Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri (29.06.2016)

 • 1
 • 15
Günün ekonomi haberleri (29.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (29.06.2016)

Türk Akımı için Rusya'dan flaş açıklama!

Gazprom Finans Müdür Yardımcısı İgor Şatalov, Türk Akımı doğalgaz boru hattının proje finansmanı için hazır olduğunu belirtti.

Gazprom Finans Müdür Yardımcısı İgor Şatalov,Türk Akımı doğalgaz boru hattının proje finansmanı için hazır olduğunu ifade etti.Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şatalov, proje üzerinde daha önce kapsamlı çalışmalar yapıldığını belirterek, projenin finansmana yönelik hazırlığının yüksek seviyede olduğunun altını çizdi.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, dün yaptığı açıklamada, Türk Akımı doğalgaz boru hattını göz önünde bulundurarak Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu doğalgazı temin etmeye hazır olduklarını söylemişti.

 • 2
 • 15
Günün ekonomi haberleri (29.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (29.06.2016)

İzmit Körfezi'nin 'gerdanlığı' hizmete giriyor

Türkiye'nin 2023 hedefleri kapsamında ulaştırma alanında hayata geçirilecek "dev projelerden" İzmit Körfezi'nin "gerdanlığı" olarak nitelendirilen Osmangazi Köprüsü yarın hizmete girecek.

2023 VİZYONUNDAKİ 4 PROJE HİZMETE GİRİYOR

Türkiye'nin 2023 hedefleri kapsamında ulaştırma alanında hayata geçirilecek "dev projelerden" dördü bu yıl hizmete girecek.

İzmit Körfezi'nin "gerdanlığı" olarak nitelendirilen Osmangazi Köprüsü yarın, bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü 26 Ağustos'ta, Asya ve Avrupa yakalarını deniz tabanının altından geçen karayolu tüneliyle birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli 20 Aralık'ta, "Demir İpek Yolu" olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi yıl sonunda hizmete girecek.

38 MİLYONLUK COĞRAFYA İÇİN YENİ BİR SAYFA AÇILIYOR

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, kamuoyunda İstanbul-İzmir Otoyolu olarak tanınan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Proje, İstanbul'u Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, Kütahya ve İzmir'e bağlayacak. Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan 38 milyon insanın yaşadığı coğrafyaya hizmet verecek projeyle seyahat süresi, İstanbul'dan Bursa'ya 1 saate, İzmir'e 3 saate, Eskişehir'e 2,5 saate inecek.

EN BÜYÜK ORTA AÇIKLIKLI 4.KÖPRÜ

Otoyolun en önemli kısmını oluşturan Osmangazi Köprüsü, bin 550 metre orta açıklığı ve 2 bin 682 metre boyuyla dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alıyor. İzmit Dilovası ile Yalova Altınova'yı birleştiren asma köprü 113 tabliyeden oluşuyor. Köprü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katılacağı törenle yarın hizmete girecek.

 • 3
 • 15
Günün ekonomi haberleri (29.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (29.06.2016)

Rus turistlere turizm yasağı kalktı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından Rusya Devlet Başkanlığı Sarayı Kremlin'den yapılan açıklamada, Rus turistlere yönelik Türkiye kısıtlamasının kaldırılacağı ifade edildi.

TURİZM YASAĞI KALKTI!

İki lider arasındaki görüşme, uçak krizinin ardından ilk olma özelliği taşıyor. Kremlin'den yapılan açıklamada iki liderin görüşmesinde teröre karşı daha yakın bir işbirliğine ihtiyaç duyulduğunun altı çizildi.

Putin'in ticari ilişkileri başlatma talimatı verdiği, ve Putin, Rus turistlere Türkiye yasağını kaldıracak belirtildi.

MÜZAKERELER YENİDEN BAŞLAYACAK

Kremlin açıklamasına göre Putin, Kabine'ye Türkiye ile ticari ve ekonomik alanda ikili işbirliklerinin yeniden tesis edimmesi için müzakerelere başlama talimatı verdi.

Kremlin açıklamasında Rusya ve Türkiye dışişleri bakanlarının 1 Temmuz'da Sochi'de bir araya gelecekleri de belirtildi.

 • 4
 • 15
Günün ekonomi haberleri (29.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (29.06.2016)

İş dünyasından hain saldırıya büyük tepki

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen hain terör saldırısına iş dünyasından sert tepki geldi.

"AMAÇLARINA ASLA ULAŞAMAYACAKLAR"

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen hain saldırıya ilişkin bir mesaj yayımlayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyası adına insanlık dışı bu terör saldırısını gerçekleştirenleri lanetlediklerini bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Dün akşam saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda terör çirkin, insanlık dışı yüzünü maalesef ki bir kez daha göstermiştir. Vicdanlara sığmayan bu cinayetler, insanlığın utanç sayfalarıdır. Yapanları, destek olanları vicdan taşıyan bütün insanlar lanetlemektedir. Bu olay hepimizin ciğerini yakmıştır. Üzüntümüz çok büyük. Bu saldırılar karşısında, millet olarak sağduyumuzu korumak zorundayız. Herkes bilmelidir ki birlik ve beraberliğimizi hedef alan bu saldırılar, asla amacına ulaşamayacaktır. Bu alçak saldırıda hayatını kaybeden bütün şehitlerimize, kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına, ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum."

"YILMAYACAĞIZ, CANİLERİN KARŞISINDA BİRLİKTE DURACAĞIZ"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Türkiye'nin dünyaya açılan en büyük kapısı İstanbul Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen saldırıyı lanetliyorum. Yüreklerimiz bir kez daha yandı.Yetmiş iki milletten yolcunun hep birlikte bulunduğu dış hatlar terminalinde gerçekleştirilen bu patlamaların hedefi tüm insanlıktır. Terörün milleti, vatanı olmadığını bir kere daha gördük.Yılmayacağız, ülkemizin huzuruna kasteden canilerin karşısında hep birlikte duracağız.

"TERÖR BELASININ SİLİNMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, dün akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen terör saldırısı dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı. Terörün alçaklıkta sınır tanımadığını vurgulayan Büyükekşi, "İnsanlık duygularını terketmiş vicdan yoksunu teröristlerce gerçekleştirilen bu alçakça saldırı bu kez sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın bir aktarma noktası olarak kullandığı Atatürk Havalimanı'nı hedef almıştır. Bu saldırının hedefinin tüm dünya vatandaşları olduğu ve seyahat özgürlüğü gibi en temel haklarını kullanan masumlar olduğu unutulmamalıdır. Terör sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın topyekün mücadele etmesi gereken bir realitedir ve Türkiye her zaman olduğu gibi bu belanın insanlık tarihinden silinmesi için haykırmaya devam edecektir" dedi.

Dün akşamki saldırının Türkiye'nin hem huzuruna, hem potansiyeline hem de ekonomik yapısına yapıldığının altını çizen Büyükekşi, tam da Türkiye'nin rahat bir nefes almaya yönelik adımlar attığı bir dönemde bu saldırının yapılmasının da ayrıca değerlendirilmesi gerektiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı: "Biz ihracatçılar olarak terörle mücadelenin her zaman destekçisi olmaya devam edeceğiz. Ülkemizin moralini yüksek tutmak için çalışmaya devam edeceğiz. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, yaraların sarılarak hayatın normale dönmesi için her türlü yardıma hazır olduğumuzu bildiririz".

"İSTANBULUMUZUN MEDENİYET VE KÜLTÜRÜNE YAPILMIŞ SALDIRIYI LANETLİYORUM"

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:" İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırısı, insanlık değerlerine, barışa ve huzura yapıldığı kadar; İstanbulumuzun kimliğine de yapılmış alçakça bir saldırıdır. Bu vahşi terör, aynı zamanda medeniyetler ve kültürlerin başkenti olan İstanbulumuzu başka bir kimliğe dönüştürme çabasıdır. Fakat buna asla muvaffak olamayacaklar. Millet olarak acımız büyüktür. Birlik, beraberlik ve dayanışmaya bu acılı günlerde daha fazla önem vermeliyiz. Masum insanların vefatına ve yaralanmasına sebep olan bu saldırıyı lânetliyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum."

"DOSTLARINI ARTIRIP DÜŞMANLARINI AZALTAN TÜRKİYE'NİN ADIMLARI SİNDİRİLEMEDİ"

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Dün dış politikada atılan önemli adımların arkasından yaşanan bu hain saldırıların tesadüf olmadığı apaçık ortadadır. İsrail'le anlaşmanın yapıldığı, Rusya ile normalleşme sürecinin başladığı ve umutların arttığı bir dönemde yapılan saldırılarla, ülkemizin istikrarını ve huzurunu bozmak isteyenler, atılan olumlu adımları sindirememiş ve masumları katletmiştir. Bu yaşananlar göstermektedir ki, dış politikada dostlarını artırıp düşmanlarını azaltma politikasını başarıyla sürdüren Türkiye'nin cephe daraltmaya daha fazla devam etmesi doğru bir hareket olacaktır.

Hep söylediğimiz gibi, terörün dili, dini, ırkı, mazereti olmaz. Bu ve benzer saldırılar karşısında her zaman olduğu gibi şimdi de dimdik ayakta duracağımıza olan inancımızı bir kez daha tekrarlıyoruz. Milletimizin başı sağ olsun."

"BU SALDIRININ BİRBİRİMİZE BAĞLANMAMIZA VESİLE OLACAĞINI HERKESİN BİLMESİNİ İSTİYORUZ"

Dış Ekonomik İlişkilere Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "İçinde bulunduğumuz mübarek ayda, insanlığa sığmaz şekilde meydana gelen ve ülkemizin birlik ve huzurunu hedef alan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyor; saldırıda hayatını kaybedenlere Cenab-ı Haktan rahmet, yakınlarına ve tüm milletimize baş sağlığı, yaralılara da Allah'tan acil şifalar diliyoruz. İstanbul'un en merkezi yerinde meydana gelen terör saldırısı ülkemizin ekonomisine, demokrasisine ve her şeyden önemlisi güvenlik duygusuna doğrudan bir saldırıdır.

Zor durumlarda birbirine kenetlenmeyi ve yardımlaşmayı çok iyi bilen vatandaşlarımızın bu menfur saldırının ardından da tek yürek olarak, insanlığın düşmanlarına geçit vermeyeceklerine inanıyor, bu tür olayların bırakın insanlarımızı korkutmayı, bilhassa birbirimize bağlanmamıza vesile olacağını herkesin bilmesini istiyoruz. Uluslararası toplumu, Türkiye'nin terörle mücadelesine destek olmaya ve küresel terör tehdidi ile birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz."

 • 5
 • 15
Günün ekonomi haberleri (29.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (29.06.2016)

Türkiye'den KKTC'ye hibe ve kredi desteği

Türkiye, KKTC'ye reformları desteklemek için kullanılmak amacıyla 3 yıl için 3,5 milyar liraya kadar hibe ve kredi desteği sağlayacak.

27 MAYIS'TA İMZALANDI

Türkiye, KKTC'ye kamu maliyesi ve reel sektörün desteklenmesi, altyapı yatırımları, savunma, teşvik kredileri ve reformları desteklemek için kullanılmak amacıyla 3 yıl için toplam 3,5 milyar liraya kadar hibe ve kredi desteği verecek.

Ankara'da 27 Mayıs'ta imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması" Bakanlar Kurulu'nun 13 Haziran tarihli kararıyla onaylandı.

TÜRK LİRASIYLA HİBE, DOLAR İLE KREDİ

Resmi Gazete'de yer alan anlaşmaya göre, Türkiye, KKTC'ye kamu maliyesinin desteklenmesi, reel sektörün desteklenmesi, altyapı yatırımları, savunma, teşvik kredileri ve reformları desteklemek için kullanılmak amacıyla 2016, 2017, 2018 yıllarında toplam 3,5 milyar liraya kadar olmak üzere Türk Lirası cinsinden hibe ile Türk Lirası veya ABD Doları cinsinden kredi yardımında bulunacak.

KKTC'ye ihtiyaç duyulacak her alanda teknik yardım sağlanacak, Türkiye'den kamu görevlileri ve diğer uzmanlar gerektiği sürece KKTC'de geçici olarak görevlendirilecek.

ORTAK GÜMRÜK KOMİTESİ KURULACAK

Öte yandan, Lefkoşa'da 26 Şubat'ta imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Arasında Ortak Gümrük Komitesi Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı" da onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

 • 6
 • 15
Günün ekonomi haberleri (29.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (29.06.2016)

İngiltere'ye ağır darbe!

Avrupa Bankacılık Otoritesi'nin Londra'daki genel merkezini Paris veya Frankfurt'ta taşıyacağı belirtildi.

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı sonrasında Londra'daki genel merkezini Paris veya Frankfurt'ta taşıyacağı bildirildi.

Üst düzey bir AB yetkilisi yaptığı açıklamada, "Çok para birimli birlik hikayesi sona erdi. Bu nedenle Avrupa Bankacılık Otoritesi'nin Paris veya Frankfurt'a taşındığını göreceksiniz" diye konuştu.

Yetkili, ECB'nin euro takas bankalarının orta para birimi bölgesi içinde olması politikasına atıfta bulunarak bu taşınmanın çok kısa zamanda olmayacağını ancak gelecek 2 yıl içinde gerçekleşebileceğini ifade etti.

BİZE ULAŞIN