Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)

 • 1
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)

Ürdün'de DAEŞ'e ait İHA ve posta güvercini bulundu

Ürdün Sınır Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Muhayira, DAEŞ'e ait bir İHA ve posta güvercininin yakalandığını duyurdu.

POSTA GÜVERCİNİ YAKALANDI

Ürdün, terör örgütü DAEŞ'e ait bir İnsansız Hava Aracı (İHA) ile posta güvercini yakaladığını duyurdu.Ürdün Sınır Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Sabır el-Muhayira düzenlediği basın toplantısında, DAEŞ'in Ürdün'de ikamet eden bir kişiye posta güvercini gönderdiğini, örgüte ait bir İHA'nın ise Ürdün'e yönlendirilmiş olduğunu söyledi.

GEREKEN ÖNLEMLER ALINACAK

Ürdün'ün Suriye sınır şeridindeki aktif tüm gruplara en az 7 kilometre uzaklaşma talimatı verildiğini ifade eden Muhayira, ülkenin kuzeydoğu sınırındaki Rukban Mülteci Kampı'nda örgüt lehine çalışan kişilerin bulunduğunu, doğrudan ya da dolaylı olarak ülke güvenliğini tehdit etmeleri durumunda gerekli önlemlerin alınacağını kaydetti.

Muhayira, Rukban Mülteci Kampı'nda çoğu Ürdün'e geçmeye çalışan 59 bin Suriyeli sığınmacının olduğunu belirtti.

Hırsızlık, yağma ve birçok ihlalin yaşandığı Rukban Mülteci Kampı, Ürdün'ün Ruvayşed kentine 120 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

 • 2
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)

Rus sözcüden küstah açıklama!

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, "Osmanlı İmparatorluğu'nun sonunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz" diyerek küstah bir açıklamada bulundu.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova haddini aşan açıklamalarda bulundu

"Ankara'nın Osmanlı'yı yeniden canlandırmak istediğini" söyleyen Zaharova, "İmparatorluğun sonunun ne olduğunu unuttuğunu" söyledi.

"OSMANLI'NIN SONUNU HEPİMİZ BİLİYORUZ"

Zaharova verdiği röportajda, "Türk yönetimi Osmanlı İmparatorluğu'nun eski gücünü geri getirmek istiyormuş gibi bir izlenim bırakıyor. En azından Türk yönetimini politikasının tüm bileşenleri böyle bir tablo ortaya koyuyor. Ancak Osmanlı İmparatorluğu'nun sonunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz" ifadesini kullandı.

 • 3
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)

"Türkiye samimi olduğunu ortaya koymuştur"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, vize serbestisine ilişkin bir soruya, "Vize serbestisi konusunda Türkiye reform adımlarını büyük bir hızla gerçekleştirmeye çalıştı. Fakat maalesef Parlamento'daki beklediğimiz hıza kavuşamadı. Çünkü muhalefetin zaman zaman engellemeleri ile karşılaştı bu süreç. Sonuçta büyük oranda AB ile varılan mutabakat çerçevesindeki atılması gereken adımların önemli bir kısmı atılmıştır. Türkiye samimi olduğunu ciddiyetle ortaya koymuştur. Bu konuyu rahatlıkla aşabileceğimizi ümit ediyorum" diye konuştu.
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ankara Ticaret Odasınca düzenlenen "Ankara'yı Seviyorum" kampanyası açılış töreninden sonra gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Kurtulmuş, vize serbestisine ilişkin bir soruya, "Vize serbestesi konusunda Türkiye reform adımlarını büyük bir hızla gerçekleştirmeye çalıştı. Fakat maalesef Parlamento'daki beklediğimiz hıza kavuşamadı. Çünkü muhalefetin zaman zaman engellemeleri ile karşılaştı bu süreç. Sonuçta büyük oranda AB ile varılan mutabakat çerçevesindeki atılması gereken adımların önemli bir kısmı atılmıştır. Türkiye samimi olduğunu ciddiyetle ortaya koymuştur. Bu konuyu rahatlıkla aşabileceğimizi ümit ediyorum" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Komisyonu'nun vize konusunda açıklayacağı rapor öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AVRUPA SÖZÜNDE DURMALI

Çavuşoğlu "72 kriterin hepsini gerçekleştirmek için çabaladık. Bazı konularda AB'nin farklı görüşleri olabilir. Bizim samimiyetimiz konusunda kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz seyehati hak ediyor. Eğer eksiklik varsa, Türkiye'nin kararlılığıyla bu eksiklikler de giderilir. Türkiye sözünde duran bir ülke, ahde vefa çok önemli, Avrupa da sözünde durmalı. AB sözünde durarak vatandaşlarımıza şüpheyle yaklaşmamalıdır" dedi.

