Günün ekonomi haberleri (10.06.2016)

 • 1
 • 21
Günün ekonomi haberleri (10.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (10.06.2016)

Taşeron sistemi sil baştan

Taşeron düzenlemesinin hükümet programında yer almadığına dikkat çeken Aslan, "Başbakan, Maliye Bakanı'na yeni çalışma talimatı vermiş. Kalınan yerden devam edilmeyip yeni düzenleme yapılacak" dedi
BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN YENİ BİR ÇALIŞMA TALİMATI

HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, taşeron işçilerle ilgili Başbakan Binali Yıldırım'ın Maliye Bakanı Naci Ağbal'a yeni bir çalışma yapma talimatı verdiğini öğrendiklerini bildirdi. Arslan, "Taşeron meselesinde daha önce açıklanmış hususların yasalaşacağı konusundaki beklentileri paylaşmıyoruz. Yeni bir durum olduğunu düşünüyorum, yeniden çalışmalar başlatılacak" dedi.

SIFIRDAN YENİ BİR MODEL GELEBİLİR

65. hükümetin programında taşeron işçilerle ilgili bir maddenin bulunmadığını, taşeron işçilerin durumuna ilişkin bakanlarla görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlatan Arslan,"Sayın Başbakan'ın, Maliye Bakanı'na bu konuda yeni bir çalışma başlatılması gerektiği yönünde talimat verdiğini öğrendik. Dolayısıyla taşeronla ilgili bugüne kadar konuşulanların çok fazla bir anlamı yok. Asıl iş, yardımcı iş ayrımı ortadan kaldırıldığı, yerel yönetimlerle ilgili farklı bir düzenleme getirildiği açıklanmıştı. Bu ifadelerin aynen devam ettiğini düşünüyorum ancak getirilmek istenen düzenlemeler konusunda yeni bir aşamaya geçtiğimizi de düşünüyorum. Daha önceki düzenlemenin kapsamını, yani asıl ya da yardımcı iş ayrımı yapılmadan herkesi kapsamasını destekliyoruz. Bizim itirazımız getirilmek istenen modele, yani Özel Sözleşmeli Personel statüsüne. Dolayısıyla bu itirazlarımızın dikkate alındığı bir modele destek vereceğiz" dedi.

İKİ YILDIR BİTMEYEN SÜREÇ

Taşeronlarla ilgili çalışma son 2 yıldır gündemde, ancak bugüne kadar sonuç alınamadı. İlk olarak 2 yıl önce çıkarılan torba yasada, taşeron çalışma yapılacak alanların sınırlanacağı hükmüne yer verildi. Ancak bugüne kadar bu konuda gerekli düzenleme yapılmazken, mart ayı içinde dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu taşeron çalışmayı tamamen ortadan kaldıracaklarını ve taşeron çalışanların özel bir sözleşme kapsamına alınacağını açıklamıştı. Bunun kadroya alınma anlamına gelmediğini belirten Davutoğlu, konuyla ilgili yasa taslağının ise birkaç hafta içinde hazırlanacağını belirtmişti. Ancak haziran ayına gelinmesine karşın bu konuda da henüz bir taslak tartışmaya açılmış değil.

RAKAMLAR

1.4 milyon kişi
Kamu ve özelde toplam taşeron sayısı

740 bin kişi
Kamudaki taşeron sayısı

720 bin kişi
Hükümetin taşeron düzenlemesinden yararlanacak işçi sayısı

200 bin kişi
Kamuda asıl işi yapan işçi sayısı

 • 2
 • 21
Günün ekonomi haberleri (10.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (10.06.2016)

Milli tren geliyor!

ÇALIŞMALAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Türkiye'nin demiryolu teknolojisi üretmesi ve yurt dışına da bu teknolojiyi ihraç etmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

PROJELER GÖZ DOLDURUYOR

Türkiye'nin yerli üretim kapasite ve kabiliyeti her geçen gün biraz daha gün yüzüne çıkıyor. Demiryolu endüstrisinde ise bağımlılığımız her geçen gün daha da azalıyor. Yerli üretime verdiğimiz önem artarken, hayata geçirilen projeler göz dolduruyor.

YÜZLERCE ORTAK ÇALIŞMA

Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. (Tülomsaş) tarafından yapılacak olan milli YHT projesinde İstanbul Teknik Üniversitesi, Aselsan ve 153 özel sektör şirket de çözüm ortakları olarak yer alıyor. Ar-Ge konusunda da Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) destek veriyor.

SAATTE 350 KİLOMETRE HIZ

300-350 kilometre hızla gidecek ileri teknoloji ürünü ve yüksek konforlu milli yüksek hızlı tren tamamlandığında Türkiye, yüksek hızlı tren teknolojisiyle her boyutta tanışmış olacak.

EKONOMİYE KATKISI 2.5 MİLYAR DOLAR

Ülke ekonomisine yaklaşık 2,5 milyar dolar katkı sağlayacak proje ile 106 set milli yüksek hızlı tren üretilmesi hedefleniyor.

2023'TE YERLİLİK ORANI ARTACAK

Prototiplerin yüzde 53 yerlilik oranıyla üretilmesi amaçlanan proje çerçevesinde Cumhuriyet'in 100. yılı olan 2023 için yerlilik oranının yüzde 85 düzeyine çıkarılması öngörülüyor.

2018'DE BİTECEK

Milli Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında üretilmesi planlanan trenin 350 km/s hız yapması ve 2018'de bitirilmesi hedefleniyor.

 • 3
 • 21
Günün ekonomi haberleri (10.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (10.06.2016)

İş dünyasından büyüme rakamlarına ilk tepki

Beklentilerin üzerinde gerçekleşen yılın ilk çeyrek büyümesi, iş dünyasında da memnuniyetle karşılandı.
'DÜŞÜK FAİZ ORTAMINI REFORMLARLA TAÇLANDIRABİLİRİZ'

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 4,8 büyümesine ilişkin yaptığı açıklamada, inovatif fikrin özel sektörde, altyapının ise devlette olacağı bir katma değerli üretim atağı başlatmanın tam zamanı olduğunu belirterek, reel sektöre devlet ve özel sektörün birlikte el vereceği yeni bir yön bulmak zorunda olunduğunu kaydetti.

İlk üç ayda gerçekleşen beklentilerin üzerindeki güçlü büyümenin cesaret verici olduğunu ifade eden Çağlar, şunları aktardı:

"Düşen faizler piyasaya yansıyınca oluşacak iyimser havayı, stratejik üretim yeteneğimizi artıracak reformlarla taçlandırabiliriz. Dünyada sadece Türkiye'de var diyebileceğimiz, ihracata yönelik marka ürünlere yatırım yapmamız lazım. Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci, stratejik yatırımlarda dev ölçekli yeni sanayi şirketleri oluşturmak için benzeri görülmemiş teşvikler verileceğini işaret etti. İş dünyası olarak bu çalışmayı heyecanla bekliyoruz. İstanbul Ticaret Odası olarak biz de yenilikçiliğin ve girişimciliğin geliştirilmesi için Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfımızla marka ürünler geliştirme noktasında bu çalışmalara destek vereceğiz."

"TÜRKİYE GÜÇLÜ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçen yılın başında büyümede oluşan karamsar tablonun, 2015'in son çeyreğinde dağıldığını anımsatarak, "Şimdi ise görüyoruz ki, son iki çeyrekte Türkiye daha güçlü bir büyüme dönemine girmiştir. Bugün gördüğümüz yüzde 4,8'lik büyüme Türkiye ekonomisinin dinamizmini ve potansiyelini koruduğunu bizlere gösteriyor. Yakalanan bu başarılı performansla birlikte diyebiliriz ki;Türkiye artık fabrika ayarlarına geri döndü." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bütün Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden daha hızlı büyümesinin sevindirici olduğunu vurgulayan Büyükekşi, "İlk çeyrekte net ihracatın büyümeye 1,54 puan negatif katkı yaptığını görüyoruz. Bunun sebebi ise ithalattaki reel büyümenin ihracattaki reel büyümeden daha fazla gerçekleşmiş olmasıdır. İlk çeyrekte ihracatımızın reel olarak yüzde 2,4 büyüme göstermiş olmasına rağmen, ithalatımızın yüzde 7,5 büyüdüğünü görüyoruz. İthalattaki bu büyümenin temel sebebi ise, petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanmaktadır. Örneğin, ilk çeyrekte ham petrol ithalatı miktar bazında yüzde 7,4 artış gösterdi. Ancak fiyat düşüşlerinden kaynaklı bu etkinin, önümüzdeki dönemde azalarak ortadan kalkmasını bekliyoruz. İşte o zaman net ihracatımız büyümeyi istediğimiz seviyelerde destekleyecek." değerlendirmesinde bulundu.

Büyükekşi, ihracatçılar olarak net ihracatın büyümeye sürekli pozitif katkı vermesini istediklerini aktararak, bunun için de ihracatın reel olarak ithalattan daha fazla büyümesinin gerektiğini, ihracatçılar olarak ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

"BÜYÜME RAKAMI FEVKALADE"

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, bütün beklentilerin iyimser olarak yüzde 4,5 seviyelerinde olduğunu, ancak daha da yüksek bir sonuçla gerçekleşmenin yüzde 4,8 olduğunu anlatarak, "Küresel anlamda bir türlü içinden çıkılamayan ekonomik girdap döneminde bu rakamın fevkalade iyi olduğunu kabul etmek gerekir. Terör belasının tüm hızıyla devam ettiği, bölgesel sıkıntıların alabildiğine sürdüğü, petrol sorunun ihracat pazarlarımızı sıkıntıya soktuğu böyle bir dönemde bu rakam gerçek anlamda sevindiricidir." değerlendirmesinde bulundu.

Koca, geçen yılı yüzde 4 ile kapatıp, bu yıla böyle bir başlangıç yapabilmenin başarı olarak kayıtlara geçmesi gerektiğini ifade ederek, bu şekilde iyi bir başlangıcın aynı ivme ile devam etmesini diledi.

"ÜRETİM EKONOMİSİNE GEÇİŞ İÇİN ÖNEMLİ BAŞLANGIÇ"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye ekonomisinin, özellikle sanayi sektöründen aldığı güçlü desteğin katkısıyla 2016'nın ilk çeyreğini takdir edilecek bir büyüme oranı ile kapattığını belirterek sanayi sektörünün yüzde 4,8'lik büyümenin 3'te 1'ini yaratma başarısı gösterdiğini, sanayi sektörünün son iki yıldan bu yana büyümeye en yüksek katkıyı sağladığını bildirdi.

Bahçıvan, bunu üretim ekonomisine geçiş söylemine destek olacak çok önemli bir başlangıç olarak gördüklerini anlatarak, şunları kaydetti:

"Özellikle nitelikli üretim ve büyümeye destek verecek, cari dengeye sürdürülebilir katkı sağlayacak, kaliteli ve kalıcı bir büyüme modeline geçiş fırsatı doğmuştur. Cari açıktaki olumlu gelişmeler ile bu büyüme performansını birlikte değerlendirdiğimizde, temel makro göstergelerde ortaya çıkan bu pozitif resmin bizi rehavete sokmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu pozitif süreci fırsat olarak görüp, uzun vadeli yapısal reformlar hayata geçirilmelidir. Bu çerçevede daha çok iç talep ağırlıklı olan bu büyümeye, ihracatın ve kaliteli özel sektör yatırımlarının da güçlü bir destek vermesi gerekmektedir. Eğer ilk çeyrek büyümesine negatif bir katkısı olan dış talepte de bir iyileşme olursa sanayinin büyümeye katkısının çok daha yüksek olacağına inanıyoruz. Bu olumlu katkı, aynı zamanda özel sektörün gerilemekte olan yatırım harcamalarını da pozitife çevirecektir."

"TÜRKİYE KALDIĞI YERDEN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, yurt içi ve yurt dışında yaşanılan bütün olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye'nin 2015'in son çeyreğinde olduğu gibi 2016'nın ilk çeyreğinde de tempolu büyümesine devam etmesini memnuniyetle karşıladıklarını aktararak, "Beklentilerin üzerinde yüzde 4,8 gibi yüksek bir oranda gerçekleşen ilk çeyrek büyümesi, iş dünyamıza ileriye dönük olarak ümit veriyor. Bu büyüme aynı zamanda geçen senenin aynı dönemine göre neredeyse 2 kat daha fazla. Ortaya çıkan sonuç, ateş çemberindeki coğrafyada tam bir başarı hikayesidir." yorumunu yaptı.

Vardan, kendilerinin de sorumlulukları dahilinde bulunan dış ticaret verilerinin ihracat yönünde daha yüksek seviyelerde olmasını sağlamaları gerektiğini belirterek, "Ayrıca sabit sermaye oluşumundaki gelişme de yeni yatırımlar konusunda ivmelenme ihtiyacını ortaya koyuyor. Bu da bize bilhassa yüksek katma değer üretimine ağırlık vermemiz ve daha fazla dışarılarda koşturmamız gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda, hükümetimizin güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir büyüme anlayışı için açıkladığı yapısal reformların kararlılıkla uygulanmasına ve etkinliklerinin de artırılmasına gerek olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

"BÜYÜME PİYASANIN BÜTÜN AKTÖRLERİ AÇISINDAN SEVİNDİRİCİ BİR GELİŞME"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, büyümenin Orta Vadeli Program kapsamında belirlenen yüzde 4,5 oranındaki yıl sonu beklentisini güçlendirdiğini ifade ederek, şunları bildirdi:

"ABD, Çin ve Avro Bölgesinin başını çektiği küresel ekonomide gözlenen durgunluğun yanı sıra bölgemizde jeopolitik bağlamda artan gerilimlere rağmen, Türkiye ekonomisinde yakalanan bu trendi önemsiyoruz. Öncü makro ekonomik göstergeler önümüzdeki dönemde pozitif büyümenin süreceğine işaret ederken, iş aleminin temsilcileri olarak bizlerin de Türkiye ekonomisine olan inancımız sürmektedir. Sanayi üretiminin bu dönemde büyüme rakamlarına olumlu yansıdığını görüyoruz. Bu dönemde sanayinin GSYH içerisindeki payının artış kaydetmesi ve sektörün önceki yıla göre yüzde 5,9 büyümesi diğer sevindirici gelişmeler olmuştur.

Bununla birlikte 2015 yılı genelinde GSYH içindeki payı yüzde 9,1 olan tarım sektörünün 2016 yılının ilk çeyreği itibariyle yüzde 4,6'ya gerilemesi ise olumsuz bir tablo oluşturmuştur. Kamu yatırımlarındaki 1,2 puanlık artışa karşın özel sektör yatırımlarının yüzde 0,3 azalması erken gelen bir uyarı olarak değerlendirilmelidir. Hem kamu hem de özel sektörde inşaat yatırımlarının artış kaydetmesi memnuniyet verici. Ancak her iki sektörün de makine ve teçhizat yatırımlarının azalması üzerine dikkatle eğilmemiz gereken bir meseledir. 2015 yılı genelinde büyümenin itici gücü olan hane halkı tüketiminin yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,9 artmasının yanı sıra devletin nihai tüketim harcamalarının yüzde 10,9 artış kaydetmesi, iç talepteki canlılığın sürdüğüne işaret etmektedir. Bu tablo bize iç talebin 2016 yılında büyümenin lokomotifi olacağını gösteriyor."

Olpak, yılın ilk 3 ayında ihracatın yüzde 6,2 azaldığını aktararak, "Böylece net dış talebin 2016 yılının ilk çeyreğinde büyümeye negatif etki ettiğini görüyoruz. İhracatın nisan ayında yüzde 10,2 azalarak yılın 2. çeyreğine de olumsuz bir giriş yaptığını göz önüne aldığımızda, dış talebin maalesef önümüzdeki dönemde de büyümeye etkisinin negatif olacağını öngörebiliriz. Gerek özel sektör yatırımları gerekse dış talepteki negatif sinyalleri dikkate almalıyız." değerlendirmesini yaptı.

Büyüme oranının piyasa beklentilerinin bir miktar üzerinde olduğunu anlatan Olpak, "Bunun piyasanın bütün aktörleri açısından sevindirici bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Yine de yüzde 4,8'lik oranı yeterli görmemeli, Türkiye ekonomisinin kendi potansiyeline ulaşması ve hatta bu potansiyelini aşabilmesi için bütün gücümüzle çalışmamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız." dedi.

"BÜYÜME POTANSİYELİMİZİN ALTINDA"

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle de büyümenin beklentilerin üzerinde geldiğini ama potansiyelin de biraz altında olduğunu aktardı.

Büyümenin yaşanan tüm sosyal ve ekonomik olumsuzluklara rağmen yüzde 4,8 olarak gerçekleşmesinin ümit verici olduğunu ifade eden Gülle, "Ayrıca, sanayi üretim endeksinden ve diğer öncü göstergelerden ikinci çeyreğe yönelik gelen olumsuz sinyalleri düşündüğümüzde büyümenin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi daha da önemli hale gelmektedir." şeklinde açıklama yaptı.

 • 4
 • 21
Günün ekonomi haberleri (10.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (10.06.2016)

Emeklinin gözü kulağı promosyonda

Emeklilerin gözü kulağı gelecek promosyon açıklamasında. Milyonlarca emekli, aylıkları karşılığında belli bir miktar promosyon alabilmek için SGK ile bankalar arasında yürütülen pazarlığın sonucunu bekliyor. Yoğun devam eden görüşmelerde, bankaların bazı gerekçeler öne sürerek tekliflerini yükseltmemesi, emekliye verilecek rakamın açıklanmasını geciktiriyor.
Asgari ücretin bin 300 liraya yükseltilmesi, emekli aylıklarına zam yapılması ve ticari faaliyette bulunan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin kaldırılması gibi seçim sürecindeki vaatlerini hayata geçiren hükümet, emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi için de çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda SGK yetkilileri, Bankalar Birliği ile kamu ve özel banka yöneticileriyle görüşmeler yaparken, milyonlarca emekli yürütülen pazarlığın sonucunu merakla bekliyor.

"TOPLAM 152 MİLYAR LİRA ÖDEME YAPILDI"

Bankaların, emeklilerin bankamatik kullanmadığı, aylıklarının tamamını vezneden bir seferde aldığı ve diğer bankacılık hizmetlerini tercih etmediğini gerekçe göstererek promosyon rakamını artırmaya sıcak bakmadığı ve pazarlıkların 3 yıllığına 600 lira civarında kaldığı öğrenildi.

SGK tarafından 2015'te 485 bin 410'u yaşlılık, 11 bin 847'si malullük/vazife malullüğü olmak üzere toplam 497 bin 257 kişiye emekli aylığı bağlanmıştı. Sisteme yeni dahil olanlarla birlikte geçen yıl emeklilere aylıkları kapsamında toplam 152 milyar lira ödeme, bankalar aracılığıyla yapılmıştı.

"BİR AN ÖNCE GÖRÜŞMELER NETİCELENDİRİLMELİ"

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi talebini yaklaşık 10 yıldır her platformda dile getirdiklerini belirtti.

Promosyon taleplerinin sonuçlanması için atılan adımları ve yapılan görüşmeleri memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Ergün, şöyle konuştu:

"Yetkililerin promosyon vaadinin üzerinden yaklaşık 7 ay geçti. Her vaadi yerine getiren hükümetin bu vaadini de hayata geçirmesini istiyoruz. Herkes üzerine düşen sorumluluğu yapmalı, bankalar da artık ayak sürümeyi bırakmalı. Kimseden hakketmediğimiz bir şeyi talep etmiyoruz. Çalışanlara verilen banka promosyonunun emeklilere de verilmesini istiyoruz. Buradan gelecek para, geçinmekte zorlanan emeklilerimiz için çok önemli olduğundan bir an önce görüşmeler neticelendirilmeli ve emeklilerimizle paylaşılmalı."

 • 5
 • 21
Günün ekonomi haberleri (10.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (10.06.2016)

Hükümetten büyüme rakamlarına ilk yorum

Türkiye ekonomisinin beklentilerin üzerinde büyümesinin ardından hükümet kanadından ilk yorumlar geldi.
"AB VE OECD ÜLKELERİ ARASINDA EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKEYİZ"

"Türkiye ekonomisi kapsamlı yapısal reform ajandası ile uygulanan politikalar sayesinde yüksek istihdam yaratmaya devam etmektedir" diyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2016 yılı 1. çeyrek GSYH büyümesine rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Türkiye ekonomisi 2016 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,8 oranında büyümüştür. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilerle GSYH büyümesi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,8 oranında gerçekleşmiştir.

"YAŞANAN SORUNLARA RAĞMEN BÜYÜDÜK"

Bölgemizdeki jeopolitik gerginliklere, ticaret ortaklarımızda yaşanan sorunlara ve küresel ekonomideki zayıf seyre rağmen, Türkiye ekonomisi güçlü büyüme performansını devam ettirmektedir. 2016 yılı ilk çeyreğinde Türkiye Avrupa Birliği ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomilerin başında gelmektedir.

"ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNCÜLÜĞÜNDE..."

2016 yılı birinci çeyreğinde büyüme özel sektörün öncülüğünde devam etmiştir. Bu dönemde özel sektör harcamaları büyümeye 4,7 yüzde puan katkı sağlarken kamu sektörü harcamalarının katkısı 1,2 yüzde puan düzeyinde gerçekleşmiştir.

2016 yılının ilk çeyreğinde büyümeye iç talep 6,4 yüzde puan katkı sağlamıştır. Ticaret ortaklarımızdaki zayıf talep ve çevre ülkelerde yaşanan sorunlar sebebiyle, net dış talep 1,5 yüzde puan negatif katkı ile büyümeyi sınırlandırmıştır.

SON BİR YILDA 880 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Türkiye ekonomisi kapsamlı yapısal reform ajandası ile uygulanan politikalar sayesinde yüksek istihdam yaratmaya devam etmektedir. Küresel krizden bugüne kadar toplam 6,9 milyon kişiye, son bir yılda ise 880 bin kişiye yeni istihdam imkanı sağlanmıştır.

Önümüzdeki dönemde güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme ile yüksek gelirli ülkeler arasında yer alma hedefimize ulaşmak için, yapısal reformları kararlılıkla uygulamaya ve reformların etkinliğini artırmaya devam edeceğiz."

"EKONOMİYE HER ZAMAN GÜVENİYOR, YATIRIMLARA DEVAM EDİYORUZ

Nihat Özdemir, Türkiye ekonomisinin her zaman iyi olacağına inandıklarını ifade ederek, "Bakıldığında, 2015'in ilk 500 sanayi şirketinin bilançolarının ortalama 3'te 2'sinin faize ve kur farkına gittiği görülmektedir. Faizin düşük olması ve kurda istikrarın sağlanması ülkemiz ekonomisi için hayati öneme sahiptir. Türkiye ekonomisine güveniyoruz. Geleceğe hiçbir zaman olumsuz bakmadık, gelecekten endişe duymadık. Türkiye'de tek başına siyasi bir iktidar ve siyasi istikrar var. Ekonomik hedefler açıklanmıştır." ifadelerini kullandı.

Hem yurt içinde hem de dışında yatırımlara hiç ara vermediklerini, devam ettiklerini belirten Özdemir, "Ekonomimizden hiç endişe etmedik. Yatırım programlarının hiçbirinde durmadık. Enerjide, çimentoda, turizmde, hava limanında, hava alanında, Türkiye'nin önemli altyapı projelerinde yatırım konusunda hiçbir endişe duymadığımız gibi, hedeflere doğru yürüyoruz." şeklinde konuştu.

"KRİZ TELLALLARINA RAĞMEN GERÇEKLEŞEN BÜYÜME RİSK İDDİALARINI ÇÜRÜTTÜ"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yazılı açıklamasında, 2016'nın ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Yaşanan bölgesel olumsuzluklara ve finansal piyasalardaki dalgalanmalara rağmen Türkiye ekonomisinin beklentilerin üzerinde büyümeye devam ettiğine dikkati çeken Tüfenkci, "Kriz tellallarının sansasyonel iddialarına karşın bu yılın ilk çeyreğinde ekonomideki yüzde 4,8'lik büyüme risk iddialarını çürütmüştür ve bu ciddi bir başarıdır. Bu başarı, bölgemizde yaşanan jeoekonomik gerilimlere, dış ticaretteki küresel dalgalanmalara rağmen elde edilmiştir. Bu başarı inşallah artarak devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Tüfenkci, ülke ekonomisinin sağlam makroekonomik temelleri, güçlü kamu maliyesi ve sağlıklı bankacılık sistemiyle küresel şoklara karşı direncini sürdürdüğünü belirterek, önümüzdeki dönemde dış talebin de büyümeye katkı sağlamasının beklendiğini ifade etti.

Söz konusu büyüme ile istihdam artışının da sürdüğünü vurgulayan Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Avrupa Birliği ülkelerinin görece toparlanmasına rağmen uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüş kaynaklı özellikle petrol ihracatçısı ticaret ortaklarımızın büyümelerindeki zayıflama ve çevre ülkelerimizde yaşanan jeopolitik gelişmeler sonucunda, ilk çeyrekte dış talebin büyümeye verdiği katkı azalmıştır. Ayrıca, iç ticareti canlı tutmak ve iç ticaretin dinamizmini artırmak, dış ticaretimizi de artıracaktır. Türkiye, AK Parti hükümetleri döneminde 14 yıllık bir ekonomik büyüme ve demokratik reform yaşadı. Dünyanın en güçlü ekonomilerinden birisi olan Türkiye, gelişmiş ekonomilerin en büyük ticaret ortakları arasında konumlandırıldı. Sonuç olarak Türkiye otomotivden hazır giyime, elektronikten gıdaya hemen hemen bütün sektörlerde imalat için mükemmel bir cazibe merkezi olmaya devam edecek."

"HER ŞEYE RAĞMEN BÜYÜMEYE DEVAM ETTİK"

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Orta-uzun vadede Türkiye yüksek büyüme performansı ile diğer gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışacaktır" dedi.Ağbal, bugün açıklanan büyüme rakamları ile ilgili değerlendirme yaptı.Ağbal açıklamasında şunları söyledi:

"Türkiye ekonomisi 2016 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4,8 büyüyerek son dönemde yakaladığı güçlü momentumu devam ettirmiştir.Bu performans bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere, dış ticaretteki sorunlara ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde edilmiştir.

İlk çeyrekte büyüme, 5,9 puanlık katkı ile nihai iç talep kaynaklı olmuştur. Net ihracat ise son dönemde yaşanan sorunlara bağlı olarak büyümeye -1,5 puan (negatif) katkıda bulunmuştur.

YATIRIMLARI DESTEKLEYECEK REFORMLARI YÜRÜRLÜĞE KOYMALIYIZ

Önümüzdeki dönemde de ekonominin büyüme performansını geliştirecek ve özellikle yatırımları destekleyecek reform niteliğindeki gerekli düzenlemeleri hayata geçireceğiz.

Orta-uzun vadede Türkiye yüksek büyüme performansı ile diğer gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışacaktır. Bunda temel belirleyici sürdürülebilir büyümeyi, nitelikli istihdamı ve katma değeri yüksek yatırımları destekleyecek reformları hızla yürürlüğe koymamız ve AB ile entegrasyonu hızlandırmamız olacaktır."

"TÜRKİYE HALA GÜVENLİ BİR LİMAN"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Kalkınma Bakanı Lütfi· Elvan, yılın ilk çeyreğindeki yüzde 4,8'lik büyüme oranının, Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada halen güvenli bir liman olma özelliğini sürdürdüğünün göstergesi olduğunu bildirdi.

Yakalanan büyüme oranının, piyasa beklentilerinin üzerinde olduğunu belirten Elvan, "Bu yüksek büyüme oranı ülkemizin, bölgesinde ve dünyada halen güvenli bir liman olma özelliğini sürdürdüğünün bir göstergesidir. Türkiye ekonomisi küresel kriz sonrasından başlayarak 26 çeyrektir aralıksız büyümektedir ve söz konusu dönemde sürekli büyüme kaydeden ender ülkelerdendir. Bu durum ekonomik yapının yurt içi ve yurt dışı kaynaklı sorunlara karşı dayanıklılığının arttığını ve sağlam temeller üzerinde faaliyet gösterdiğini teyit etmektedir." ifadelerini kullandı.

Elvan, Türkiye'nin birinci çeyrek büyümesinin, Hindistan, Filipinler, Çin ve Endonezya'dan sonra yakalanan en yüksek büyüme hızı olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Euro alanında birçok ülkede büyüme hızları birinci çeyrek için bu seviyenin oldukça altındadır. Türkiye ekonomisi son dönemde, yurt içinde yaşanan terör olaylarına, Rusya ile yaşanan sorunlara, Suriye'den gelen göçmenlere, AB ülkelerinde yavaş seyreden büyümeye, turizm sektöründeki daralmaya ve Fed'in faiz kararı sürecinin uluslararası finans piyasalarında yarattığı belirsizliğe ve zorlaşan dış likidite koşullarına rağmen büyümesini sürdürmektedir. Bu büyüme performansı Türkiye'deki siyasi istikrarın önemini de bir kez daha gözler önüne sermektedir."

Lütfi Elvan, yılın ilk çeyreğindeki büyüme rakamının Orta Vadeli Program'daki yıl sonu hedefi olan yüzde 4,5'e ulaşılacağının güçlü bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, "Hedefimize ulaşmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz ve yapacağız. Bunun için gerekli her türlü tedbiri alıp yapısal reform sürecini hızlandıracağız. Bu kapsamda özel kesim yatırımlarının ve ihracatın artırılmasına ağırlık vereceğiz. Ülkemizin gelişmesi ve milletimizin refahı için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz." görüşünü ifade etti.

 • 6
 • 21
Günün ekonomi haberleri (10.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (10.06.2016)

Büyüme rakamları açıklandı!

Ekonomi yılın birinci çeyreğinde yüzde 4.8 büyüdü.
Türkiye ekonomisinin ilk çeyrek performansı belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekonominin yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 4,8 büyüdüğünü açıkladı.

BÜYÜME ORANI BEKLENTİLERİ AŞTI

Gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) iç talebin katkısı ile 2016 yılının ilk çeyreğinde medyan bazında yüzde 4.5 büyümesi bekleniyordu. Başta turizm sektörünün yaşadığı sıkıntıların belirginleşmesi olmak üzere risklerin etkisiyle 2016 yılının tamamında ise yüzde 3.6 büyüme öngörülüyordu

Reuters anketinde büyümenin yüzde 4,5 olması bekleniyordu. Beklenti % 4.4 büyümeydi. Ekonomi geçen yılın son çeyreğinde yıllık bazda %5.7 büyümüş, 2015'in tamamını ise %4'lük büyümeyle tamamlamıştı.

RAKAMLAR AÇIKLANDI

Büyüme geçen yıl ilk çeyrekte yüzde 2.5, ikinci çeyrekte yüzde 3.7, üçüncü çeyrekte yüzde 3.9, dördüncü çeyrekte yüzde 5,7 oldu. Türkiye ekonomisi geçen yılın tamamında ise yüzde 4 büyüme kaydetti.

Hükümetin 11 Ocak'ta açıkladığı 2016-2018 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'da (OVP) ise siyasi belirsizliğin azalması, özel sektör yatırımlarının artması, gelirler politikasıyla yurtiçi talebin canlanması ve dış talebin büyümesiyle 2016'da yüzde 4.5 büyüme öngörülmüştü.

Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla tahmininde, 2016 yılının birinci çeyreği bir önceki yılın aynı çeyreğine göre sabit fiyatlarla %4,8'lik artışla 31 milyar 679 milyon TL oldu.

BİZE ULAŞIN