Günün ekonomi haberleri (23.06.2016)

 • 1
 • 22
Günün ekonomi haberleri (23.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (23.06.2016)

Muhtarlara maaş promosyonu

Türkiye Muhtarlar Federasyonu ile Halk Bankası arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Gaziantep'teki 785 muhtara 300'er lira promosyon ödemesi yapılacak.

HALK BANKASI İLE ANLAŞTILAR

TMF Genel Başkan Yardımcısı Ökkeş Titiz, Şahinbey Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirilen imza töreninde yaptığı konuşmada, çeşitli güçlükler içinde görevlerini yerine getirmeye çalışan muhtarların yaşamlarını kolaylaştırabilmek için çabaladıklarını söyledi.

Bu kapsamda maaş promosyonu konusunun gündeme geldiğini ifade eden Titiz, konuyu Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ile paylaşarak kendisinin desteğini aldıklarını ve Halk Bankası ile temasa geçtiklerini anlattı.

300'ER LİRA ÖDEME YAPILACAK

Görüşmeler neticesinde, seçime kadar olan süreçte muhtarlara 300'er lira maaş promosyonu verilmesinin kararlaştırıldığını ifade eden Titiz, "Protokol kapsamında muhtarlarımız, rahat kredi çekebilecek, kart aidatı ve EFT gideri ödemeyecek." dedi.

Titiz, "Gaziantepli 785 muhtarımız için imzaladığımız protokolü, yurt sathındaki 50 bin 27 muhtara ulaştırmayı hedefliyoruz. İnşallah en kısa sürede ülkemizin dört yanındaki muhtarlarımıza bu kolaylıkları sağlayacağız." diye konuştu.

 • 2
 • 22
Günün ekonomi haberleri (23.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (23.06.2016)

49.4 TL'ye herkes için özel sağlık sigortası geliyor!


Genel sağlık sigortasında köklü değişiklikler yapılacak. Prim ayda 49.4 TL'ye sabitlenecek. En düşükten prim ödeyende bile 16.4 TL indirim olacak. 49.4 TL'ye özel hastaneden sağlık hizmeti almanın yolu açılacak.
HÜKÜMET SAĞLIKTA 'DEVRİM' GİBİ BİR YENİLİK

Genel sağlık sigortası (GSS) 1 Ocak 2012'de hayata geçince Türkiye'de ikamet eden herkes sağlık güvencesine kavuşmuştu. Ancak aradan geçen 4 yılda sistemin bazı problemleri açığa çıktı.

Gelir testine girmeyenlere borç birikmesi, yurtdışında yaşayan ancak ikameti Türkiye'de kalanların borçlu duruma gelmesi ve liseden üniversiteye geçişlerde sorun yaşanması üzerine geçici çözümlerle sorunlar aşılmaya çalışıldı.

Şimdi, önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek torba kanunla genel sağlık sigortasında köklü değişiklikler yapılacak ve sorunlar kalıcı olarak çözülecek.

PRİMİ DEVLET ÖDEYECEK!

Yapılacak değişikliklerle genel sağlık sigortasında prim miktarı ayda 49.4 TL'ye sabitlenecek. Artık devlet kimseye "gelir testine gir" demeyecek. Eğer kişinin yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden düşükse bu durumda primi devlet ödeyecek.

Gelir, asgari ücretin üçte birinden yüksekse kişi kendi primini ödeyecek. Prim miktarı 49.4 TL'ye düşürülünce bugün itibarıyla örneğin yaşadığı hanede kişi başı gelir asgari ücretin 2 katından fazla olan ve 395.28 TL prim ödeyen bir kişi için 345.88 TL prim indirimi, yaşadığı hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretten fazla, asgari ücretin iki katından az olanlar için ise 148.24 TL prim indirimi söz konusu olacak.
Ayrıca en düşükten prim ödeyen bir kişide bile 16.4 TL prim indirimi yaşanacak. 50 TL'ye özel hastanelerden sağlık hizmeti almanın yolu açılacak.

ARTIK KİMSE HASTANE KAPISINDAN DÖNMEYECEK

Genel sağlık sigortasının vatandaşı en zorlayan yönü, prim borcu bulunanların sağlık hizmeti alamamasıydı. Eski adıyla Bağ Kur'lular ve yalnızca genel sağlık sigortalıları bu nedenle hastane kapısından geri dönmek zorunda kalıyorlardı.

Bu ve bunun gibi durumların önüne geçmek adına, 30 Haziran 2016 tarihine kadar GSS prim borcu olsa bile sağlık hizmetlerinden yararlanabilme hakkı getirilmişti. Bu süre 1 Temmuz'da dolacağı için genel sağlık sigortasındaki değişiklik bu ayın sonuna kadar hayata geçirilmeye çalışılacak.

Genel sağlık sigortasının en sorunlu noktalarından biri, gelir testi sonrası belirlenen hanehalkı gelirine göre kişilere GSS prim borcu çıkmasıydı. Böyle olunca da, yeni mezun öğrenci, hem anne babasının üzerinden sağlık hizmeti alamıyordu, hem de ödemesi gereken prim aynı evde birlikte yaşadığı anne babasının geliri de dikkate alınarak belirleniyordu. Bu durum pek çok yeni mezun gencin ikametini başka adreslere aldırması gibi absürt durumlar yaratıyordu.

Torba kanun hayata geçtikten sonra gelir testi yalnızca kişinin priminin kim tarafından ödeneceğini belirlemek için yapılacak. Eğer gelir testine girecek kişinin yaşadığı hane içindeki kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte birinden düşük ise, bu kişinin primini devlet ödeyecek.

PART-TIME'A KOLAYLIK

Eğer gelir bu rakamdan yüksekse, bu durumda 49.4 TL'lik prim kişinin kendisi tarafından ödenecek. Ancak prim miktarı kişinin yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelire göre farklılaşmayacak. Dolayısıyla, yeni mezun bir gencin ailesinin geliri ne kadar yüksek olursa olsun, ödenecek prim 49.4 TL olacak. Bu rakamın üzerinde prim ödenmeyecek. Bu düzenleme ile gelir testine girmesi gerektiği halde girmeyenlere her ay en yüksek düzeyden prim borcu yazılması uygulaması da sona ermiş olacak.

ASGARİ ÜCRETİN 3'TE 1'İ KADAR OLANLAR...

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve genel sağlık sigortasından yararlanmak amacıyla gelir testi yaptıran kişilerin geliri eğer asgari ücretin üçte birinden düşükse, bu kişilerin primlerini devlet ödüyor. Ancak gelir seviyesi asgari ücretin üçte birinden yüksek, asgari ücretten düşük ise bu durumda 65.88 TL prim ödenmesi gerekiyor. Torba Kanun hayata geçtikten sonra bu kişilerin ödemesi gereken rakamda 16.48 TL azalma olacak. Diğer yandan, geliri asgari ücretle asgari ücretin iki katı arasında olanlar ve asgari ücretin iki katından fazla olanlar için prim miktarında 345.88 TL'ye varan azalma söz konusu olacak.

BORÇ ÇIKMAZI SONA ERİYOR

Torba Kanun'la part - time çalışanların genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlaması noktasında da değişikliğe gidiyor. Bugün itibarıyla bütün part time çalışanlar genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlamak zorundalar. Torba Kanun hayata geçtikten sonra yalnızca 20 gün ve daha az süre çalışanlar genel sağlık sigortası primlerini 30 güne tamamlamak zorunda olacak. Diğer yandan, öğrenciyken part time iş bulanlar için de GSS prim borcu çıkmazı ortadan kalkacak.

Part - time çalışan ancak bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsündeki kişilerin primlerini 30 güne tamamlama zorunluluğu kaldırılacak. Bu sayede, bir yandan üniversiteye devam edip diğer yandan haftanın 3 günü garsonluk yapan bir öğrenciye GSS prim borcu çıkmamış olacak.

PRİM AFFI DA VAR!

Hiç gelir testine girmeyenler ile gelir testi yaptırıp borcunu ödeyemeyenlerin prim borcu için yeniden yapılandırmaya gidilecek. Hiç gelir testine girmeyen kişiler, Torba Kanun yasalaştıktan sonra 12 ay içinde gelir testi yaptırırlarsa, prim borçları yeniden hesaplanacak. Bu durumdaki kişiler yüksek miktardan prim ödemek yerine 49.4 TL üzerinden prim ödeyecek. Diğer yandan borçlarının faizleri ve gecikme zamları da silinecek.

Gelir testi yaptıran ancak belirlenen primi ödeyemeyen kişilerin ise borçları yeni prim miktarına göre yeniden hesaplanacak, taksitle ödenmesi mümkün olacak. Daha önce prim borcu bulunanlar Torba Kanun geçtikten sonra geçmiş borçları nedeniyle hastane kapısından dönmeyecek. Kanun hayata geçtikten sonraki 12 ay boyunca daha önce genel sağlık sigortası prim borcu olan kişiler de sağlık hizmeti alabilecekler. Dolayısıyla, hem daha önce hiç gelir testine girmeyenler, hem de gelir testi yaptırıp primi ödeyemeyenler için kısmi bir af ve yeniden yapılandırma söz konusu olacak.

İŞARETİ BİNALİ YILDIRIM VERDİ

Başbakan Binali Yıldırım Ak Parti grup toplantısında önceki gün yaptığı konuşmada şunları dile getirmişti:

"Sosyal güvenlik alanında da köklü düzenlemeler yapıyoruz. Son birkaç yıldır genel sağlık sigortası uygulaması nedeniyle mağduriyetler yaşadık. Gelir testi meselesi yüzünden vatandaşlarımız sağlık hizmeti alıyor ama kendilerine birtakım borçlar çıkıyor. Bunun dışında yaşlı, engelli, evde bakım aylığı gibi ödemeler kesiliyor. Bu şikayetler sahadan bolca sizlere, bizlere geliyor. Bunu ortadan kaldıracak yeni bir düzenlemeyi Çalışma Bakanlığımız yapıyor. Yakında bunu da meclise getirmiş olacağız. Biz vatandaş mutluysa varız, mutlu değilse bizim hükümet olmamızın ne anlamı var."

10 MİLYON KİŞİ YARARLANIYOR

2015 yılında gerçekleştirilen 6 milyon 46 bin gelir testi sonrası 3 milyon 554 bin kişinin geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu için primleri devlet tarafından ödenmiştir.

Genel sağlık sigortası kapsamında tescil edilen 10 milyon 198 bin kişi var. Toplamda 7 milyon 350 bin kişinin primi devlet tarafından ödenmektedir. 2 milyon 848 bin kişi ise genel sağlık sigortası prim borcunu kendisi ödüyor.

Daha önce hiç gelir testine girmeyenlerin borçları yeni prim miktarına göre güncellenecek. Bu kişilerin borçlarının gecikme zammı ve cezaları da silinecek. Daha önce gelir testine girmiş olmakla birlikte borcunu ödeyemeyenlerin borçları da, aylık 49.4 TL üzerinden güncellenecek. Bu kişiler 12 ay içerisinde borçlarını taksitle ödeyebilecekler. Geçmiş borçlarını ödedikleri süre içerisinde de sağlık hizmeti alabilecekler. Daha önce yüksek miktardan prim ödemiş kişilerin ödedikleri primler ise iade edilmeyecek.

 • 3
 • 22
Günün ekonomi haberleri (23.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (23.06.2016)

Dolar çakıldı, borsa yükseldi

İngiltere referandumu öncesi piyasalardaki hareketlilik dolar/TL'ye de yansıdı. Dolar/TL 2.8694'e inerek 2.87 seviyesini kırdı.

DOLAR DİPLERDE

Bugün yapılacak olan İngiltere'nin Avrupa Birliği referandumu nedeniyle gergin görünen dolar/TL, güne 2.8891 seviyesinde başlamıştı. Gün içinde hareketli olan dolar/TL saat 13:42'de 2.86 seviyesine düştü ve 2 haftanın dibine çekildi.

ÇEYREK ALTIN KAÇ LİRA?

AA Finans Analisti İslam Memiş, altın fiyatlarındaki düşüşlerin bugün de devam etmesini beklediğini belirterek, küresel piyasalarda gözlerin İngiltere referandumunda olacağını kaydetti. Referandum sonucunda İngiltere'nin AB ile yoluna devam edeceği beklentisinin hafta boyunca fiyatlandığını hatırlatan Memiş "Bu fiyatlamanın devam etmesini bekliyoruz. Altının ons fiyatının bugün 1.260 - 1.280 dolar aralığında, altının gram fiyatının ise 117,00 - 118,50 lira aralığında seyretmesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Kapalıçarşı'da şu dakikalarda çeyrek altın 193 lira, Cumhuriyet altın ise 786 liradan satılıyor.


Altının gram fiyatı, artan risk iştahı ile düşüşünü üst üste 4'üncü güne taşıyarak 117,1 lirayı gördü.Uluslararası piyasada altının ons fiyatındaki düşüş ve TL'nin dolar karşısında değer kazanmasının etkisiyle gerileyen gram altın, saat 10.30 itibarıyla 117,7 liradan alıcı buluyor.

BORSA YÜKSELİŞTE

Borsa İstanbul 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 1,10 artarak 78.117,16 puana yükseldi.

Endeks, sürekli müzayede işlemlerine ara verilen saat 13.00'e kadar, önceki kapanışa göre 849,70 puan değer kazandı. Dün 77.267,46 puandan kapanan BIST 100 endeksi, bugüne 282,73 puan ve yüzde 0,37 yükselişle 77.550,19 puandan başladı. Endeks en düşük 77.211,05 puanı, en yüksek ise 78.122,38 puanı gördü.

STERLİN 6 AYIN ZİRVESİNDE

Euro/TL ise çizgisini bozmayarak güne başladığı gibi 3.2726 seviyesinden devam ediyor.

Sterlin ise yüzde 1 artışla dolar karşısında 1.4886 ile 6 ayın zirvesine çıktı.

 • 4
 • 22
Günün ekonomi haberleri (23.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (23.06.2016)

Yerli jet için önemli adım!

Yerli jet ve uzay teknolojilerine yönelik araştırma yapmak üzere ilk yerli türbin geliştirme laboratuvarı açıldı.
Türkiye'de havacılık adına önemli bir adım atıldı. İlk yerli türbin geliştirme laboratuvarı, TÜBİTAK ve ODTÜ iş birliğiyle Ankara'da açıldı.

3 MİLYON LİRA HARCANDI

ODTÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, ilk yerli türbin teknolojisinin malzemelerinin geliştirileceği araştırma ve geliştirme laboratuvarı ODTÜ kampüsü içerisinde hizmete girdi. TÜBİTAK ve ODTÜ'nün kendi öz sermayeleriyle iki yıllık ön çalışma sonrası kurulan 'İnce Film ve Kaplama Araştırmaları Laboratuvarının toplam 3 milyon liraya mal olduğu bildirildi.

YERLİ JET İÇİN ÇALIŞMA

Türkiye'nin yerli uçak motoru ve yerli jet motoru teknolojisinin geliştirebilmesi için gerekli malzemelerin üretilmesi yönünde araştırmaların yapılabileceği laboratuvarda, enerji, savunma, iletişim, elektronik-optik ve uzay teknolojilerinde de kullanılabilecek katman malzemelerin geliştirilebileceği ifade edildi.

Laboratuvarda İstanbul-Ambarlı doğalgaz enerji santralinin türbin motorları için malzeme geliştirileceği vurgulanan açıklamada, Türkiye'nin diğer bütün doğalgaz enerji santrallerinin türbin motorları için de malzeme teknolojisi geliştirilebileceği kaydedildi.

 • 5
 • 22
Günün ekonomi haberleri (23.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (23.06.2016)
 • 6
 • 22
Günün ekonomi haberleri (23.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (23.06.2016)

Kişi başına gelir yüzde 10 arttı!


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarını açıkladı.
TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre, hanehalkı tipine göre eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirleri incelendiğinde, en yüksek ortalama gelir tek kişilik hanelere ait iken, en düşük gelir üç kuşak bir arada yaşayan hanelerde gözlendi.

KİŞİ BAŞINA GELİR REKORA KOŞUYOR

Türkiye'de ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri bir önceki yıla göre yüzde 9,8 artarak 13.250 TL'den 14.553 TL'ye yükseldi.

Tek başına yaşayan hanelerde ortalama yıllık eşdeğer kullanılabilir fert geliri 19.490 TL iken, çocuksuz çiftlerde 19.418 TL, çocuklu çiftlerde 14.834 TL oldu. Tek ebeveynli hanelerin ortalama yıllık eşdeğer kullanılabilir fert geliri 13.410 TL iken, üç kuşak bir arada yaşayan hanelerde 11.369 TL oldu.

ÇOCUK SAYISI ARTTIKÇA GELİR DE ARTIYOR

Türkiye'de hanelerin gelirinin yüzde 71,1'ini faaliyet gelirleri, yüzde 8,8'ini faaliyet dışı gelirler, yüzde 20,1'ini ise sosyal transferler oluşturdu.

Çocuklu çiftlerde hane gelirinin yüzde 81,1'ini faaliyet geliri oluştururken, tek kişilik hanelerde bu oran yüzde 44,8 oldu. Tek kişilik hanelerde sosyal transferlerin payı yüzde 37,1 iken bu oran çocuklu çiftlerde yüzde 11,8 oldu. Diğer taraftan, tek kişilik hanelerde faaliyet dışı gelirin toplam gelirdeki payı yüzde 18,1 iken bu oran üç kuşak bir arada yaşayan hanelerde yüzde 6,9 olduğu görüldü.

BİZE ULAŞIN