Günün ekonomi haberleri(03.06.2016)

 • 1
 • 22
Günün ekonomi haberleri(03.06.2016)
Günün ekonomi haberleri(03.06.2016)

Mısır Çarşısı esnafı, Ramazan'ın vazgeçilmezi hurma başta olmak üzere sucuk, pastırma, güllaç, zeytin, ceviz ve kuru kayısı gibi ürünleri tezgah ve raflarına yerleştirdi.

Vatandaş Ramazan alışverişine başlarken, çarşıyı ziyaret eden yabancı turistlerin de hurmaya yoğun ilgi gösterdiği görüldü. Mısır Çarşısı esnafı Erol Şener, Ramazan geldiğinde ilk olarak hurma satışına ağırlık verdiklerini belirterek, hurmanın bu ayda daha çok tüketildiğini söyledi.

Ramazan' dolayısıyla tezgahlarına hurmanın yaklaşık 10 çeşidini koyduklarını belirten Şener, bunun yanında kuru kayısı, elma ve armut gibi komposto çeşitlerine ağırlık verdiklerini anlattı.

FİYATLAR GEÇEN SENEYE GÖRE AYNI

Şener, şu bilgileri verdi:

"Ramazan tezgahlarımızı hazırladık. Fiyatlarda yükselme yok hatta bazı ürünlerde düşüş var. Fiyatlarımız geçen seneye göre aynı şekilde devam ediyor. Ramazan tezgahımızı kuralı 3 gün oldu. Vatandaşın ilgisi çok iyi, yoğun talep var. Demek ki insanlarımız Ramazan kültürünü unutmamış. Tezgahlarımızı yaptığımızda onların da hoşuna gidiyor ve ilgisini gösterip alışverişlerini yapıyorlar. Tezgahlarımızda hurma, kayısı, cevizden adeta küçük küçük tepeler oluşturduk. İnsanımız Ramazan ayında fazlı içecek yerine doğal komposto çeşitlerini tercih ediyor. Onun için kayısı ve üzüm çeşitlerimiz de var."

Ramazan'a özel tezgaha koydukları hurmanın buzdolabında saklanabileceğini, iftardan 5 dakika önce çıkartılarak tüketilebileceğini ifade eden Şener, "Ramazan'ın İslam alemi ve özellikle ülkemiz için hayırlı ve bereketli olmasını diliyoruz." diye konuştu.

"HER KESEYE UYGUN HURMAMIZ VAR"

Esnaf Naci Elmas, Ramazan'a hazır olduklarını ifade ederek, çeşit çeşit hurmaları tezgahlara yerleştirdiklerini söyledi.

Eksikliklerini giderdiklerini ve müşterilerini beklediklerini dile getiren Elmas, "Hazırlıklarımızı tamamladık ama Ramazan'ın durgun geçeceğini tahmin ediyoruz. Çünkü yaz ayına denk geldiği için yaş meyve var. Bu nedenle hurma daha az rağbet görüyor. Ama her keseye uygun hurmamız da var." şeklinde konuştu.

Esnaf Esen Mepa, Ramazan'ın farklı bir ay olduğunu, normalin dışında daha fazla tüketimin yapıldığını aktardı.

Mepa, "Oruçluyken insanın canı her şey çeker. Bir hareketlenme oluyor ama eski senelerde, Ramazan kış aylarına denk geldiğinde daha çok olurdu. Saatlerin uzun olması ve sıcaklar dolayısıyla oruç tutan sayısı azalıyor. Tezgahlar hazır, azalan ürün olduğunda da depodan takviye yapıyoruz." dedi.

Pastırma ve güllaçların da tezgahtaki yerini aldığını belirten Mepa, "Ramazan güllaçsız ve pastırmasız olmaz. İyi bir Ramazan' olmasını umut ediyoruz." ifadelerini kullandı.

 • 2
 • 22
Günün ekonomi haberleri(03.06.2016)
Günün ekonomi haberleri(03.06.2016)

Digitürk resmen satıldı

Türkiye'deki en büyük medya satışı dün akşam gerçekleşti. Digitürk'ün Katar sermayesi BeIN Sports'a satış sürecinin dün akşam saatlerinde resmen kesinleştiği belirtildi.
3 yıldır Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kontrolünde olan Digitürk'ün satışı beklenenden çok daha kısa sürede gerçekleşti ve dün atılan imzalarla Digitürk'ün yeni sahibi, Katarlı ünlü işadamı Nasser Al-Khelaifi'nin şirketi BeIN Sports oldu. Digitürk İcra Kurulu Başkanı Ümit Önal, imzaların atılmasıyla bu işin artık geri dönüşünün olmadığını ve şirketin yüzde 100'ünün Katarlı gruba geçtiğini söyledi.

BeIN Sports, TMSF kontrolünde olduğu için prosedüre uyarak herhangi bir itiraz, mahkeme durumunu göz önüne alarak 60 günlük bekleme süresini kullanacak ve bu sure sonunda ödemeyi yapacak.

Ümit Önal, Katarlı grubun ödemenin yüzde 60'nı bu yıl, yüzde 40'nı da önümüzdeki yıl yapacağını vurguluyor.

1 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ

Her ne kadar imza atılan rakamı açıklamasa da piyasada konuşulduğu üzere Digitürk'ün satışının 1 milyar doların üzerinde bir rakama gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Ümit Önal, mayıs ortasında Berlin'e yapılan seyahat esnasında, Digitürk konusunda açıklamalarda bulunmuş ve satışın iki aya kadar tamamlanacağını söylemişti. Bu konuşmanın ardından sadece 15 gün geçti ve satış gerçekleşti.

Digitürk'ün yüzde 46.7'si Providence Equity isimli bir fon şirketine, yüzde 53.3'ü de Çukurova'ya ait.

Ünlü Hoolywood stüdyosu Miramax'ı geçen ay satın alarak tüm dikkatleri üzerine çeken Katarlı işadamı Nasser Al-Khelaifi aynı zamanda Paris Saint Germain futbol kulübünün de sahibi. Grup özellikle spor tv içeriği konusunda çok güçlü.

TMSF SATIŞI ONAYLADI

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ'nin (Digiturk), beIN Media Group LLC'ye satışının tamamlanmasının onaylandığını bildirdi. TMSF'nin Digiturk hakkında yaptığı açıklama, Fon'un resmi sitesi üzerinden duyuruldu.

Açıklamada, Digiturk'ün tek hissedarı DP Acquisitions BV'nin hisselerinin tamamının, beIN Media Group LLC tarafından satın alınması için 2015'in haziran ayında, Çukurova Holding AŞ, DP Coinvest BV, P5 DP INV SarL, Providence Equity Offshore Partners VLP, Fintur Technologies BV, Karamko İmalat Ziraat Endüstri ve Ticaret AŞ ile beIN Media Group LLC arasında bir Hisse Alım Sözleşmesi imzalandığı anımsatıldı.

Hisse Alım Sözleşmesi'nde yer alan çeşitli koşulların yerine getirilmesi sonucunda satış işleminin tamamlanması için TMSF'nin onayının talep edildiği aktarılan açıklamada, "Hisse Alım Sözleşmesi'nde yer alan şartlar dahilinde söz konusu satış işleminin tamamlanmasına Kurumumuz tarafından muvafakat edilmiştir." ifadesine yer verildi.

 • 3
 • 22
Günün ekonomi haberleri(03.06.2016)
Günün ekonomi haberleri(03.06.2016)
 • 4
 • 22
Günün ekonomi haberleri(03.06.2016)
Günün ekonomi haberleri(03.06.2016)

EKK Pazar günü toplanıyor

EKK'nın ilk toplantısını Başbakan Yıldırım başkanlığında bu hafta Pazar yapması planlanıyor.
YILDIRIM OLMADIĞI ZAMAN ŞİMŞEK BAŞKANLIK EDECEK

Yıldırım'ın bulunmadığı dönemlerde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in başkanlığında yapılacak olan EKK'da Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Sanayi Bakanı Faruk Özlü, Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan üye olarak bulunuyor.

GENEL DURUM GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Reuters'a bilgi veren üst düzey iki ekonomi yetkilisi, EKK toplantısında büyüme başta olmak üzere ekonomideki genel durumun gözden geçirileceğini ve alınması gereken kararların tartışılacağını bildirdi.

"Büyümenin yüzde 4.5'lik hedefine ulaşması için yeni adımlar atılması gerekebilir" diyen üst düzey bir yetkili, "Toplantının Yıldırım'ın başkanlığında yapılacak olması alınacak kararların daha hızlı hayata geçmesi sağlayabilir" dedi.

Şimşek'in yanı sıra ekonomi kökenli Canikli'ye SPK, TMSF ve BDDK'nın bağlanmasının ardından EKK'ya kimin başkanlık edeceği ve ekonomi yönetiminden kimin sorumlu olacağı tartışılmıştı.

Ancak 27 Mayıs'ta yayımlanan kararla Başbakan Yıldırım'ın EKK'ya başkanlık edeceği açıklanmıştı.

 • 5
 • 22
Günün ekonomi haberleri(03.06.2016)
Günün ekonomi haberleri(03.06.2016)

"Bürokrasi' denilen illetten de kurtulacağız"

Bakan Ağbal, yapacakları düzenlemelerle yatırımcının önündeki bütün engeli kaldıracaklarını belirterek, "Benim de içinden geldiğim 'bürokrasi' denilen illetten de kurtulacağız" dedi
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Muhabirleri Derneğinin (EMD) Altın Kalem Ekonomi Basını Başarı Ödülleri dolayısıyla düzenlediği törende, bürokraside görev aldığı dönemlerde ekonomi muhabirleriyle sık sık bir araya geldiğini söyledi.

Küresel ekonomi ve Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmelerde bulunan Ağbal, 2016 yılına ilişkin hedefler koyduklarını ve hükümet olarak başarı kriterlerinin bu hedef ve tahminleri gerçekleştirmek olduğunu dile getirdi.

Bu yılın başında büyüme için yüzde 4,5 hedefi öngördüklerini anımsatan Ağbal, "Yüzde 4,5'lik bir büyüme hem küresel koşulları dikkate aldığınız zaman, hem de büyümenin önünde finansman kanalından gelen kısıtları dikkate aldığımızda iddialı bir rakam ama biz hükümet olarak Türkiye'nin ihtiyacı olan potansiyele yakın veya potansiyel seviyesindeki bir büyümeyi gerçekleştirdik." diye konuştu.

Büyüme hedefini etkileyen olumlu koşullar bulunduğunun altını çizen Ağbal, hedefi destekleyen rakamların arka arkaya geldiğini kaydetti.

Ağbal, dış ticaret hakkında da görüşlerini dile getirerek, ihracat ve ithalatın gerilediğini, bunun çok arzu edilen bir durum olmadığını, dış ticaretin artırılması gerektiğini ifade etti.

Cari işlemler açığının da aşağı çekilerek Orta Vadeli Program'da ortaya konulan hedeflerle uyumlu gerçekleşmesinin Türkiye açısından olumlu olduğunu vurgulayan Ağbal, büyüme, tüketim, kredilerdeki gelişmeler, özellikle ekonominin kırılganlıklarına işaret eden risklerdeki iyileşmeler toplamında Türkiye ekonomisiyle ilgili beklentilerin genel anlamda iyiye gittiğini söyledi.

Ağbal, önümüzdeki 7 aylık süreçte hükümet tarafından süratle uygulamaya konulacak yasal düzenlemeler olacağına işaret ederek, birinci önceliklerinin özel sektörün arzu ettiği yatırım ortamını iyileştirmek üzere ekonomideki yapısal dönüşümü sağlamak olduğunu kaydetti.

Çözümlerin sandığın içinde gizli saklı olmadığını dile getiren Ağbal, "Burada hep beraber adımlar atmamız gerekiyor. Bu konuda güzel düzenlemeler yapacağız. Risklerimiz, sıkıntılı alanlar tabii ki var. Özellikle küresel ekonomideki gelişmelere bakıldığında kırılganlıklar var. Bir hafta, bir haftaya uymuyor. Küresel istatistikler iyi geldiğinde moraller düzeliyor, risk iştahı artıyor, bizim gibi ülkelere sermaye akıyor ama öbür ay bir açıklama yapılıyor bir anda moraller bozuluyor. Anlaşılıyor ki küresel ekonominin yapısal tarafında sorunlar çözülmüş değil. Ekonomilerin dönüşümü konusu Türkiye'ye mahsus bir konu değil." diye konuştu.

Fransa ve Çin ekonomilerinden örnekler veren Ağbal, ekonomilerdeki yapısal dönüşümle kırılganlıkların ortadan kaldırılmasının Türkiye'nin yanı sıra diğer gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ülkelerin de ortak sorunu olduğunu belirtti.

