Günün ekonomi haberleri (01.07.2016)

 • 1
 • 17
Günün ekonomi haberleri (01.07.2016)
Günün ekonomi haberleri (01.07.2016)

40 milyar dolarlık normalleşme

Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi, 40 milyar doların üzerindeki yatırım ve ticareti ilgilendiriyor. Yeni dönemde 20 milyar dolarlık nükleer santral hız kazanacak. 12.5 milyar dolarlık Türk Akımı Projesi de yeniden masada.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik atılan adımlar, dış ticaret ve yatırımları hareketlendirecek. Enerji başta olmak üzere ihracat, müteahhitlik, turizm ve bavul sektöründeki ticaret ve yatırımların hız kazanması bekleniyor. Ekonomi yönetimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçak krizi sonrasında Putin ile görüşmesinin 40 milyar doların üzerinde bir yatırım ve ticareti ilgilendirdiğine dikkat çekiyor. Rusya ile ilişkilerin normalleşmeye devam etmesi ile birlikte ihracat, bavul ticareti, turist sayısında artış ve müteahhitlik sektöründe canlanma bekleniyor. Türk Akımı ile birlikte nükleer santral projelerinin de hız kazanacağı ifade ediliyor. Mersin Akkuyu'ya kurulacak Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) maliyeti 20 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Türk Akımı'nın maliyeti 12.5 milyar dolar olarak hesaplanıyor. 2013 yılında 7 milyar doları bulan ihracat hacmi geçen yıl 3.7 milyar dolara geriledi. İhracatın tekrar artışa geçmesi ile birlikte turizm sektöründe Rusya'dan beklenen 2 milyar dolarlık gelir kaybının telefon sonrasında oluşmayacağı belirtiliyor.

DOĞALGAZDA FİYAT İNDİRİMİ

Bavul ticareti ve müteahhitlik sektöründeki hareketlilik ile birlikte Rusya ile yeni bir dönemin başlayacağı ifade ediliyor. Enerji uzmanları normalleşme ile birliktedoğalgazda indirim kararının uygulanmasına ilişkin sürecin hız kazanabileceğini belirtiliyor. Geçen yıl doğalgaz fiyatlarında yüzde 10.25 oranında indirim yapılmasına ilişkin mutabakata varılmasına rağmen Rusya imzaya yanaşmamıştı. Rusya ile doğalgazda fiyat indirimi konusunda anlaşma sağlanamaması üzerinde tahkime gidilmişti. Rusya 10.25'lik indirimi yapması halinde tahkim süreci iptal olabiliyor. Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında, Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları'nın temeli atılmıştı. Santralin inşaatının ise 2016'da başlaması planlanıyor. 20 milyar dolara mal olacak santral inşaatının 2020 yılında bitirilmesi ve 2022 yılında ilk elektriğin üretilmesi hedefleniyor. Türkiye-Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Adnan Dalgakıran problemlerin kısa sürede çözülmesinin her iki ülkenin de menfaatine olduğunu belirterek "İlişkilerin normalleşmesi her iki ülke için de son derece önemli. Beklentimiz bu yönde" dedi.

TÜRKİYE ENERJİDE KİLİT ÜLKE

Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecinin Türkiye ile İsrail arasında yeni sayfa açılmasıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, her iki ülkenin de doğalgaz zenginliklerinin pazarlanmasında kilit rolün Türkiye'de olacağı görüşünde. Rusya ile yaşanan krizin ardından turizm, tarım, enerji, inşaat, bavul ticareti gibi kalemlerde ciddi düşüşler yaşandığını hatırlatan Kumbaroğlu, "İhracatta 6 milyar dolar, turizmde 8 milyar dolar civarında Rusya'dan gelir elde ediyorduk. Türkiye'nin özellikle enerji alanında Rusya ile çok ciddi beraberliği söz konusu. Rusya'nın Akkuyu'da yapacağı nükleer santralin maliyetinin 15-20 milyar dolar aralığında olması öngörülüyor. Gazprom'a göre Türk Akımı'nın maliyeti 12,5 milyar dolar. Tüm bunları alt alta eklediğinizde Erdoğan-Putin görüşmesinin ilk etapta 40 milyar doların üzerinde bir iş potansiyelini doğrudan etkileyeceğini söylemek mümkün" dedi.

 • 2
 • 17
Günün ekonomi haberleri (01.07.2016)
Günün ekonomi haberleri (01.07.2016)

Emeklilikte yaşa takılanlara ilgili önemli açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenleme yaptığımız andan itibaren, 1 milyon 700 bin kişiyi emekli yapmak zorundayız. Bizim böyle bir gücümüzün olmadığını söylemek istiyorum" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenleme yaptığımız andan itibaren, bugün itibarıyla söylüyorum, 1 milyon 700 bin kişiyi emekli yapmak zorundayız. 300-400 bin rakamları nereden çıkıyor, hiç bilmiyorum. Bizim böyle bir gücümüzün olmadığını söylemek istiyorum sadece. Bunu sürdürülebilir bir hale getiremeyiz." dedi.

Bakan Soylu, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının kamuda görevlendirilmesi ve mesleki yeterlilik konularında Bakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

6 BİN ENGELLİ MEMUR ALINACAK

Engelli memur atamalarına ilişkin bir soru üzerine de Soylu, "İlkokul, ortaokul eğitimseviyesinden bin 220 kişi, ortaöğretim seviyesinden 2 bin 514 kişi, ön lisans eğitim seviyesinden bin 340 kişi, lisans eğitim seviyesinden de bin 39 kişi olmak üzere, toplam 6 bin 113 engelli memur alımı yapılacaktır." bilgisini paylaştı.

7 MİLYON İNSAN EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILDI

Emekliliğin insan hayatının önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Bakan Süleyman Soylu, şöyle devam etti:

"Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenleme yaptığımız andan itibaren, bugün itibarıyla söylüyorum, 1 milyon 700 bin kişiyi emekli yapmak zorundayız. 300-400 bin rakamları nereden çıkıyor, hiç bilmiyorum. Bizim böyle bir gücümüzün olmadığını söylemek istiyorum sadece. Bunu sürdürülebilir bir hale getiremeyiz. Biz aktif-pasif oranını artırmak yerine, bu oranı belki de Cumhuriyet tarihinin en negatif noktasına çekmiş oluruz. Yani çalışanların emeklilere oranı. Bizim projeksiyonlarımız inşallah 2050 yılı gibi bu rakamı 2,5'ların üzerine taşıyabilme gayretini gösterebilmektir. Sosyal güvenlik sistemimizin sürdürülebilirliği esastır. Emeklilikte ne kadar yaşa takılan var diye merak ederseniz, onu da söyleyeyim, 7 milyon 100 bin kişi. Bu süreç içerisinde peyderpey yaşı geldiğinde emeklilikte yaşa takılanlar... O zaman bizim sosyal güvenlik reformunun tamamen rafa kaldırılması ve tamamen geçmiş dönemlerde yaşadığımız emeklilikle ilgili sürecin Türkiye'de tekrar yaşanması ve gelir, gider dengemizin tamamen altüst olmasını getirebilecek bir sonuçtur."

ERKEN EMEKLİLİK GELİRSE SİSTEM ÇÖKER

Dünyada kişi başına milli geliri 30-40 bin dolar seviyesinde olan ülkelerin emeklilik yaşını 67-70'e çıkardıklarına işaret eden Soylu, "Bizden daha rahatlar, kişi başı gelir seviyeleri bizden daha yüksek ve sürekli emeklilik yaşını yükseltiyorlar. Sisteme erken emekliliği koyduğumuz andan itibaren bunu sürdürülebilir kılamayacağımızı bir kere daha üzülerek ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

Beklentileri olan vatandaşların bulunduğunu anlatan Bakan Soylu, "Ama bir devlet yapamayacağı bir şey için umut vermemelidir." değerlendirmesinde bulundu.

 • 3
 • 17
Günün ekonomi haberleri (01.07.2016)
Günün ekonomi haberleri (01.07.2016)

Arsalara 'otoyol' dopingi

İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi ve Osmangazi Köprüsü, çevresindeki arsaların metrekare fiyatlarını da uçurdu. Gebze'den başlayıp İzmir'e inen otoyolun geçtiği araziler, 3 yılda yüzde 150'den fazla arttı

Türkiye'nin ulaştırma alanındaki en büyük yatırımlarının başında gelen ve kamuoyunda İstanbul-İzmir Otoyolu olarak bilinen Gebze- Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü, dün açıldı. Gebze'den başlayıp Osmangazi Köprüsü'nden Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa kentlerini izleyerek İzmir'e inen otoyolun geçtiği araziler her geçen gün değerine değer katıyor. Köprü ve bağlantı yollarının geçeceği güzergâhlarda yer alan arazilerin imar durumuna göre, 3 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında bugün yüzde 150 oranında değerlendiği görülüyor.

BURSA DA HAREKETLİ

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, şimdilerde Yalova ve Bursa'nın köylerinde ciddi bir hareketlilik olduğunu, 2019'da tamamlanacak İzmir'e kadar olan bağlantı yolunun Manisa ve İzmir çevresindeki arazilerde de değer artışı yaratacağını söyledi. Yapılan araştırmaya göre, Bursa ve Yalova'da tarla vasfındaki arsaların metrekare fiyatı 200 TL, Gebze'de 150 TL, Balıkesir'de 45 TL ve Manisa'da 35 TL'yi buldu. Yalova'daki gayrimenkul sektörünün de ivme kazandığını belirten Yazıcı, "Zaten bölge geçtiğimiz 3 yıldır artış trendinde ve bölgedeki arsa fiyatları yüzde 100'ün üzerinde artış gösterdi. Konut fiyatları Yalova'da yabancıların da ilgi duyduğu bazı bölgelerde son 5 yılda yüzde 100'e yakın artış gösterdi" dedi.

YALOVA DEĞERLENDİ

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, Gebze-Dilovası'nın geçmişten gelen lojistik sanayi kimliğini katlayarak artırdığını, Balıkesir'in de lojistik açıdan orta vadede önemli bir adres olacağını dile getirdi. ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan ise Gebze'den ziyade Yalova'daki arazilerin değerlendiğine de dikkat çekerek, projenin geçeceği alanlardaki tarlaların büyük kısmının da imara açıldığını belirtti.

TRAFİK YÜZDE 30 AZALACAK

Osmangazi Köprüsü, 433 kilometrelik Gebze- Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi içerisinde yer alıyor. İzmit Körfezi'ne kurulan asma köprü, körfezin en dar kısmını oluşturan İzmit'in Dilovası ilçesi sınırları içindeki Dil İskelesi ile Yalova'nın Altınova ilçesine bağlı Hersek Burnu arasında bulunuyor. Asma köprünün orta açıklığı 1.550, genişliği 35.93 ve toplam uzunluğu ise 2.682 metre. Uzunluk açısından dünyada dördüncü sırada yer alan Osmangazi Köprüsü üzerinde 113 adet tabliye yer alıyor. Ulaşım alternatiflerine göre geçiş süreleri, otomobille 1 saat 20 dakika, feribotla 45-60 dakika iken, planlanan 12 km'lik geçişle 6 dakikaya indi. Gebze- Orhan gazi-Bursa-Balıkesir- İzmir Otoyolu'nun yapılmasıyla Edirne-Kınalıİstanbul- Ankara Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu ile birleşerek Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi'ne otoyol ağıyla bağlanmış oldu. Proje ile Anadolu'ya açılan Gebze İzmit aksının trafik yükünün yüzde 30 nispetinde azalması hedefleniyor.

 • 4
 • 17
Günün ekonomi haberleri (01.07.2016)
Günün ekonomi haberleri (01.07.2016)

D-8 ülkeleri imzayı attı

Merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan başkanlığında 1997'de kurulan Gelişmekte Olan Ülkeler (D-8) Teşkilatı, Türkiye, İran, Malezya, Endonezya, Pakistan ve Nijerya arasındaki ticaret anlaşmasını uygulamaya koyuldu.

ERBAKAN HOCA'NIN RÜYASIYDI

Ekonomi Bakanlığı, D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması'nın bugün itibariyle İran, Pakistan, Malezya, Endonezya, Nijerya ve Türkiye arasında uygulamaya konulduğunu açıkladı. Anlaşma gelişmekte olan sekiz Müslüman ülkenin dünya ekonomisindeki yerlerini iyileştirmek için 1997 yılında kurulan Gelişmekte Olan Ülkeler (D-8) Teşkilatı tarafından gerçekleştirildi.

VERGİLER DÜŞÜRÜLECEK

Anlaşma ile önümüzdeki dönemde gümrük vergisi oranı yüzde 10'un üstünde olan ürünlerin yüzde 8'e, yüzde 25'in üzerindeki vergilerinin yüzde 25'e, yüzde 15-25 arasındaki vergilerin yüzde 15'e ve yüzde 10-15 arasındaki vergilerin yüzde 10 seviyesine aşamalı olarak indirilmesi de öngörülüyor.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu D-8 ülkeleri arasındaki ticaret hacmi 2014 yılı itibarıyla 122 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

D-8 NEDİR?

D-8, ya da İngilizce uzun adıyla Developing Eight (gelişmekte olan sekiz ülke), 8 üye ülkeden oluşan bir uluslararası kuruluş. Bu sekiz ülke Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya. Bu sekiz ülkenin REFAHYOL Hükümeti Başbakanı Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan önderliğinde bir araya gelerek oluşturmuş oldukları bir organizasyondur. D-8 içinde yer alan ülkeler aynı zamanda İslam İşbirliği Örgütü nün de üyeleridir. D-8 üyeleri, tabii kaynakları, kalabalık nüfusları ve potansiyel pazarlarından ötürü kendi bölgelerinde önemli konum arz etmektedirler.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen 6. D-8 zirvesinde, D-8 daimi Sekreteryasının İstanbul'da olmasına karar verildi.Bu karar 20 Şubat 2009 tarihinde imzalanan anlaşma ile resmiyet kazandı.

 • 5
 • 17
Günün ekonomi haberleri (01.07.2016)
Günün ekonomi haberleri (01.07.2016)

"Akaryakıtta bayram fırsatçılığına izin vermeyeceğiz"

EPDK, akaryakıt dağıtım şirketlerine bir yazı göndererek tüketiciyi mağdur edecek fiyat hareketlerinden kaçınılması konusunda uyarıda bulundu.

EPDK'DAN SERT UYARI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz; 9 günlük bayram tatili öncesi akaryakıt dağıtım şirketlerini kesin bir dille uyardı ve bayram fırsatçılığına izin verilmeyeceğini vurguladı.

Bayram tatili öncesi akaryakıt dağıtım şirketlerine bir uyarı yazısı gönderdiklerini açıklayan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; akaryakıt fiyatlarının çok yakından takip edildiğini ve tatil sürecinde tüketici aleyhine gelişecek herhangi bir fiyat hareketine kesinlikle göz yumulmayacağını söyledi.

"BAYRAM FIRSATÇILIĞINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Bayram tatili boyunca akaryakıt ürünlerine yönelik yoğun talebin 'bayram fırsatçılığına' dönüşmesine izin verilmeyeceğini belirten Yılmaz; hem tüketiciyi mağdur edecek hem de rekabeti olumsuz etkileyecek fiyat uygulamalarına gidenler hakkında soruşturma açılacağını hatırlattı. Başkan Yılmaz: "Akaryakıt dağıtım şirketlerinden hem fiyat metodolojimize uygun fiyatlandırma yapmalarını hem de vatandaşımızın bayram sevincine gölge düşürmemek için yüksek kalitede hizmet sunmalarını bekliyoruz" dedi.

Lisanslı istasyonlarda satılan akaryakıtlarda kalite açısından hiçbir fark olmadığının da altını çizen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz: "Akaryakıt ürünleri hangi lisanslı istasyonda daha ucuzsa oradan alınmasını istiyoruz. Biz buradaki akaryakıtın güvenilirliğinden de sorumluyuz. Söz konusu akaryakıttan dolayı o araçlara zarar geldiği takdirde, kesinlikle tazmin etme yükümlülüğü var. Kalite açısından hiçbir fark yok, vatandaşlarımıza istasyonun tabelasına değil, fiyatlarına bakmasını tavsiye ediyorum" diye konuştu.

 • 6
 • 17
Günün ekonomi haberleri (01.07.2016)
Günün ekonomi haberleri (01.07.2016)

Putin, Türkiye kararnamesini imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından Türkiye'ye uygulanan özel ekonomik önlemlerde değişiklikler yapılmasına ilişkin hükümete talimatlarda bulundu.

Kremlin'in resmi internet sitesinde ilgili kararnamede yapılacak değişiklikler şu şekilde belirtildi:

"Rusya Devlet Başkanı'nın 28 Kasım 2015 tarihli "Rusya Federasyonu'nun MilliGüvenliğinin sağlanması ve Rusya Federasyonu vatandaşlarının suçsal eylemlerden korunması ve Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı özel ekonomik önlemlerin alınması" talimatı kapsamında şu değişiklikler yapıldı:

1. Rusya Devlet Başkanı'nın bu talimatında yer alan Rusya Federasyonu vatandaşlarınatur operatörleri tarafından satışa sunulan Türkiye turlarının satışına getirilen yasak kaldırılmıştır.

2. Rusya Federasyonu hükümetine şu talimatlar verildi:

a) Rusya ve Türkiye arasındaki charter seferlerine getirilen yasağın kaldırılmasını ön gören önlemlerin alınması

b) Türkiye ve Rusya arasındaki dış ekonomik ilişkileri hakkında Türkiye hükümeti ile görüşmelerin düzenlenmesi

c) Görüşmelerin sonucuna göre, Rusya Devlet Başkanı'nın 28 Kasım 2015 tarihli kararnamesinin ön gördüğü özel ekonomik önlemlerin süresinde veya içeriğinde değişiklik yapılmasına ilişkin tekliflerin hazırlanması

d) Devlet Başkanı'nın yeni talimatına göre yeni belgelerin hazırlanması

3.Bu değişiklier resmi açıklamanın yapıldığı gün itibariyle yürürlüğe giriyor.

BİZE ULAŞIN