayarak, şehir merkezi yakınına çeltik ekenlere dönümüne 35 TL ceza kesiyor. Bu da kaçak çeltik ekimini engellemiyor. Bu ceza arttırılmalı" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne Belediye Başkanı Gürkan, Sivrisinek Sorununa Açıklık Getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN