Dünyada 24 saat böyle geçti (28.04.2016)

 • 1
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti (28.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (28.04.2016)

Ermenistan yine sivilleri hedef aldı: 1 ölü

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki cephe hattında dün yeniden başlayan çatışmalarda Ermenilerin Ağdam bölgesinde yerleşim birimlerini hedef alması sonucu Azerbaycanlı bir sivil hayatını kaybederken 2'si ağır 7 kişi de yaralandı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı sivil halka saldırıların devem etmesi durumunda Ermeni askeri üslerinin vurulacağı ifade edildi.
Topraklarının bir kısmı Ermeni işgali altında bulunan Ağdam'da Ermenilerin ateşkesi ihlal ederek sivil yerleşim yerlerini top ateşine tutması sonucu bir Azerbaycanlı sivil hayatını kaybederken ikisi ağır olmak üzere 7 sivilin de yaralandığı açıklandı. Ağdam Valiliğinden yapılan açıklamada ayrıca Terter kentine de Ermeni askerler tarafından ateş açıldığı vurgulandı.

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN ERMENİSTAN'A UYARI

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise Ermenistan'ın sivil halka ateş açmaya devam etmesi durumunda, işgal altında bulunan yaşam alanlarındaki Ermeni askeri üslerin vurulacağı ifade edildi. Ermeni basınında yer alan, Azerbaycan'ın sivil halka ateş açtığına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı kaydedildi. Azerbaycan'ın yüksek nitelikli silahlarla düşmanın sadece askeri mevkilerinin vurulduğu ifade edildi.

 • 2
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti (28.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (28.04.2016)

Rus jeti Halep'te sahra hastanesini vurdu: 30 ölü, 62 yaralı

Rus ordusuna ait savaş uçağının, Halep'teki bir sahra hastanesine düzenlediği saldırıda, aralarında sağlık çalışanlarının da bulunduğu 30 kişinin yaşamını yitirdiği, 62 kişinin yaralandığı bildirildi.
Suriye'nin Halep şehrinde sivil savunma yetkilisi İbrahim Hac İbrahim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rus ordusuna ait savaş uçağının, Halep'te muhaliflerin denetimindeki Sukeri semtinde bulunan Kudüs sahra hastanesine düzenlediği hava saldırısında, 30 kişinin yaşamını yitirdiğini, 62 kişinin yaralandığını söyledi.

Ölen ve yaralananlar arasında çok sayıda kadın, çocuk ve sağlık çalışanlarının bulunduğunu ifade eden İbrahim, ölü sayısının artmasından endişe edildiğini kaydetti.

İbrahim, sivil savunma ekiplerinin Rus uçaklarının bombardımanında yıkılan hastanenin enkazı altında kalanlara ulaşmaya çalıştığını kaydetti.

''RUS UÇAKLARI HASTANE BÖLGESİNE GİDEN EKİPLERE SALDIRDI''

Rus jetlerinin gün içerisinde Bab Neyrab semtinde de yerleşim yerine saldırdığını ve çok sayıda yaralının enkaz altından çıkartıldığını bildiren İbrahim, şunları kaydetti:

''Bir haftan bu yana Rus ve rejime ait savaş uçakları, yoğun şekilde Halep'te sivil yerleşim yerlerini bombalıyor. Ruslar bu gece Sukeri'deki Kudüs hastanesine saldırarak yerle bir etki bölgeye giden ekiplere ve hastane bölgesine ikinci bir saldırı düzenledi. Saldırıda yaşamını yitirenlerin çoğu hastanede tedavi gören sivil hastalardı. Rusya ve rejim özellikle yerleşim yerleri ile sivillere yardım edilen yerleri bombalıyor.''

 • 3
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti (28.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (28.04.2016)

Devlet sırrını sızdıran gazetecilere soruşturma

Almanya'da Stuttgart Savcılığı 5 gazeteci hakkında yaptıkları haber ve çektikleri belgeselde "devlet sırlarını ifşa etmek" ve "Basın Yasası'nı ihlal etmekten" soruşturma başlattı
Almanya'da 5 gazeteci hakkında, bir Alman silah şirketinin Meksika'ya yönelik yasa dışı silah satışıyla ilgili gizli devlet bilgilerini ifşa etmek suçundan soruşturma başlatıldı. Stuttgarter Nachrichten gazetesinde yer alan haberi doğrulayan Stuttgart Savcılığı Sözcüsü Jan Holzner, gazetecilerin devlet sırlarını ifşa etmek ve Basın Yasası'nı ihlal etmekle suçlandığını açıkladı. Sözcü, bilgilerin yayımlanmasının suç oluşturup oluşturmadığına bakıldığını açıkladı.

1 YIL HAPİS
Alman Birinci Televizyonu'nda (ARD) geçen eylül ayında yayınlanan "Ölümcül İhracatlar - G36 Meksika'ya nasıl ulaştı?" adlı belgeselde, Heckler Koch şirketinin Alman makamlarının izni olmadan 2010 yılında G36 model makinalı tüfek sattığı ortaya çıkarılmıştı. Savcılık da Heckler Koch şirketi hakkında soruşturma başlatmıştı. Münihli yönetmen Daniel Harrich ve ekibinin hazırladığı belgesel, Almanya'nın önemli ödülleri arasında yer alan Grimme Ödülü'ne layık görülmüştü. Belgeselde sadece şirketin yasadışı işleri değil, Federal Ekonomi Bakanlığı ile Federal İhracat Dairesi'nin rolleri ile bunlar arasında yazışmalar da konu ediliyor. Stuttgart Savcılığı, belgeselde yayımlanan belgelerin devlet sırlarını açıklama ile basın yasasına aykırı olup olmadığını inceliyor. Harrich ve ekibinden dört gazetecinin suçlu bulunması halinde, para cezası ile bir yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Soruşturmayı eleştiren yönetmen Harrich, savcılığın belgeselin mesajıyla uğraşmak yerine mesaj iletenlerle uğraştığını söyledi. Yönetmen, savcılığın yasadışı makineli tüfek satışında Federal Ekonomi Bakanlığı ile Federal İhracat Dairesi'nin rollerini hasıraltı etmek istediğini ileri sürdü. FRANKFURT

MERKEL'E FACEBOOK'TAN HAKARET CEZASIZ KALMADI
Almanya'da Bochum Yerel Mahkemesi, 28 yaşındaki bir genci, Başbakan Angela Merkel'e hakaret ettiği için 2 bin euro para cezası ödemeye mahkum etti. Suçunu itiraf eden genç Facebook'ta, "Merkel, herkesin gözü önünde taşlansın" diye yazmıştı. Karar gerekçesinde, yorumun ifade özgürlüğü ile ilgisi olmadığı ve şiddete çağrı içerdiği belirtildi.

YÜZLERCE SUÇ UYURUSU
Mainz Savcılığı'nda görevli Başsavcı Andrea Keller, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içeren mizah programını hazırlayan Jan Böhmermann hakkında dava açılması talebiyle Erdoğan ve Türk hükümetinin yanısıra yüzlerce kişi tarafından da suç duyurusu yapıldığını belirtti. Keller, Böhmermann'ın bir avukat tuttuğunu ve soruşturmayla ilgili dosyalara bakmasına izin verildiğini bildirdi.

 • 4
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti (28.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (28.04.2016)

DAEŞ'in 800 milyon doları buharlaştı

ABD'li Tümgeneral Peter Gersten, terör örgütü DAEŞ'e ait 800 milyon dolarlık nakit parayı imha ettiklerini söyleyerek "DAEŞ'ten kaçan militan sayısında ise yüzde 90'lık artış var" dedi
ABD önderliğindeki koalisyon uçaklarının, DAEŞ'e ait nakit para depolarını hedef alarak, terör örgütünün 800 milyon dolarını yok ettiği açıklandı. Bağdat'ta görev yapan ABD'li Tümgeneral Peter Gersten, sadece Musul'daki bir depoda 150 milyon dolar, toplamdaysa 800 milyon dolarlık nakit paranın imha edildiğini duyurdu. Toplamda 20 hava saldırısı düzenlediklerini duyuran Tümgeneral Gersten, örgüte vurulan ekonomik darbelerin DAEŞ'i ciddi şekilde zayıflattığını söyledi. İngiltere merkezli yayın kuruluşu BBC'ye konuşan Gersten "Örgütten firar edenlerin sayısında yüzde 90'lık bir artış var. Kimi militanlar, kadın kılığına girip mültecilerin arasına karışarak kaçmaya çalışıyor. DAEŞ'e katılanların sayısı da, ayda 2 binden, 200'e kadar düştü" ifadelerini kullandı.

2 MİLYAR DOLAR BÜTÇE
2014 yılında ABD Hazine Bakanlığı, DAEŞ'i "en iyi finanse edilen terör örgütü" olarak nitelendirmişti. Petrol ticareti, gasp ve tarihi eser kaçakçılığıyla beslenen örgütün bütçesinin 2 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyordu.

 • 5
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti (28.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (28.04.2016)

'Suriye'deki sorun çözülmeden terörizm ve yasa dışı göç önlenemez'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'deki mevcut sorun çözülmeden, terörizm ve yasa dışı göçün üstesinden gelinemeyeceğini söyledi.
Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA/AİGK) Beşinci Dışişleri Bakanları Toplantısı, Çin'in başkenti Pekin'de başladı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, CICA'nın çok genç bir organizasyon olduğunu belirterek, Asya'nın tamamını ele alan tek çok taraflı güvenlik mekanizması olduğuna dikkati çekti.26 üyesi bulunan CICA'nın diğer güvenlik mekanizmalarından farklı çalıştığını ifade eden Şi, "Diğer güvenlik mekanizmaları, süper güçler tarafından domine ediliyor." dedi.

Şi, üyeleri arasında eşitliğe önem veren CICA'nın "Asya İnsiyatifi" karakteristiğini taşıdığını anlattı. Dünyanın çok önemli bir değişikliğe sahne olduğuna değinen Şi, Asya'nın dünya barışı ve gelişiminde önemli bir yeri bulunduğunu söyledi.

Şi, Asya topluluğuna ortak bir gelecek sunulması ve işbirliğinin artırılmasının önemini belirterek, her ülkenin kendi güvenliği kadar diğer ülkelerin güvenliğini de önemsemesi gerektiğini kaydetti.Açılış konuşması sonrasında, CICA/AİGK üyesi liderler aile fotoğrafı çektirdi.

"SURİYE'DEKİ MEVCUT SORUN ÇÖZÜLMEDEN, TERÖRİZM VE YASA DIŞI GÖÇÜN ÜSTESİNDEN GELİNEMEZ"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, açılışın ardından yaptığı konuşmada, Belarus Dışişleri Bakanı'nı yeni gözlemci olarak aralarında görmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Terörizm, yasa dışı göç, aşırıcılık ve organize suçlar gibi sorunların yakın işbirliğini gerektirdiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Bu sorunların temel nedenlerine odaklanmalıyız. Suriye'deki mevcut sorun çözülmeden, terörizm ve yasa dışı göçün üstesinden gelinemez. Yükselen mezhepçiliğin dinamiklerini anlamak için Irak'taki istikrarsızlığa bakmamız lazım.Yabancı düşmanlığı, İslam düşmanlığı, anti-semitizm ile anti-Hristiyanlığın kaynağı sosyal-ekonomik ve batıdaki aşırıcı sağ politik partilerin siyasi mühendisliğidir. Asya, sahip olduğu kaynaklar ve nüfusla bu sorunlara çözüm bulunmasında büyük bir potansiyele sahiptir. Ancak kendi aramızdaki bazı sorunların da çözüme kavuşturulması için daha güçlü bir liderlik ortaya koymalıyız."

Dağlık Karabağ sorununa değinen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Bu sorunun, barışçıl yollarla ve Azerbaycan'ın egemenlik hakları ve toprak bütünlüğü gözetilerek çözülmesini umuyoruz ve bekliyoruz. Kendi aramızda işbirliği ağları kurarak dünya genelindeki güvene katkı sunabiliriz. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan aralarında enerji projeleri ve ulaşım ağı kurarak bunu başarmışlardır. Türk Konseyi de bunun başka bir örneğidir."

 • 6
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti (28.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (28.04.2016)

4 bin 800 yıllık anne şefkati

Tayvan'da bebeğini kucaklayan kadın fosili bulundu. Fosilin yaklaşık 5 bin yıllık olduğu belirtiliyor.
Bir anne ve çocuğuna ait fosiller, Tayvan'ın orta bölümünde yer alan Taichung şehrindeki mezarlardaki kalıntılar kazılırken ortaya çıkarıldı. Mezarda 48 insan kalıntısı bulundu. Bu fosil insan kalıntılarının arasında 5 çocuk bulunuyor.

Keşif hakkında açıklamalarda bulunan Tayvanlı müze yetkilileri, anne ve çocuğunun 4,800 yıldır birbirini kucaklar halde olduğunu belirtiyor.

Tayvan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'nde küratör olan Chu Whei-lee "Bu fosil ortaya çıkarıldığında bütün arkeologlar ve çalışanlar şok oldu. Neden? Çünkü anne, kollarında duran çocuğa bakıyordu" ifadelerine yer verdi.

Ülkenin orta bölümünde yer alan Taichung şehrindeki mezarlardaki kazılarda 48 insan kalıntısı bulundu. Bu fosil insan kalıntılarının arasında 5 çocuk bulunuyor.

Fosillerin, orta Tayvan'da insan yaşantısına dair en eski kanıt olduğu düşünülüyor. Alandaki kazılar Mayıs 2014'te başladı. (NTV)

BİZE ULAŞIN