 • 4
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)

Asker ve polisler Yüksekova'da namaz kıldı

Yüksekova'daki operasyonun ardından arama tarama faaliyetlerini sürdüren güvenlik güçleri, Miraç Kandili'nde namaz kıldı, dua etti.
Operasyonlar kapsamında ilçe merkezini teröristlerden temizleyen ve arama tarama çalışmalarını sürdüren güvenlik güçleri, Miraç Kandili dolayısıyla Yeşildere Mahallesi'ndeki İhsaniye Camisi'ni doldurdu.

ASKER POLİS BİRLİKTE SAF TUTTU

Akşam namazının ardından, camiye gelen çok sayıda asker ve polis, birlikte saf tutup namaz kılarak, şehit olan meslektaşları için dua etti. Programda Kur'an-ı Kerim, mevlit ve ilahiler okundu.

 • 5
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)

AB Komisyonu vize serbestisini görüşüyor

AB Komisyonu üyeleri, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerin vatandaşları için vize serbestisi raporlarını görüşmek üzere toplandı.
AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker başkanlığında yapılan ve tüm komisyon üyelerini bir araya getiren haftalık toplantı saat 10.00'da başladı. Toplantıda, Türkiye, Ukrayna, Gürcistan ve Kosova vatandaşları için vizelerin kaldırılmasını öngören raporlar görüşülüyor. Gündemdeki diğer bir konu da sığınma başvurularını düzenleyen Dublin Sözleşmesi'ne ilişkin değişiklik de olacak.

Toplantıdan, Türkiye'nin yanı sıra söz konusu diğer ülke vatandaşları için vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı alınması bekleniyor. Kararlara ilişkin açıklamanın öğle saatlerinde yapılması bekleniyor. Açıklama, AB Komisyonunun birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos tarafından yapılacak. Böylece AB Komisyonu, tavsiye kararının arkasında güçlü bir şekilde durduğu mesajını verecek.

AB Komisyonunun tavsiye niteliğindeki kararları, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyinin onayının ardından uygulamaya girecek. Sürecin sonunda Türkiye, Ukrayna, Gürcistan ve Kosova vatandaşları turistlik ve ziyaret amaçlı seyahatlerinde Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat ederek bu ülkelerde 180 güne kadar kalabilecek.

 • 6
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)

"Haziran sonunda vize süreci tamamlanacak"

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuşuyor. Bozkır, AB Komisyonu'nun "Türkiye'ye vizeler kaldırılsın" tavsiyesine ilişkin olarak, "Bu kararla yasal sürecin başlaması mümkün hale geldi. Önümüzdeki haziran sonuna kadar inşallah bu yasal süreç tamamlanacak. Bu kararın tecellisinde çok fedakârca çalışmalar yürütüldü. Kararın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.
Volkan Bozkır ve Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

KONSEYİN PARLAMENTOYA TAVSİYE ETMESİ ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI

Komisyonun beklenen kararı açıklandı. Bu kararın yıllar sonraki sürece geçilebilmesini temin eden en önemli bölümü Türkiye vatandaşlarına vizenin kaldırılmasını AB Komisyonu, konsey ve parlamentoya tavsiye ediyor. Böylece yasal sürecin başlaması mümkün hale geldi. Önümüzdeki haziran sonuna kadar inşallah bu yasal süreç tamamlanacak. İlk etapta parlamentoda görüşülecek ve bir komisyon kuruldu. Sivil özgürlükler, adalet ve içişleri komitesinde konuşulacak ve genel kurulda oylanacak. Parlamentodaki oylama salt çoğunlukla. Oybirliği gerektirmeyen bir karar açılacak. Schengen'le ilgili bir konu olduğu için İngiltere ve İrlanda gibi iki ülkeyi doğrudan ilgilendirmemesi açısından bazı soru işaretlerinin giderilmesi mümkün olacak.

TBMM'YE TEŞEKKÜR BORÇLUYUZ

Bu kararın tecellisinde çok fedakârca çalışmalar yürütüldü. Başta Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, mucize denebilecek bir çalışmayı sonlandırdılar. Kararların alınması, kanunların yürürlüğe konması birçok ülke için imkan dahilinde değildi ama Türkiye bunu başardı. TBMM'ye teşekkür borçluyuz, sabaha kadar çalışmayla yaklaşık 15 kanun meclisten geçti. Ben bu girişle birlikte bu kararın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

"MESAİLERİMİZİN SONUÇLARINI ALDIK"

Çavuşoğlu, bakanlar kurulu ve meclisin harcadığı mesailerin sonuçlarını alındığını ve raporda tüm bunlara yer verildiğini söyledi.Dışişleri Bakanı, bakanlık olarak ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini, bu karar ile bir haksızlığın ortadan kalktığını söyledi.

