Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 soruda Trump

 • 1
 • 12
10 soruda Trump
10 soruda Trump

ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump oldu. Irkçı söylemleriyle bilinen Trump, ABD'nin Ortadoğu politikası için neler vaat etti, Türkiye için neler düşünüyor, bu yeni dönem Türkiye-ABD ilişkilerini nasıl etkiler, merak edilen soruları Taha Dağlı yanıtladı.

 • 2
 • 12
10 soruda Trump
10 soruda Trump

ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE CLİNTON-TRUMP ARASINDA HANGİ FARKLAR ÖNE ÇIKIYOR?

Trump'dan önce Hillary Clinton başkan seçilseydi neler olurdu, önce bunu değerlendirmek daha sağlıklı. Çünkü Clinton'u daha iyi tanıyoruz, neler yapabileceğini daha iyi kestirebiliyorduk. Buradan da şu çıkıyor, ABD Obama döneminde Ortadoğu'da özellikle de Suriye'de bir statüko oluşturdu eğer Clinton seçilseydi bu statükonun devam etme olasılığı fazlaydı. Clinton her ne kadar Suriye politikasında bazı konularda mesela uçuşa yasak bölge gibi meselelerde Obama'dan farklı düşünüyor da olsa yine de Clinton'lu dönemde ABD'nin Suriye ve Irak politikasında büyük değişimlerin yaşanmayacağı tahmin ediliyordu.

 • 3
 • 12
10 soruda Trump
10 soruda Trump

CLINTON BAŞKAN OLSAYDI TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNDE BİR DÜZELME OLUR MUYDU?

Hillary Clinton neticede Obama'nın devamı olacaktı. Türkiye-ABD ilişkilerinin 2013'te zirve yapmasından sonra aşağı doğru kaydığını biliyoruz. Clinton'la bu düzelmenin olma ihtimali zayıf olacaktı. Çünkü Hillary Clinton PKK-PYD konusunda neler yapacağını çok net bir dille ifade etti. PYD-ABD birlikteliği onun dışişleri bakanlığı döneminde başlamıştı, şu anda hızla devam ediyor. Bununla birlikte FETÖ ile ilgili de Obama'dan farklı bir tutum sergilemeyeceği açıktı.

 • 4
 • 12
10 soruda Trump
10 soruda Trump

BU YENİ DURUM TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNİ NASIL ETKİLER?

Clinton başkan olsaydı fotoğrafı daha net görebilirdik. Türkiye-ABD ilişkilerinde önemli bir düzelme beklenmiyordu. Ancak Trump bu konuda bir soru işareti. En azından şunu söyleyebiliriz, daha kötüsü olmaz diyebiliriz. ABD her fırsatta Türkiye'nin terörle mücadelesine müdahale ediyor, gerek FETÖ gerekse PKK konusunda bu iki terör örgütüne arka çıkıyor, Türkiye'yi de eleştiriyordu. Bu durumun Trump'la birlikte düzelmesini bekleyebiliriz. Elde bir veri var mı derseniz, Trump'ın bu konulardaki açıklamalarından birinde söylediği kendi ülkesindeki düzensizlikleri çözme vaadi. Yani kendi ülkesinde polislerin öldürülüyor olmasından şikayet ediyor, polislerin siyahileri öldürmesine ise sessiz kalıyor, böyle düşünürken Türkiye'nin haklı olduğu terörle mücadele konularında yaptığı hukuki operasyonlara karışmamalı. ABD bu konularda Türkiye'ye son 3 yıldır fazlasıyla iki yüzlü politika uyguladı artık bunun bir son bulması lazım.

 • 5
 • 12
10 soruda Trump
10 soruda Trump

TRUMP'IN MÜSLÜMANLARA KARŞI OLUMSUZ TAVRI?


Obama Müslüman bir aileden gelen bir başkandı. Hillary Clinton'un da Müslümanlara karşı bir nefret söylemini duymadık. Trump Müslümanlara bakış açısını çok net söyledi, istemiyor. Ama şu bir gerçek ki Obama ya da Clinton olduğunda, Amerika'daki Müslümanlar ya da dünyadaki Müslümanlar için ne değişti, olumlu hiçbir şey yok, değişen şey bu süreçte Müslümanların daha çok baskı altına girmeleri, daha çok kan dökülmesi, katliamlar, vs. hep bunları gördük.

 • 6
 • 12
10 soruda Trump
10 soruda Trump

TRUMP'IN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ NE DÜZEYDE OLUR?

İki mesele var, biri ABD'nin PKK-PYD'yi desteklemesi diğeri FETÖ elebaşının iadesi. Trump'ın Suriye ve Irak politikası için neler söylediğine baktığımızda ortada çok fazla bir veri göremiyoruz. Suriye ve Irak'ta çok fazla etkin olmak istemediğini söylemişti, buradan yola çıkarsak bu durum ABD'nin PYD ile olan derin ittifakının çözülmesine yol açabilir. Trump seçim sürecinde PYD'yi kast ederek Suriye Kürtlere hayranlık duyduğunu söylemişti.

 • 7
 • 12
10 soruda Trump
10 soruda Trump

FETÖ İÇİN NELER YAPAR?

FETÖ'nun Trump'ın çok da umurunda olduğu sanılmıyor. Clinton için daha önemli bir anlamı vardı FETÖ'nun. En azından bu terör örgütünün üyelerinin Clinton için çalıştığını biliyoruz. Son söz Trump'ın elinde olsa FETÖ elebaşını iade eder ama ABD'de işler çok farklı yürüyor. Trump verse önüne yargı engeli çıkar, CIA çıkar. Burada önemli olan ABD'de FETÖ'nün özellikle eğitim alanındaki faaliyetlerinden çok ciddi şekilde rahatsız olan kitleler var. Bu kitleler Obama'yı hiçbir şekilde etkileyemiyordu ama Trump üzerinde bir etki oluşturabilirler. Çünkü Donald Trump bu konuda daha net bir adam, ülkesindeki bir terör yapısının devletten milyonlarca dolar hortumlamasına tepki koyabilir. Obama bunu yapmıyordu, Clinton'dan da böyle bir tepki beklenmiyordu.

BİZE ULAŞIN