Türkiye'nin en iyi haber sitesi

adaylarına ücretsiz kurs

MEB, önümüzdeki yıldan itibaren lise son sınıf leri ile yaklaşık 600 bin mezuna ücretsiz verecek, deneme sınavları yapacak

Giriş Tarihi: 4.2.2015
Üniversite adaylarına ücretsiz kurs
(MEB) YGS ve LYS'ye hazırlanan lise son sınıf leri ile mezunlara ücretsiz takviye kursları verecek. Ekim ayında okullarda başlatılan ücretsiz takviye kurslarının kapsamı genişletilerek lise son sınıf öğrencilerine yönelik bir program hazırlanacak. Okullarda verilecek kurslar kapsamında öğrencilere ücretsiz deneme sınavları da uygulanacak. Mezun öğrenciler için de benzer kurslar halk eğitim merkezlerinde verilecek. 600 bin mezunun kapsamlı bir hazırlık yapması için halk eğitim merkezleri'nin sayısı da artırılacak. Hem dershanelerin kapatılmasıyla oluşan açığı gidermek hem de öğrencilerin eksik olduğu konuları tamamlamak için açılan kurslar sayesinde veliler de maddi külfetten kurtarılmış olacak.

DAVUTOĞLU'NDAN ÖĞRENCİLERE MÜJDE - TIKLAYIN

YILLAR SONRA ÜNİVERSİTE HAYALİ GERÇEK OLDU - TIKLAYIN

ÖĞRETMENE TEŞVİK
Okullardaki kursların sayısını artırmak için öncelikli olarak öğretmenlere çeşitli teşvikler verilecek. Ek ücretin yanı sıra kurs açan öğretmenlerin atama, tayin ve rotasyonlarında etkili olan hizmet puanı da artırılacak. yi kazanamadığı her yılı en az 20 bin TL maliyete mal olan mezun öğrenciler ve velilerin üzerindeki maddi yük de kalkmış olacak. Önümüzdeki yıla kadar tamamlanması planlanan uygulama kapsamında temel derslerin yanı sıra sanat ve sporla ilgili de takviye kurslar verilecek.

SPOR VE SANAT DA DAHİL

Eğitimde fırsat eşitliği sağlayan takviye kursların kapsamına sanat ve sporla ilgili derslerin de dahil edilmesi planlanıyor. Böylece yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlere girmek isteyen öğrenciler de ücretsiz kurslardan yararlanabilecek. MEB'in 4 ay önce başlattığı takviye kurslara Türkiye genelinde 2 milyon 199 bin 34 öğrenci kayıt yaptırdı. MEB'in verilerine göre 2012-2013 eğitim-öğretim yılında ortaokul öğrencilerinin yalnızca yüzde 10.36'sı, lise öğrencilerinin de yüzde 14.75'i dershanelere gidebiliyordu. 1 milyon 110 bin civarında ortaokul ve lise öğrencisi bu dershanelerden yararlanabildi. Ancak ücretsiz kurslara olan talep bu rakamı 2'ye katladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite adaylarına ücretsiz kurs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN