Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(21.04.2016)

 • 1
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.04.2016)

Charlie Hebdo bunu da çizecek mi?

Başkent Paris olmak üzere Fransa'nın birçok kentinde eylemler aralıksız devam ediyor. Sokaklara dökülen eylemciler, polisin sert müdahalesiyle karşı karşıya kalıyor.

Terör saldırıları nedeniyle süresiz olağanüstü hal ilan edilen ülkede, eylemcilere sert müdahalelerde bulunuyor. Ön sıralarda gençlerin olduğu eylemlere, memurlar ve işçiler de destek veriyor.

POLİSTEN KADIN EYLEMCİYE TEKME


Eylemler sırasında çekilen bir fotoğraf ise polisin ne kadar acımasız olduğunu gözler önüne serdi. Görüntüde, Fransız polisinin genç bir kadına tekme attığı görülüyor.


SOKAKLAR SAVAŞ ALANI GİBİ
Farklı şehirlerde devam eden eylemlerde, Fransız polisi gaz kullanımında da eylemcilere acımıyor. Eylemciler, polislerin gaz tüplerine sloganlarla karşılık veriyor.

 • 2
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.04.2016)

Ruslar Kırım'da camilere dinleme cihazı koydu

Kırım Tatar halkının Lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu Rusların Kırım'da yaptığı hukuksuzlukları anlattı.


Rus işgalinden sonra Kırımlı vatandaşların çok zor günler geçirdiğini anlatan Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, "Camilere dahi dinleme cihazları koymuşlar" dedi.
İslam İşbirliği Teşkilatı 13'üncü Zirvesi için Türkiye'ye gelen Kırım Tatar halkının Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya'nın Kırım'da uyguladığı zulüm politikalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"RUS İŞGALİNDEN SONRA HAYAT SOYDAŞLARIMIZA CEHENNEM GİBİ"

Rus polislerinin 2 yıl içinde 200'den fazla evi, camiyi ve okulu aradığını belirten Kırımoğlu "Demokratif özgürlükten bahsedemeyiz. Her şey Rusya'nın kontrolünde gerçekleşiyor. Rus işgalinden sonra sonra hayat soydaşlarımıza cehennem gibi oldu. Rusya Adalet Bakanlığı'nın Kırım Tatar Meclisi'ni, "aşırı faaliyetleri" kapattığını hatırlatan Kırımoğlu "Bu halkımız için büyük tehlike. Rusya bu konuda kimseyi tanımıyor. Rusya, Hitler gibi kim ne derse desin kendi istediklerini yapıyor.Camilere dahi dinleme cihazları koymuşlar. 30 bin nüfuslu Bahçesaray şehrinde 200 Rus ajanı var. Kırım Yarımadası'nda işgal devam ettiği sürece insan haklarını korumak mümkün değil. Bunu sağlamanın tek yolu Kırım'ı işgalden kurtarmaktır" diye konuştu. (Yeni Şafak)

 • 3
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.04.2016)

Rusya'dan Türkiye'ye kritik davet


Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznadzor) Başkan Yardımcısı Aleksey Alekseenko, Türk temsilcilerin önümüzdeki hafta Türk sebze ve meyvelerinin Rusya'ya sevkiyatını görüşmek için Moskova'ya geleceğini bildirdi.

Alekseenko, Rus haber ajansı Ria Novosti'ye yaptığı açıklamalarda, "Türkleri buraya davet ettik, onlar bu ziyareti kabul ettiler. Görüşmeler önümüzdeki hafta Moskova'da gerçekleşecek. Görüşmeler sırasında laboratuvar kontrolleri de dahil olmak üzere sebze ve meyvelerin sevkiyatında güvenliğin sağlanma sistemi ele alınacak" dedi.

Alekseenko, Rosselhoznadzor uzmanlarının Türk üreticilerini denetleme konusunun henüz görüşülmediğini belirterek, Rosselhoznadzor'un Türk ürünlerinin sevkiyatına yeni kısıtlamalar getirme hakkına sahip olduğunu hatırlattı.

 • 4
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.04.2016)

Meksika'da petrol tesislerinde korkunç patlama


Meksika'nın Veracruz eyaletine bağlı liman şehri Coatzacoalcos'da devlete ait petrol şirketi Pemex'in bir tesisinde büyük bir patlama yaşandı. En az 3 kişinin hayatını kaybettiği olayda, 136 kişi ise yaralandı.
BBC'nin haberine göre; yüzlerce insan bölgeden tahliye edilirken, okullar kapatıldı.

Meksika'nın Coatzacoalcos kentinde bir petrol tesisinde büyük bir patlama meydana geldi. Patlamada en az 3 kişi öldü, 136 kişi de yaralandı.
BBC'nin haberine göre patlama devlete ait bir şirket olan Pemex tesislerinde gerçekleşti. Patlamanın nedeni henüz belli değil.
Bölgeden yoğun duman yükseldiği görülüyor.

 • 5
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.04.2016)

Ödül almaya gelen o ismi ülkeye almadılar!

Raed Salih'in, Suriye'de yaptıkları insani yardımlardan dolayı kendisine verilecek ödülü almak için geldiğiABD'ye alınmadığı bildirildi.

ABD basınında yer alan haberlere göre, merkezi Washington'da bulunan sivil toplum kuruluşu Interaction tarafından verilecek ödülü almak için İstanbul'dan ABD'nin başkentine gelen Salih, havaalanından geri gönderildi.


GELDİĞİN YERE GERİ DÖN!


Suriye iç savaşı başladığından beri yaklaşık 40 bin kişinin hayatını kurtardıkları açıklanan gruba, Interaction'ın 2016 İnsani Yardım ödülüne layık görmesine rağmen, pasaport kontrolü yapan polisin "Geldiğin yere geri dön" dediği kaydedildi.
Salih'in vizesinin 2016 yılının sonuna kadar devam ettiği ve buna ilave olarak da ABD Uluslararası Kalkınma Yardımları Ajansı (USAID) tarafından kendisine yolculuğu için mektup verildiği ifade edildi.


VİZESİ İPTAL EDİLDİ

Salih, ABD'ye indikten sonra vizesinin iptal edildiğinin ve ABD'ye giremeyeceğinin söylendiğini belirtti.Interaction Başkanı Sam Worthington da yazılı açıklama yaparak, Salih'in ülkeye alınmamasını eleştirdi.


Worthington, "Salih'in ABD'ye alınmaması beni şoke etti ve derinden üzdü" ifadesini kullandı.
Salih'e bu ödülün direkt elden verileceğine değinen Worthington, "Eğer ABD hükümeti Salih'in insani yardım ödülünü alması için ülkeye girmesine izin vermezse, Interaction liderleri Suriye sınırına bizzat giderek, yapmış oldukları yardımlardan dolayı kendisine ödülünü verecektir." değerlendirmesinde bulundu.


ABD Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü John Kirby ise günlük basın toplantısında konuya ilişkin soruyu cevapladı.


ABD hükümetinin ülkeye yolculuk yapacakların gözetimini yaptığını belirten Kirby,"Yaşanan bu olaya ilişkin olarak detayları onaylayamam. Birlikte çalıştığımız diğer kurumlarla ani bir bilginin ortaya çıkması durumunda koordine halinde oluyoruz."şeklinde konuştu.


Salih'in Washington'daki Dulles Havaalanı'ndan tekrar İstanbul'a gönderildiği belirtildi.
ABD medyasında, Salih'in daha önce de 2014 ve 2015 yıllarında Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ve BM genel toplantılarına katılmak için ABD'ye yolculuk yaptığı yer aldı.

 • 6
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.04.2016)

Mescid-i Aksa sevinci


UNESCO'daki oylamada Mescid-i Aksa ismi yerine İsrail'in isteği üzerine 'Heykelin Dağı'nın kullanılması onaylanmadı. FilistinHükümet Sözcüsü, karar ile Kudüs kentindeki Arap mirası ve Müslümanlar ile Hıristiyanların kutsallarını hedef alan İsrail'e prim verilmediğini belirtti. İslam İşbirliği Teşkilatı da kararı memnuniyetle karşıladı.

BİZE ULAŞIN