Ağbal, Türkiye olarak insana, teknolojiye, Ar-Ge'ye yatırım yapacaklarına dikkati çekerek, "Yatırımcının önündeki bütün engeli kaldıracağız. Benim de içinden geldiğim 'bürokrasi' denilen illetten de kurtulacağız. Bunun başka yolu yok. Biz siyasetçi olarak yatırımla ilgili ne kadar güzel şeyler yapmak istesek de bu 'mevzuat' hazretleri, öyle oyunlar var ki içinde, bu kadar yıl işin içinde olan birisi olarak söylüyorum 'pes' diyorum. Kanunda bu kadar açık bir şekilde yapılan bir düzenlemeyi ve yönetmeliği de nasıl vatandaşın elinden alıyorsunuz buna şaşırmamak elde değil. Bürokrasinin bakış açısını dönüştürmek son derece önemli. " şeklinde konuştu.

Göreve başlamasından itibaren sürekli özel sektör kuruluşlarıyla bir araya geldiklerini anlatan Ağbal, Bakanlık olarak ekonominin çarklarını döndürecek geniş kapsamlı bir çalışma yaptıklarının altını çizdi.

Ağbal, üretim ve yatırımın üzerindeki vergilerin aşağıya çekilmesi, kayıt dışılığın oluşmasına neden olan vergisel düzenlemelerin ortadan kaldırılması, vergide mükellef hukukunun korunması için yapılan ve yapılması planlanan düzenlemeler hakkında bilgiler vererek, özellikle reel sektöre yönelik düzenlemelerin yatırım ortamına önemli katkılar vereceğini düşündüğünü söyledi.

"2,5 GÜNDE ŞİRKET KURABİLECEKSİNİZ"

Ticaret şirketlerinin kuruluş işlemlerinin basitleştirilmesi ve işlem maliyetlerinin azaltılması ve bu yolla şirket kuruluşlarının teşvik edilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını dile getiren Ağbal, Dünya Bankası'nın Global Rekabet Endeksi'ndeki şirket kuruluşlarındaki maliyetler istatistiklerinde Türkiye'nin şu anda 57'nci sırada yer aldığını bunun kötü bir düzey olduğunu belirtti.

Ağbal, daha fazla yatırım için daha fazla şirket kurulması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Gümrük ve Ticaret Bakanımızla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımızla bir araya geldik. Bu konuda Ekonomi Koordinasyon Kurulunda da alınan karar çerçevesinde kapsamlı bir çalışma yaptık. (Şirket kuruluşlarında) 'Bütün maliyetleri aşağı çekelim, gün sayılarını aşağıya indirelim' diye uzun süreli bir çalışma yaptık. Bu çalışmayı tamamen bitirdik. Bu yaptığımız çalışmayla şu andaki mevcut mevzuata göre şirket kurmak istediğinizde bu 8 gün alıyor. Yapılan yeni düzenlemeyle bazı bürokrasiyi kaldırdık, bunu 2,5 güne indirdik. Bugün artık Türkiye'de şirket kurmak istediğinizde 2,5 günde şirket kurabileceksiniz. Eğer bu yasal düzenlemeleri hayata geçirebilirsek Türkiye 57'inci sıradan 14'üncü sıraya gelecek, Dünya Rekabet Endeksi'nde şirket kuruluş maliyetleri açısından 43 sıra ileriye gideceğiz."

"MÜŞTERİNİN AYAĞI ALIŞSIN"

Çalışma süresince kıran kırana pazarlıklar yaptıklarını belirten Ağbal, "Maliye olarak elinizi taşın altına koyun' dediler. Biz de ilk kuruluş yılında defter tasdik harçlarını almayacağız. Ben de buna karşılık TOBB'a döndüm dedim ki 'Biz vazgeçtik, sizin de bir şeylerden vazgeçmeniz lazım. Bunlar sizin üyeniz, müşterinin ayağı alışsın'. Onlar da 'Ticaret sicili gazetesi ilan ücretlerini yüzde 25 aşağıya çekiyoruz' dediler. Şirket kuruluşu sırasında ticaret sicili memuruna gittiğinizde size şöyle bir bakıyorlar, 'Bundan ne kadar alabiliriz?' diye. Şu anda aldıkları para bin lira. Yine oturduk konuştuk, bunu 300 liraya çektik. Burada da yüzde 70 civarında bir iyileşmeyi yaptık." şeklinde konuştu.

Ağbal, muhasebe ücretleriyle ilgili de girişimlerde bulunduğuna dikkati çekerek, avukatların şirket kuruluşu sırasında ücret aldığını söyledi.

Türkiye Barolar Birliğine de çağrıda bulunan Ağbal, şirket işlemlerine ilişkin başlangıçta alınan ücretlerin aşağıya çekilmesi gerektiğini bildirdi.

