Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)

 • 1
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)

Alman halkı çirkin saldırıya hayır dedi

Alman ZDF kanalında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında hakaret içerikli bir şiir okuyan komedyen Böhermann ´a, Alman halkının da tepkili olduğu ortaya çıktı!


1050 Almanla yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışmasında sorulan sorulara verilen yanıtlardan ortaya çıkan en sarsıcı gerçek ise Alman Halkının önemli bölümünün, hakaretamiz bu şiirin içeriği hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadan bir kanaat sahibi oldukları..

Bu şiirin içeriğinden haberdar olan Almanların büyük bir bölümü ise, şiirin hiciv sanatı ile alakasının olmadığını ve benzer içeriğe sahip bir buna benzer bir TV programının bir Türk komedyen tarafından Alman Cumhurbaşkanı'na karşı yapılması halinde kendilerini hakarete uğramış sayacakları yönünde..

İşte Ethno-Forschung Germany şirketinin anketinden ortaya çıkan çarpıcı sonuçlar..

- Komedyen Böhermann ´ın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında okuduğu şiirden ötürü yargı önüne çıkarılmasını destekliyor musunuz?

Evet Destekliyorum: 43%
Hayır Desteklemiyorum: 53%
Yorum Yok: 4%

Halkın yarısından fazlasının şiir hakkında bilgisi yok

Böhermann ´ın Erdogan için okuduğu şiiri izlediniz veya okudunuz mu? İçeriği hakkında herhangi bir bilgiye sahip misiniz?

İzlemedim, okumadım, içeriği hakkında bilgi sahibi değilim: 54%
İzledim, okudum, içeriği hakkında bilgi sahibiyim : 43%
İlgilenmiyorum: %3

Komşunuz, iş arkadaşınız, ortağınız veya tanımadığınız bir yabancının size herkesin içinde yüksek sesle küfür veya hakaret etmesini nasıl karşılarsınız?

Yok sayarım, duymazdan gelirim: 6%
Asla tahammül edemem ve hukuk yolu ile hesabını sorarım: 78%
Ben de ona aynı dilden karşılık veririm 7%
Bu soruyu yanıtlamak istemiyorum : 9%

Eğer bir Türk komedyen herhangi bir Türk Televizyonunda Alman Cumhurbaşkanı Gauck için: Türkiye Cumhurbaşkanı'na yazdığına benzer bir şiir okursa ve bu şiiri okurken fonda Alman Bayrağı dalgalanırsa kendinizi hakarete ugramış hisseder misiniz?

Evet, hakarete uğramış hissederim :66%
Ciddiye almam, umursamam: 31%
Yorum yok: 3%


Öte yandan Ethno-Forschung Germany Kamuoyu Araştırma Şirketi Genel Direktörü Zahit Mollaoğlu, yapılan bu araştırma sonucunda bazı ilginç verilere ulaşıldığını açıkladı.

'Medya Alman halkı üzerinde algı operasyonu yapıyor'

Mollaoğlu yaptığı açıklamada: ''Bu araştırmada ortaya çıkan en önemli gerçek; Alman dostlarımızın medya tarafından yönledirildiğidir. Son Böhermann olayında görüldüğü gibi başta Springer Grubu olmak üzere medyanın önemli bir bölümü Alman Halkı üzerinde bir algı operasyonu yapmaktalar.

Büyük bölümü şiire ait videoyu izlememiş

Araştırmamız gösteriyor ki: Böhermann ´ın okuduğu hakaretamiz şiirin mahkeme önüne çıkmasını istemeyen Almanların 54% ´ü bu şiire ait video görüntülerini izlememiş, başka herhangi bir platformdan da okumamış ve medya üzerinden dönen algılarla bir kanaat sahibi olmuşlar.

Bu %54'lük grubun içerisinde bulunan kişilere sorulan hakaret dolu benzer bir şiirin Alman Cumhurbaşkanı hakkında okunması halindeki tavrınız ne olur sorusuna ise %39 oranında cevap veren Almanlar ise bunu kendine yapılmış bir hakaret olarak kabul edeceğini beyan etmişler.'' şeklinde konuştu.

 • 2
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)

Merkel'den, İsrail'e eleştiri!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail'in yerleşim politikasını eleştirdi. Merkel, "Filistin Devlet Başkanı ve ben, çok zor olmasına ve büyük komplikasyonlar içermesine rağmen iki devletli çözüm yolunda çalışmaya devam edilmesi konusunda hemfikiriz." dedi.


Merkel, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile başbakanlıkta yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Hem İsrail hem de Filistin halkının güvenlik ve barış içinde yaşama hakkına sahip olduğunu belirten Merkel, "Filistin Devlet Başkanı ve ben, çok zor olmasına ve büyük komplikasyonlar içermesine rağmen iki devletli çözüm yolunda çalışmaya devam edilmesi konusunda hemfikiriz." dedi.

Yerleşim politikasının iki devletli çözüme zarar verdiği düşüncesinde olduğunu yineleyen Merkel, "İsrail Başbakanı'na eleştirel bir şekilde, 'yerleşim faaliyetlerinin elbette iki devletli çözüme git gide karşı çıktığını ve iki devletli çözümün temelini küçülttüğünü gördüğümüzü' ifade ettim" şeklinde konuştu.

Filistin tarafından yapılan çabaları memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Merkel, yeniden siyasi sürece girme temelini oluşturduğu için İsrail ile güvenlik ortaklığını sürdürmesi konusunda Filistin'i teşvik ettiklerini kaydetti.

Fransa'nın barış görüşmelerine yeniden başlanılması yönündeki girişimini desteklediklerini ifade eden Merkel, burada belki görüşmelerin yapılabilmesi için bir temel oluşabileceğini söyledi.

"Bu tür faaliyetlerin düşünülmesi ve ilerleme sağlanması için ne kadar imkansız olursa olsun her olasılığın kullanılması önemli" diyen Merkel, iki devletli çözüme yakınlaştıran sürece giden son denemelerin başarısızlıkla sonuçlandığını, yarın bir barış planının ortaya çıkmasının da pek olası görünmediğini kaydetti.

Merkel, Fransa'nın inisiyatifine ilişkin tüm önemli aktörlerin bu girişimde yer almasını istedi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın İsrail'in yerleşim politikasına ilişkin BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) bir tasarı sunmak istemesinin sorulması üzerine de Merkel, "Abbas'ın sürekli Güvenlik Konseyi'ne başvurarak bu konuya işaret etmesini anlıyorum. Başka yerleşim birimlerinin yapılmamasını başarmamız daha iyi olurdu." ifadesini kullandı.

Abbas da Merkel ile Filistin konusunda son gelişmeleri değerlendirdiklerini belirterek, Ortadoğu'daki ihtilafla ilgili siyasi sürecin devam etmesini istediklerini söyledi.

"Barışın tesis edilmesi için yerleşim birimlerinin kurulması en büyük sorun teşkil ediyor" diyen Abbas, bundan dolayı BM'ye yerleşim birimleri konusunda bir tasarı sunacaklarına işaret etti.

Haksızlığa uğradıklarında elbette BM Güvenlik Konseyi'ne müracaat edeceklerini ifade eden Abbas, "İsrail'in 12 BMGK kararını yok saydığını biliyoruz. Ancak yine de başka bir yolumuz yok." dedi.

Abbas, işgalin son bulmasına ve yeni yerleşim birimlerinin kurulmamasına siyasi yollarla ulaşmak istediklerini belirtti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas daha önce de Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile bir araya gelmişti.

 • 3
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)

Türkiye'deki mülteciler için çirkin benzetme!

Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi Türkiye'deki mülteciler hakkında çok çirkin bir benzetmede bulundu. Prodi "Türkiye'nin elindeki mülteciler bir çeşit atom bombası gibi. Ne zaman isterse üzerimize atar" dedi.


Eski İtalya Başbakanı ve Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Türkiye'nin elindeki mültecilerin, adeta bir atom bombası gibi olduğunu dile getirerek, "Türkiye ne zaman isterse bunları üstümüze atabilir" ifadelerini kullandı.

Romano Prodi, mültecilere yönelik faaliyetlerde bulunan Cizvit Mülteci Servisi'nin (JRS) İtalya'daki merkezi Centro Astalli'nin yıllık raporunun açıklandığı Roma'daki bir toplantıda konuştu.

Burada, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında yapılan Geri Kabul Anlaşmasına da değinen Prodi, "Bu anlaşma tatmin edici değil, çünkü güç dengesini dikkate alan garip bir ticarete dönüyor. Türkiye'nin elindeki 1 buçuk milyon (doğrusu 2,5 milyon civarı) mülteci, adeta bir atom bombası gibi, ne zaman isterse bunları üstümüze atabilir" dedi.

Bu anlaşmanın çok garip olduğunu belirten Prodi, "Bunun biraz ticari, biraz insani ve hatta biraz da acıklı bir anlaşma olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

 • 4
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)

Vietnam'da 90 yılın en kurak mevsimi

Mekong Vadisi'ndeki kuraklık, başta Vietnam olmak üzere bölge ülkelerinde etkisini göstermeye başladı. Bangkok Post'un haberine göre; Vietnam sınırında verimli tarım arazilerini sulayan Mekong Nehri'ndeki su seviyesinin azalması nedeniyle mahsullerin hasat miktarı azaldı. Vietnam Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; son 90 yılın en kurak mevsiminin kaydedildiği vadide yaşayan 340 bin ailenin kuraklıktan etkilendiği belirtildi. Su miktarı azalan Mekong Nehri'nin, Tibet'ten başlayıp Myanmar, Tayland, Laos, Kamboçya ve Vietnam'ın ardından Güney Çin Denizi'ne döküldüğü hatırlatılarak kuraklığın en çok Vietnam'ı etkilediği kaydedildi.

 • 5
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)

Kiralık Ferrari'yi evin duvarına çarptı

İngiltere'de düğünü için 240 bin sterlin (977 bin TL) değerinde bir Ferrari kiralayan 25 yaşındaki tamirci Osman Ali, aracı yanlışlıkla bir arkadaşının evinin duvarına çarpınca 25 bin sterlin (102 bin TL) ödemek zorunda kaldı.


Ferrari 458 Spider model otomobili 5 bin sterlin (20 bin TL) depozito vererek kiralayan Ali'nin kazadan sonra hem bu depozitoyu kaybettiği hem de sigorta şirketine 20 bin sterlin (81 bin 423 TL) ödemek zorunda kaldığı belirtildi.

Ali'nin düğünü için bir limuzin ve iki Bentley de kiraladığı ancak bu araçlar sağ salim sahiplerine teslim edildi.

 • 6
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)

Mescid-i Aksa imamından Erdoğan'a teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür eden Mescid-i Aksa imamı İshak, "Tüm dünyada bize ilk önce sahip çıkan Türk kardeşlerimizdi" dedi.


Mescid-i Aksa imamı Nureddin İshak, Akçakale'de Suriyelilerin barındığı çadır kentte düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür eden İshak, "Tüm dünyada bize ilk önce sahip çıkan Türk kardeşlerimizdi" dedi.

Çadır kentte düzenlenen etkinliğe; Nureddin İshak'ın yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Hasan Başiş, Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık ve Suriyeli sığınmacılar katıldı.

Kuran okunmasıyla başlayan etkinlikte Türkçe ve Arapça ilahiler seslendirildi. Etkinlikte Mescidi Aksa imamı Nureddin İshak, Suriyelilerle birlikte savaşın son bulması için dua etti.

Nureddin İshak, şöyle dedi: "Tüm dünyada bize ilk önce sahip çıkan Türk kardeşlerimizdi. İsrail'e haddini bildiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tüm Filistinli kardeşlerim adına şükranlarımı sunarım."

 • 7
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(20.04.2016)

New York'taki ön seçim sonuçları

ABD'nin New York eyaletinde gerçekleşen ön seçimlerde Cumhuriyetçi Parti'den Donald Trump, Demokrat Parti'den ise Hillary Clinton rakiplerini geride bıraktı.


Cumhuriyetçi Parti'nin seçimlerinde Donald Trump, Ted Cruz ve John Kasich New York'tan belirlenecek 95 delegeyi kazanmak için yarıştı.

Oyların yüzde 90'ının sayımından elde edilen kesin olmayan sonuçlara göre, Donald Trump oyların yüzde 60'ını, Kasich yüzde 25, Cruz ise yüzde 15'ini aldı. Adayların kazandıkları delege sayısı seçim sonuçları kesin olarak açıklanınca belli olacak.

Trump, teşekkür konuşmasında, kampanya süreci sonunda en yüksek tahminlerin bile üzerinde delegeye sahip olacağını belirterek, New Yorklulara destekleri için teşekkür etti.

Demokratlarda ise kesin olmayan sonuçlara göre Hillary Clinton oyların yüzde 58'ini, Bernie Sanders ise yüzde 42'sini elde etti. Seçim sonuçları kesinleşince 291 Demokrat Parti delegesinin dağılımı açıklanacak.

BİZE ULAŞIN