Çavuşoğlu, hedefin AB'ye tam üyelik olduğunu dile getirdi, "Türkiye ve AB her zaman birbirine ihtyiaç duyacaktır. AB'nin Türkiye ile ilişkilerine stratejik perspektiften bakması gerekiyor. Bugün alınan karar da ilişkiler konusunda bir dönüm noktası olabilir" dedi.

Çavuşoğlu, Avrupa Birliği ile ilişkilerde yeni bir sayfanın açıldığını söyledi.Bakan pasaport konusundaki çalışmaların da tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

"YENİ PASAPORTLARIN TARİHİ BELLİ OLDU"

1 Haziran'dan itibaren alınacak pasaportlara yeni çip konulmasıyla aşıldı. Elde olan mevcut pasaportlarla AB ülkelerine vizesiz girmek mümkün değil. Ancak 1 Haziran 2016 tarihinden itibaren alınacak pasaportlarla vizesiz seyahat mümkün olacak. Bu pasaportların çiplerine AB'nin şart koştuğu biyometrik veriler (parmak izleri ve bazı kişisel veriler) yüklenecek. Bu pasaportlarda fiziki bir değişiklik olamayacak.

"72 KRİTER İLE İLGİLİ HER ŞEYİ YAPTIK"

72 kriter ile ilgili olarak konuşan Bozkır, bunun bir matemaitk formülü olmadığını, bazen bir kanun ile dokuz beklentinin karşılandığını bazen de birden çok kanun ile bir beklentinin karşılandığını dile getirdi. Bozkır, 72 kriter ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin üzerine düşeni yaptığını söyledi ve raporun da büyük ölçüde bunu teyit ettiğini bildirdi. Bozkır "Bazı hususlar konusunda karşılıklı görüşeceğiz. Ama genel olarak 72 beklentiyi karşıladık ki AB komisyonu vizelerin kaldırılmasını önerdi" dedi.

PASAPORT HARCI ÖDENMEYECEK

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, pasaportlar için bütçe belirlendiğini ve pasaportların bir ücret karşılığı verildiğini söyledi. Bozkır, ödemenin sadece cüzdan bedeli için olacağını, pasaport harcı ödenmeyeceğini kaydetti.

Çavuşoğlu, İsrail ile ilgili de açıklama yaptı ve güneyde ofis açılması kararı ile ilgili konuştu, "Tüm ülkelere eşit muamele olacaksa buna sıcak bakabiliriz" dedi.

VİZE SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

AP'den olumlu karar çıkarsa vize muafiyeti için AB Konseyi'ndeki süreç başlayacak. Bu kurumdaki süreçte ise oybirliği yerine nitelikli çoğunluk uygulaması kullanılacak. Başka bir deyişle Kıbrıs, Hollanda ya da Fransa gibi ülkelerin tek başlarına kararı veto etme hakları olmayacak. Olumlu karar alınması için ise oylamaya katılan ülkelerin yüzde 55'inin lehte oy kullanması ve bu ülkelerin toplam nüfusunun oylamaya katılan ülkelerin toplam nüfusunun yüzde 65'ine denk düşmesi gerekecek. Bu da olumlu ya da olumsuz kararın ülkelerin oluşturacakları bloklara bağlı olacağı anlamına geliyor.

1 TEMMUZ'DAN İTİBAREN...

AB Konseyi'nden de onay çıkması halinde vize muafiyeti 1 Temmuz'dan itibaren devreye sokulacak. Böylece Türk vatandaşları Schengen ülkelerine üç aydan kısa süreli ziyaretler için vize almak zorunda kalmayacak. Ancak anlaşma Türk vatandaşlarına AB ülkelerinde çalışma ve yerleşme hakkı vermiyor.

 • 7
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (04.05.2016)

"Sisi rejimi, içeride ve dışarıda yeniden kaybetti"

Mısır'da doktorların ardından gazetecilerle de arası açılan Abdulfettah es-Sisi rejiminin, içeride ve dışarıdaki kayıplarına bir yenisinin daha eklendiği belirtiliyor.
Güvenlik güçlerinin Gazeteciler Sendikasına baskın düzenleyerek iki gazeteciyi gözaltına alması, buna karşılık sendikanın, İçişleri Bakanının istifası istemiyle eylem başlatması sonucu yaşanan gerginliği, "rejimin yeni bir kaybı" şeklinde değerlendiren uzmanlar, söz konusu gelişmelerin, "Mısır'da idare ve özgürlükler alanında kriz yaşandığı ve rejim içi çatışmaların mevcut olduğu" şeklinde yorumluyor.

Mısırlı akademisyen Said Sadık, gazetecilere diğer meslek gruplarından destek gelmesi halinde "karşı devrim" yaşanması ihtimali bulunduğunu belirterek, "Gazetecilerin öfkesi, başta İşçiler Sendikası olmak üzere diğer meslek grupları tarafından desteklenirse rejim ve ihlallerine karşı devrim olur." ifadelerini kullandı.

Ancak sözünü ettiği senaryonun gerçekleşme ihtimalinin zayıf olduğunu dile getiren Sadık, halihazırda rejime alternatif bir güç bulunmadığını, öfkenin de geçici olduğunu söyledi.

Sadık, benzer bir olayın ocak ayında da yaşandığını hatırlatarak, "Ülkede 28 Ocak'ta polisler tarafından iki doktorun darp edilmesi üzerine gösterilen tepkiyi gördük. Çok büyük gösteriler düzenlendi. Ancak işçiler bu gösteriye katılmadı. Öfke de söndü." diye konuştu.

Gazetecilere yönelik tutumun sonuçlarına ilişkin ise Sadık, "Sisi rejimi, içeride ve dışarıda yeniden kaybetti. Özgürlükler alanında çok fazla eleştiriyle karşı karşıya kalacak. Gazeteciler diğer sendikalara göre sayı olarak az ancak kamuoyuna etkileri çok büyük." görüşünü dile getirdi.

''Rejimin gazetecileri sakinleştirme fırsatı var"

Sendikaya baskının, Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nün hemen öncesinde gerçekleştirildiğine dikkati çeken Sadık, rejimin yönetim ve planlama krizi yaşadığını, medya politikası bilmediğini savundu.

Sadık, rejimin, İçişleri Bakanı Mecdi Abdulgaffar'ı görevinden azlederek ya da bakanın özür dilemesini sağlayarak gazetecileri sakinleştirme yönünde bir adım atma fırsatı bulunduğunu söyledi.

"İçişleri Bakanlığı özür dilemeli"

Siyaset sosyolojisi alanında uzman Saadettin İbrahim de "İçişleri Bakanlığı sendikaya karşı attığı bu adımdan dolayı özür dilemeli" diyerek, rejimin çirkin hatalar yaptığını ve herhangi bir diyaloğu idare edebilecek yöntemi bulunmadığını vurguladı.

El-Ahram Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanlarından Beşir Abdulfettah ise gazetecileri razı edecek adımların atılmasının gerekli olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Devletin kurumları arasında kriz yaşandığına dikkati çeken Abdulfettah, demokrasiyi uygulamak isteyenlerle devleti geri almak isteyenler arasında gerçek bir çatışma olduğunu belirtti.

"Tepkiyi manşetlerde görmek mümkün"

Kahire Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi Muhammed Hüseyin, gazetecilerin olaya tepki gösterdiğini ve gözaltının ardından atılan gazete manşetlerinde bu tepkiyi açıkça görmenin mümkün olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı ya da hükümetin krizi çözmek için atacağı herhangi bir adımla öfkenin söneceği değerlendirmesinde bulunan Hüseyin, sendika aleyhinde atılacak bir adımın, İçişleri Bakanlığının zararına olacağını vurguladı.

Sivil polisler, önceki gün Mısır Gazeteciler Sendikası'na girerek tutuklu gazeteciler için oturma eylemi yapan iki gazeteciyi gözaltına almıştı. Olaya tepki gösteren Gazeteciler Sendikası, İçişleri Bakanı Mecdi Abdulgaffar istifa edene kadar sendika binasında eylem yapma kararı aldıklarını duyurmuştu. Mısır Başsavcılığı da söz konusu olayla ilgili yayın yasağı kararı almıştı.

Mısır'da Gazeteciler Sendikasına üye olmanın şartları oldukça zor. Sendikaya üye olabilen gazeteciler devletin resmi gazetecisi statüsü kazanıyor. Mısır Gazeteciler Sendikası diğer sendikalarda olduğu gibi üyelerinden aidat almıyor, tam tersine üye gazetecilere çalıştığı kurumu dikkate almaksızın asgari ücret üzerinden maaş veriyor.

BİZE ULAŞIN