MUHASEBECİLERİN İSTATİSTİK YÜKÜ KALKACAK

Ağbal, bununla birlikte şirket kuruluşu işlemlerinin tek noktadan yapılabileceğini dile getirerek, "Ticaret Sicil Memurluğunun kapısının içerisinden girerek bütün işlemlerinizi orada yapıp sokağa çıktığınızda artık bir şirket sahibisiniz" dedi.

Bugün imzalayacağı bir düzenlemeden de bahseden Ağbal, muhasebecilerin Türkiye İstatistik Kurumuna (TÜİK) verdiği bir takım bilgiler bulunduğunu, bunun hem muhasebeci, hem de mükellef için işkence olduğunu söyledi.

Bu hafta boyunca yapılan görüşmelerde TÜİK ile bir protokol metni hazırlandığına işaret eden Ağbal, "Muhasebecilerimiz TÜİK'e bu istatistiği vermekten kurtulacaklar. Gelir İdaresi Başkanlığı doğrudan bu istatistikleri TÜİK'e verecek" diye konuştu.

Ağbal, damga vergisiyle ilgili yaptıkları düzenlemeler hakkında da bilgiler vererek, bu vergiden istisna tutulacak durumları açıkladı.

Yüksek teknolojiye sahip şirket satın alınıyorsa yapılan işlemlerden damga vergisinin alınmayacağını ifade eden Ağbal, girişim sermayesiyle ilgili yapılan sözleşmelerin de damga vergisinden istisna tutulacağını söyledi.

Ağbal, yapacakları yasal düzenlemeyle kamu ihalelerinde ihale iptal edilmişse buradaki damga vergisini vatandaşa iade edeceklerini, yatırım teşvik belgesi kapsamında inşa edilmiş binaları da emlak vergisinden muaf tutmak istediklerini kaydetti.

Bakan Ağbal, Ar-Ge ile ilgili düzenlemelerde de yeniliklere gideceklerini ifade ederek, "Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları kapsamındaki Ar-Ge indirimlerinde uygulamayı tamamen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bırakıyoruz." şeklinde konuştu.

BAKAN AĞBAL'IN ENFLASYON AÇIKLAMASI

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Muhabirleri Derneğinin (EMD) 2015 yılı Altın Kalem Ekonomi Basını Başarı Ödülleri dolayısıyla düzenlenen törende, mayıs ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

DÜŞÜŞÜN KALICI OLMASI ÖNEMLİ

Hükümetin önemli hedeflerinden bir tanesinin enflasyonu aşağıya çekmek olduğunu ifade eden Ağbal, bu yıl için enflasyon tahmininin yüzde 7,5 olarak belirlendiğini hatırlattı. Yılın başında enflasyon konusunda bir miktar tereddüt yaşadıklarını dile getiren Ağbal, şunları söyledi:

"Fakat sonraki aylarda enflasyon peyderpey aşağı geldi. Artık yüzde 6,50 seviyesini yakalamış durumdayız. Özellikle gıda sektöründe bir önceki yıla göre çok hızlı bir şekilde gerçekleşen fiyat düşüşleri, manşet enflasyonu yüzde 9,50'lerden yüzde 6,50'lere çekti. Aylık olarak baktığımız zaman yüzde 0,58. Beklentiler yaklaşık yüzde 0,70 civarındaydı. Daha düşük bir enflasyon geldi. Bu sevindirici bir haber. Enflasyonun aşağı doğru gelmesi herkesi sevindirecek bir gelişme. Bunun kalıcı olması önemli."

Çekirdek enflasyonun da aşağı yönlü bir gelişme kaydettiğini anlatan Ağbal, "Enflasyondaki gelişmeler üretim tarafında da fon sağlayıcılar tarafında da herkes açısından olumlu." diye konuştu.

Enflasyon konusunda ilk 5 ayda sağlanan gelişmede baz etkisinin de yansıması olduğunu belirten Ağbal, çekirdek enflasyonun aşağı gelmesini sağlayacak koşulları oluşturmaları gerektiğini, bu anlamda hükümete önemli görevler düştüğünü vurguladı.

Ağbal, para politikasının da büyümeye katkı vermesi gerektiğinin altını çizdi.

 • 6
 • 22
Günün ekonomi haberleri(03.06.2016)
Günün ekonomi haberleri(03.06.2016)
BİZE ULAŞIN