Başcazgır Başbakan’a Mani Okuyacak

Giriş Tarihi: 24.7.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 24.7.2015 11:58
Kırkpınar’da tam 55 yıldır cazgırlık yapan, başpehlivanları güreşseverlere tanıtan başcazgır Pele Mehmet, Pazar günü başpehlivanların final müsabakasını izlemesi beklenen Başbakan Ahmet Davutoğlu’na doğaçlama mani okuyacak.
Tüm manileri doğaçlama ve anlık söylediğini ifade eden Pele Mehmet, Pazar günü final güreşlerini izlemek ve altın kemeri başpehlivana takmak için Sarayiçi Er Meydanı’na gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu için de anlık bir mani uyarlayacağını dile getirdi.
Kırkpınar Yağlı Güreşleri denince akla gelen cazgırlığı 55 yıldır sürdüren Pele Mehmet, cazgırlığın inceliklerini anlattı. Bursa İznikli olan Pele Mehmet, işini çok sevdiği belirterek, cazgırın yağlı güreşi çok iyi bilen kişi olması gerektiğini ifade etti.
Pehlivanları seyirciye takdim eden kişinin cazgır olduğunu kaydeden Pele Mehmet, "Seyirciye en iyi şekilde tanıtan kişiye cazgır denir. Yıllardır çok sevilen manilerim var. ’Kel Aliço’ manisi çok seviliyor" dedi.
Aslen Selanik göçmeni olduğunu belirten Pele Mehmet, "Dedelerim güreşçiydi. Güreşçi bir ailenin çocuğuyum ben. Bizim soyumuzda güreşçilik 300-350 yıldır devam ediyor. Ben de bu işi devam ettirdiğimden dolayı gurur duyuyorum. İşimi çok seviyorum" diye konuştu.
Türkiye’de yağlı güreş sporu için yaklaşık 100 gencin cazgırlık eğitimi aldığını vurgulayan Pele Mehmet, cazgırlığın zor bir iş olduğunu yineledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başcazgır Başbakan’a Mani Okuyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN