Dünyada 24 saat böyle geçti(14.04.2016)

 • 1
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(14.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(14.04.2016)

Rusya'dan skandal karar! Tüm faaliyetleri durduruldu

Rusya'nın Kırım'a atadığı savcı Poklonskaya, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini mahkeme sonuçlanana kadar durdurma kararı verdi.


Rusya'nın Kırım'a atadığı savcı Natalya Poklonskaya, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

TASS ajansında yer alan habere göre, daha önce Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin yasaklanması ve aşırı örgüt kapsamına alınması için başvuruda bulunan Poklonskaya, mahkeme sonuçlanana kadar meclisin faaliyetlerini durdurma kararı verdiğini açıkladı.

Kararın, "Rusya yasalarının ihlallerini önlemek için" alındığını savunan savcı, "Böylelikle meclisin sahip olduğu haklar durduruluyor, devlete ait ve yerel basını kullanması, toplantı düzenlemeleri ve tüm propagandaları yasaklanıyor." dedi.

Rusya'nın tayin ettiği Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya, 15 Şubat'ta Kırım Tatar Milli Meclisi'ni kapatmak için Kırım Yüksek Mahkemesi'ne başvurmuştu. Poklonskaya dava dilekçesinde, Rusya Federasyonu'nun aşırıcılık faaliyetleri ile mücadele kanununa dayanarak, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin durdurulmasını ve meclisin aşırı örgüt kapsamına alınmasını talep etmişti. İlk duruşma 3 Mart'ta yapılmış, davanın görülmesi değişik gerekçelerle 4 kez ertelenmişti.

 • 2
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(14.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(14.04.2016)

Baltık Denizi'nde tehlikeli yakınlaşma

ABD Savunma Bakanlığı, Rus savaş uçaklarının, Baltık Denizi'nde uluslararası sularda seyreden Amerikan "USS Donald Cook" destroyerinin üzerinde tehlikeli şekilde defalarca alçak uçuş yaptığını bildirdi.


Pentagon'dan üst düzey bir yetkilinin açıklamasına göre, ABD ile Polonya arasındaki ikili askeri ilişkileri geliştirme kapsamında Polonya'nın Gnynia şehrine giden "USS Donald Cook" adlı Amerikan destroyerinin üzerinde, Rus SU-24'ler iki gün peş peşe alçak uçuş yaptı.

Açıklamaya göre, USS Donald Cook destroyeri, NATO'nun "Atlantik Kararlılık Operasyonu" çerçevesinde 8 Nisan'da Polonya'ya ulaşmıştı.

Pentagon yetkilisi, 11 Nisan'da Baltık Denizi'nde Kaliningrad'ın 70 deniz mili açıklarında, uluslararası sularda iki Rus SU-24 savaş uçağının, Amerikan destroyerinin 100 feet (yaklaşık 30 metre) üzerinde 20 kez alçak uçuş yaptığını bildirdi.

Ayrıca, 12 Nisan'da önce bir Rus KA27 helikopterinin destroyerin üzerinde daireler çizerek, fotoğraflar çektiği, daha sonra da iki Rus SU-24 savaş uçağının 11 kez destroyer üzerinde alçak uçuş yaptığı kaydedildi.

"Uçaklar öyle yakındı ki deniz üzerinde dalgalar oluştu"

Rus uçaklarının son geçişlerinde yüksekliğin 30 feet (yaklaşık 10 metre) olduğunu belirten yetkili, bunun bir "simüle edilmiş saldırı profili" olduğunu belirterek, "Uçaklar öyle yakındı ki deniz üzerinde dalgalar oluştu." ifadelerini kullandı.

Açıklamada uçakların silahsız olduğu, destroyerin radyo kanalıyla uçaklara ulaşmaya çalıştığı ve Rusların cevap vermediği kaydedilirken, "Bu, daha önce gördüklerimizden daha agresif bir olaydı" değerlendirmesinde bulunuldu.

 • 3
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(14.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(14.04.2016)

B planı hazır: Muhaliflere uçaksavar

Wall Street gazetesi, Cenevre'deki barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması ihtimaline karşı ABD'nin B planı hazırladığını duyurdu. Buna göre muhaliflere rejim uçaklarını vuracak silahlar verilecek.


Ocak ayında ara verilen Suriye barış görüşmelerinin üçüncüsü, dün Cenevre'de BM şemsiyesi altında başlarken, ABD'de yayımnlanan Wall Street gazetesi ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın görüşmelerin sonuçsuz kalması halinde B planını harekete geçireceğini duyurdu. Cenevre'de sadece muhaliflerin katılımıyla başlayan görüşmeler öncesinde Suriye'de yaşananlar da ateşkesin ne kadar kırılgan olduğunu gözler önüne serdi. Rejimin saldırıları artarken, Halep'in Ays beldesinde muhalifler, rejim güçlerini püskürterek 75 askeri öldürdü. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Halep'te muhaliflerle rejim güçleri arasında yaşanan çatışmaların 27 Şubat'ta imzalanan ateşkes anlaşmasını tehlikeye düşürmesinden endişe ettiğini açıkladı. Wall Street gazetesine göre Cenevre'de sonuç alınamaması halinde Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA), Türkiye ve Suudi Arabistan yerel müttefikleriyle birlikte çalışarak Suriye'deki muhaliflere daha güçlü silahlar verecek. Haberde "B planı kapsamında siyasi duruşu açısından onay almış muhalif gruplara Suriye hava kuvvetlerine ait savaş uçaklarını ve topçu mevzilerini vurabilecek kapasitede silahların verilmesi düşünülüyor" denildi. De Mistura'nın muhaliflerin ardından cuma günü Esad rejimi temsilcileriyle buluşmasıysa sürecin gidişatını belirleyecek.

SURİYE'DE KİMSENİN TANIMADIĞI SEÇİM

Suriye'de rejimin kontrolü altındaki bölgelerde dün parlamenter seçimler düzenlendi. Halkın yüzde 60'ının yaşadığı bu bölgelerde 3 bin 500 adayın yarıştığı belirtilirken, Suriye muhalifleri seçimlerin Cenevre'deki barış görüşmelerine sekte vurduğunu bildirdi. ABD, Fransa ve muhalifler şimdiden seçim sonuçlarını tanımayacağını açıkladı.

PENTAGON: 25 BİN DAEŞ MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ

New York Times gazetesi, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) verilerine dayanarak Irak ve Suriye'de şimdiye kadar 25 bin DAEŞ militanının öldürüldüğünü duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı ise, terör örgütünün ele geçirdiği topraklardan Suriye'de yüzde 40'ının, Irak'ta ise yüzde 10'unun geri alındığı bilgisini paylaştı.

 • 4
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(14.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(14.04.2016)

Alman usulü tatbikat

Daha önce bütçe sıkıntısı nedeniyle tatbikatlarını silah yerine süpürgeyle yapan Alman Ordusu bu kez sıra dışı 'mesai' tedbiriyle olay oldu. Askerler fazla mesai yapmamaları için NATO tatbikatından çekildi.


Norveç'te startı verilen ve 4 hafta sürecek olan NATO tatbikatına Almanya krizi damgasını vurdu. Dana önce bütçe sıkıntısı nedeniyle tatbikatlarda gerçek silah yerine süpürge kullandıkları ortaya çıkan Alman Ordusu'nun bu kez de mesai saati nedeniyle NATO tatbikatından askerlerini çektiği öğrenildi. Alman askerlerin, haftada 41 saat çalışma mecburiyeti olduğu ve fazla mesainin ücretle değil ek serbest zaman verilerek telafi edilebileceği için tatbikatın 12'nci gününde geri çekildiği açıklandı. Tatbikattan alınan askerler ise Alman Parlamentosu gözlemcisine boş oturdukları için dert yandı. Alman Silahlı Kuvvetler Parlamento Komiseri Hans Bertels, sorunun çözümlenmesi için hükümete haftalık fazla mesai limitini, yıllık limit olarak hesaplanmasını talep etti. Almanya'da yayımlanan Bild gazetesine röportaj veren Bertels, "NATO'daki görevlerimizi fazla mesai limiti nedeniyle yerine getiremememiz kabul edilemez" diye konuştu.

KADIN BAKANA ELEŞTİRİ


Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ise ordunun ekipman sıkıntısı yaşadığı dönemde askeri üstlere kreş açılması ve mesai saatlerinin çocukların okul zamanına göre ayarlanması gibi reformları nedeniyle eleştiriliyor.

 • 5
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(14.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(14.04.2016)

Yıldızlararası yolculuk gerçek olacak

Dünyaca ünlü İngiliz evren bilimci Stephen Hawking, yıldızlararası yolculuğu öngören bir projeye desteğini açıkladı.

Daha önce Facebook'un kurucusu Marc Zuckerberg'in de destek verdiği projenin arkasında Rus milyarder işadamı Yuri Milner var. İlk etapta 100 milyon dolarlık bir bütçe ayrılan proje kapsamında Dünya'ya en yakın yıldız sistemi olan Alfa Centauri'ye içinde kameralar ve diğer aygıtların bulunduğu çipler gönderilecek. Günümüz teknolojisi ile 30 bin yıl süren bu yolculukta çipleri cep telefonu büyüklüğünde bin adet uzay aracı yörüngeye götürecek. Ardından Dünya'dan gönderilecek lazerlerle çipler, Alfa Centauri'ye ulaştırılacak ve oradan Dünya'ya bilgiler aktarılacak. Başarılı olunursa 30 bin yıl süren yolculuk 20 yıla indirilmiş olacak ve ilk kez bir cihaz, şimdiye kadar uzaya gönderilen araçlardan 2 bin kat daha uzağa ulaşacak. Hawking, "İnsan olarak hayatta kalmak istiyorsak yıldızlara açılmamız gerekiyor" dedi.

 • 6
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(14.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(14.04.2016)

Demokrasi Baharı'nda 100 gözaltı daha

ABD siyasetiyle çıkar gruplarının ilişkisini protesto eden Demokrasi Baharı gösterilerinin ikincisinde, yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı. ABD polisi, ilk gösteride 400 kişiyi gözaltına almıştı


ABD'nin başkenti Washington'da siyaset, para ve çıkar gruplarının ilişkisini protesto eden "Demokrasi Baharı" gösterilerinin ikinci gününde Kongre binası önünde eylem düzenleyenlerden yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı. Ülkenin farklı eyaletlerinden gelen yüzlerce kişi, "Amerikan siyasetinde paranın etkisini" protesto etmek için Kongre binası önünde toplandı. "Demokrasi Baharı" adlı grubun organize ettiği eylemin dünkü ikinci gününde yaklaşık 300 kişi ABD siyasetini protesto etti. Gruptan bir bölümü Kongre binasının önündeki merdivenlerde oturma eyleminde bulundu. Diğer grup ise gözaltına alınmamak için daha uzak bir noktada polis kordonu içinde bekledi. Polis, kendilerini "Demokrasi İsteyen Yaşlılar" olarak tanımlayan ve oturma eylemi yapan gruba üç kez eylemi sonlandırmaları yönünde uyarıda bulundu. Gözaltına alınacaklarını bilen grubun üyeleri polis tarafından tek tek kayıt altına alındı ve gözaltı işlemleri gerçekleştirildi. Önceki günkü eylemde yapılan uygulamanın aksine polis dün gözaltına alınan yaşlılar grubu üyelerine kelepçe takmadı.

EYLEMLER SÜRECEK

İlk eylemde gözaltına alınan ve ardından serbest bırakılan 26 yaşındaki Bill Savor, "Buraya barışçıl bir gösteri yapmak için geldik. Gözaltına alınacağımızı biliyorduk" dedi. Kaliforniya eyaletinden gelen 62 yaşındaki Samantha Benjamin de iki torun sahibi olduğunu ve onların geleceğini korumak için bu gösteriye katıldığını söyledi. Benjamin, "Amerikan siyasetinde çok ciddi bir yolsuzluk var. Buna karşı sesimi yükseltmek için buraya geldim" dedi. "Demokrasi Baharı" grubu üyeleri, Philedelphia'dan 10 gün önce başlattıkları yürüyüşle önceki gün Washington'a gelmiş ve ilk gösterilerini düzenlemişti. Gösteride yaklaşık 400 kişi gözaltına alınmış ve birkaç saat sonra serbest bırakılmıştı. Gösterilerin değişik şekillerde birkaç gün daha devam etmesi bekleniyor

BİZE ULAŞIN