Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)

 • 1
 • 20
Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)

Siber saldırıya karşı süper caydırıcılık


Ulaştırma Bakanı Yıldırım, siber güvenlikle ilgili kapsamlı bir çalışma başlattıklarını belirterek, "Önceden izleyeceğiz, hedefimiz siber caydırıcılık" dedi


Siber saldırılarla mücadelede Türkiye'nin angajman kuralları değişiyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı BinaliYıldırım, siber saldırıların önceden izleneceğini belirterek, "Siber saldırıların öncü sinyalleri oluyor. Mesela Gezi'de olaylar birdenbire meydana çıkmış değil. Bir altyapısı var. Onu izleyeceğiz ve olaylar bir eyleme dönüşmeden müdahaleleri yapacağız" dedi. Bakan Yıldırım, kısa süre önce Türkiye'yi etkileyen siber saldırılarla ilgili SABAH'a önemli değerlendirmelerde bulundu.

KAPSAMLI ÇALIŞMA: Siber saldırılar konusunda yasal altyapı çalışması başlattık. Bakanlar Kurulu kararı çıkardık, siber olaylara müdahale merkezi kurduk. Daha sonra tüm kurumlarda siber olaylara müdahale ekipleri oluşturduk. 6 ayda bir güvenlik kurulunu topladık. Tatbikatlar yaptık. Siber güvenlik stratejisi ve eylem planını uygulamaya koyduk. Şimdi daha kapsamlı çalışma yapıyoruz.

ÖNCEDEN MÜDAHALE EDECEĞİZ:


Siber saldırılara karşı tedbir almakla yetinmeyeceğiz. Bundan sonraki hedefimiz siber caydırıcılık. Saldırının öncü sinyalleri izlenecek. Olaylar eyleme dönüşmeden müdahale edilecek. Yapanı tespit ettiğimizde misliyle karşılık vereceğiz.

CEZALANDIRACAĞIZ:

Biz, ülkemize olan saldırıları karşılamak aynı zamanda saldırı olmadan püskürtmek ve saldırısı olursa cezalandırmak noktasındayız. Yani, angajman kuralları ilan ediyoruz.

BU İŞ BEYİN GÜCÜ
Siber güvenliğin ülke güvenliği ile eşdeğer hale geldiğini belirten Yıldırım, "Bakanlıklarda siber güvenlikle ilgili yapıyı güçlendireceğiz. Bakanlıklarımızda bilgi iletişim daire başkanlıkları var. Bunlar 'bilgisayarın elektriği kesildi mi, tozlandı mı' gibi şeylerle uğraşıyor. Siber güvenlik bu değil tamamen beyin gücü" diye konuştu.

 • 2
 • 20
Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)

Koza-İpek'in lüks otomobilleri ihaleyle satılacak


Mahkeme kararıyla geçen yıl yönetimine kayyum atanan Koza-İpek Holding'e ait lüks ve ihtiyaç fazlası 22 araç ihaleyle satılacak.


Araçların satışına ilişkin müzayede ilanına göre, mülkiyeti Koza Altın İşletmeleri AŞ ve diğer grup şirketlerine ait lüks ve ihtiyaç fazlası 22 araç açık artırma yoluyla ayrı ayrı satışa sunulacak.


Congresium Ankara'da 16 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek müzayededen önce Lamborghini, Porsche, Bentley, Ferrari gibi markaların da aralarında yer aldığı 22 lüks otomobil 11-15 Nisan tarihlerinde Koza Holding'in şirket otoparkında görülebilecek.
Başvuruların 15 Nisan saat 15.00'e kadar yapılabileceği ihalede, 2010-2015 model araçlar için 7 bin 500 liradan 56 bin liraya kadar değişen geçici teminat bedellerinin ödenmesi gerekiyor.

 • 3
 • 20
Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)

E-5 aksına hizmet sektörü dopingi


EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Cevizlibağ - Yenibosna E-5 aksının İstanbul'un merkezi iş alanında bir alt merkez olarak gelişimini sürdürdüğünü belirterek, AtatürkHavalimanı ve Basın Ekspres Yolu bağlantına yakın olması nedeniyle geliştirilen projelerde home office ve ofislerin ağırlıklı olduğunu belirtti. Yazıcı, bölgenin D-100 ve Basın Ekspres aksına yakın ya da cepheli konut projelerinin rezidans tarzında olduğunu, daha iç kesimlerde ise konut ağırlıklı bir gelişim görüldüğünü kaydetti. Bakırköy ve Ataköy sahil kesimlerine yakın olan yerlerde daha çok site tarzında yapılaşmanın yer aldığını ve bölgede üst-orta ve üst gelir grubuna yönelik yapılaşmanın hakim olduğu ifade eden Yazıcı, ulaşım açısından erişilebilirliğin yüksek olduğu akslarda ise ofis ağırlıklı projelerin üretildiğini belirtti.

METRE KARESİ 22 BİN TL
Markalı konut projelerinin metrekare fiyatlarının bin 655-13 bin 100 TL gibi geniş bir aralıkta bulunduğunu ifade eden Yazıcı, satışı devam eden konut projelerinde birim satış değerlerinin de 3 bin 250 ila 22 bin 700 lira aralığında olduğunu kaydetti. Bakırköy ve Bahçelievler'de ağırlıklı olarak nitelikli ofis projelerinin satıldığını belirten Yazıcı, projelerin birim satış değerlerinin 5 bin 500 ila 12 bin 700 TL aralığında değiştiğini ve inşaatı ve satışı devam eden ofis projelerinde ise birim satış değerlerinin 10 bin 800 ila 14 bin 400 TL gibi bir aralığa yükseldiğini söyledi.

 • 4
 • 20
Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)

Ekonomi Bakanı Elitaş'tan Merkez Bankası'na faiz çağrısı


Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye CumhuriyetMerkez Bankasının faiz politikasına ilişkin, "Merkez Bankasının, iş adamının önünü açmak için faiz oranlarını radikal bir şekilde düşürerek, dünyada yaşanan olumsuzluğu fırsata çevirmesinin tam zamanıdır" dedi.


Resmi temaslarda bulunmak üzere Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Elitaş, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.Hollandalı firmaların üst yöneticileri ile dün gerçekleştirdiği toplantıya dair bilgi veren Elitaş, görüşmenin verimli geçtiğini söyledi.
ABD ile AB arasında müzakereleri sürdürülen Transatlantik Yatırım Ortaklığı Anlaşması'nı (TTİP) toplantıda gündeme getirdiklerini dile getiren Elitaş, iş aleminde TTİP anlaşmasının hayata geçirilmesi konusunda ortak bir kanaat oluştuğunu ifade etti.
ABD'deki siyaset kurumunun Türkiye'nin TTİP'e dahil olmasını pazarlık konusu yapmaya çalıştığının altını çizen Elitaş, şöyle devam etti:
"TTİP anlaşmasında Türkiye'nin dışarıda kalması Türkiye için ölüm kalım meselesi değil. Diyorlar ki 'Sizinle masaya oturmamız gerekirken öncelikle şu şu şu şartları öncelikle makul hale getirin.' Mesela bazı ürünlerde gümrük vergileri yüzde 25. Bunun ne kadar olması gerekir? Kendilerine göre yüzde 10 olması gerekir. 'Bunu yüzde 10'a düşürün. Bazı ürünlerde ilave gümrük vergilerini kaldırın. Bazı ürünleri teşvik ediyorsunuz, o teşviklerden vazgeçin' gibi çeşitli şeyler sunuyorlar. Biz de dedik ki 'Sizin bize söylediğiniz zaten tam serbest ticaret anlaşmasının (STA) müzakeresinin masaya geldiğinde ortaya konulacak meselelerdir. Siz bizimle önceden pazarlık yapıyorsunuz, bazı meseleleri hizaya getirmeye uğraşıyorsunuz, ondan sonra gelin tekrar STA için masaya oturalım diyorsunuz.' Yani ABD, Türkiye'nin TTİP anlaşmasına taraf olabilmesi için şimdilik bizle yaptıkları istekleri bir koz olarak kullanma gayreti içerisinde."

 • 5
 • 20
Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)

Bizimevler'de 6 ay erken teslim


Ispartakule'de hayata geçirilen Bizim Evler 6'da teslimler 6 ay öne çekildi. Projenin bin 207 daireden oluşan Gökkuşağı etabında yaşam mayısta, 454 daireden oluşan Metro etabında ise temmuz ayında başlayacak. Alanları 116 ila 302 metrekare arasında değişen konutların fiyatları ise 461 bin liradan başlıyor. 30 ay vade farksız ödeme imkânının yanı sıra, 60'dan 120 aya kadar alternatifli ödeme planları da sunuluyor. Ayrıca 60 ay için yüzde 0.82, 120 ay için 0.96 oranı ile kredi kullanılabiliyor.

 • 6
 • 20
Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)

Kredi masrafı iadesi için başvuranlardikkat!


Yargıtay tüketiciye faiz sürprizi yaptı. Krediler için bankanın tahsil ettiği komisyon ve masrafların tüketiciye iadesinde, kesinti tarihi değil, dava tarihinden itibaren faiz işletilmesine karar verildi.


Yargıtay, kredi masrafları için açılan davalarda önemli bir faiz kararı verdi. Kullandığı kredi için bankanın tahsil ettiği komisyon ve masrafların geri ödenmesine ilişkin açılan davada tüketici hakem heyeti, kesintinin yapıldığı tarihten itibaren faiz hesaplanarak tüketiciye ödenmesini kararlaştırdı.
Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay ise masraflar için kesintinin yapıldığı tarihten değil, davanın açıldığı tarihten itibaren faiz işletilmesi gerektiğini belirterek, yerel mahkeme kararını bozdu.
Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, Erzurumlu bir vatandaş, bankadan aldığı kredi için yapılan 2 bin 28 TL kesintinin iadesi amacıyla tüketici hakem heyetine başvurdu. Hakem heyeti de 2 bin 28 TL'nin iadesine karar verdi.
Davacı, bu bedelin, kesinti yapılan tarihten itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte tahsilini istedi. Mahkeme bu talebi kabul etti.


BORÇLAR KANUNU'NA GÖRE DEĞERLENDİRİLDİ


Yerel mahkemenin hükmü, Yargıtay tarafından kamu yararına temyiz edildi. Yargıtay, yasal faizin, kredi kesintisinin yapıldığı tarihten mi ^m yoksa mahkemeye başvurulan tarihten itibaren mi uygulanacağı konusunu değerlendirdi.
Yargıtay kararında, Borçlar Kanunu'na göre, borçlunun ihtar edilmesi ile temerrütün başladığına dikkat çekilerek, "Davalı banka, ancak dava açıldığı ya da tüketici hakem heyetine j başvurulduğu ' tarihte temerrüte düşer. Bankanın borcuna, kredi tarihinden itibaren faiz yürütülmesi, usul ve yasaya aykırıdır" denildi.

 • 7
 • 20
Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(06.04.2016)

Türkiye kiraz ihracatında dünya liderliğini hedefliyor


Türkiye üretiminde dünya lideri olduğu, ihracatında ise dünya üçüncüsü olduğu kiraz meyvesinin ihracatında dünya liderliğini hedefliyor.


Kirazın Uzakdoğu ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyayaihracatının artması için Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ve Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği işbirliğinde önemli kiraz üretim merkezleri "Kiraz İhracatını Arttırmaya Yönelik Yeni Yaklaşımlar" isimli panelde ihracatçılar ve üreticiler bir araya geldi.


Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Tarım Dairesi BaşkanıTayfun Kılıç, dünyanın istediği türde ve ilaç kalıntısız güvenli kiraz ürettiğimiz takdirde kiraz ihracatımızın 2-3 kat artış gösterebileceğini ve dünya lideri konumuna yükselebileceğimizi kaydetti.
"Tarım bir ülkenin kilometre taşıdır" diyen Kılıç, "Başka bir ürün yoktur ki yüzde 100'e yakın katma değer kazandırsın. Mevcut coğrafyada yaşanan sıkıntılara baktığımızda Türkiye'nin tarımsal alt yapısının değişmesi gerektiği gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz.Kiraz ihracatını arttırmaya yönelik Uzakdoğu ile çok önemli görüşmeler yapıldı ve bunun sonucunda olumlu dönüşler yaşanıyor ve yaşanacak.Kamusal desteğin çiftçi ve ihracatçının arkasında olması gerekiyor.Bu destek boşa harcanan para değildir bu yatırım yaklaşık 4 - 5 yıl sonra 10 katı, 20 katı geri kazanım sağlatır" dedi.


KİRAZ BAHÇELERİNİN YENİLENMESİ GEREKİYOR


Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar ise, kiraz da yol ömrü uzun, yola dayanıklı, raf ömrü uzun yeni kiraz türlerinin dikileceği örnek bahçeler oluşturulması gerektiğini ifade etti.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, yeni kiraz bahçelerinin kurulması, mevcut kiraz bahçelerinin dönüşümü için üreticiye en az 3 yıl destekleme primi vermesi gerektiğini dile getiren Seyyar, "Türkiye'de 47.5 milyon ton yaş meyve sebze üretimi var. 6-7 milyon ton meyve sebze işleniyor, 2.5 -3 milyon ton meyve sebze ise ihraç ediliyor. Bu ihracatı 3-4 kat arttırmak istiyoruz. Çin, Avusturalya, Endonezya, Malezya, Japonya, Tayvan başta olmak üzere Asya-Pasifik ülkelerinde Avrupa Birliği pazarından daha fazla alım gücü yüksek bir kitle oluştu. Bu coğrafya bizim yeni hedef pazarımız. Raf ömrü uzun, yola dayanıklı yeni kiraz çeşitlerinin olduğu örnek bahçeler oluşturacağız. Kamu desteği ile 4-5 yılda oluşacak kiraz bahçeleriyle ihracatımızı 3-4 kat arttırmak mümkün olacak. Doğru çeşit, doğru ilaç, doğru hasat ile hedefe ulaşacağız" diye konuştu.
Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Senih Yazgan ise, özellikle yeni pazarlar ve onların beklentilerinin mevcut üretim çeşitliliği ile karşılanmasının mümkün olmadığının altını çizdi.

BİZE ULAŞIN