Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri(13.04.2016)

 • 1
 • 22
Günün ekonomi haberleri(13.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(13.04.2016)

Şirketler petrol fiyatlarının yeniden artmasını istiyor

Düşüşü durdurulamayan petrol fiyatları için yeni formüller aranıyor. Yıl sonu için hedef, fiyatları 50dolar seviyesine yükseltmek.

Küresel petrol talebinin önemli kısmını karşılayan petrol devleri, Financial Times gazetesninin Lozan'da düzenlediği konferansta fiyatların yükseltilmesi için çağrıda bulundu.

BATMA RİSKİ ARTTI

Şirketler, 17 Nisan'da Doha'da OPEC üyesi ve üyesi olmayan üretici ülkeleri bir araya getirecek toplantıdan petrol üretimlerin dondurulması için anlaşma yapılmasını ve fiyatların yükseliş bandına geçmesini istiyor. Aksi takdirde şirketler tek tek batacak.

"FİYATLAR SONSUZA KADAR DÜŞÜK KALAMAZ"

Konferansta konuşan Rusyanın en değerli şirketi Rosneft'in Başkanı Igor Sechin, petrol sektörüne yatırımların azaldığı ortamda fiyatların sonsuza kadar düşük kalamayacağını söyledi.

"PETROL ARZI DÜŞERSE FİYATLAR ARTAR"

Financial Times'ın düzenlediği Global Emtialar Zirvesi'nde konuşan Sechin, halihazırda harcamaların 250 milyar dolar azaldığını, ABD'de kaya gazı sektörüne yatırımların devam edebilmesi için petrol fiyatının 45-50 dolar/varil aralığında olması gerektiğini belirten Sechin, piyasalara yeni arz sağlayacak yatırımlar azaldıkça fiyatların yükseleceğini vurguladı.

Sechin, "Düşük petrol fiyatı konseptinin 10-15 yıl süreceği görüşüne katılmıyorum. Düşük petrol fiyatı çok uzun süre devam edemez, çünkü cari fiyatlar yatırımların devam etmesine imkan vermiyor. Cari fiyatlar zorlu sahalarda üretim yapmaya çalışan şirketlere zarar ettiriyor" diye konuştu.

"PETROL YIL SONUNDA 50 DOLAR OLABİLİR"

Öte yandan Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, yılın ikinci yarısında petrol fiyatlarının 40-45 dolar/varil seviyesinde toparlanmasını beklediğini, fiyatın yıl sonunda 50 dolar/varil seviyesini görmesi potansiyeli olduğunu da söyledi.

17 Nisan'da Doha'da OPEC üyesi ve üyesi olmayan üretici ülkeleri bir araya getirecek toplantıdan bir anlaşma çıkması halinde global petrol piyasasında dengelenmenin 3-6 ay hızlanacağını tahmin eden Novak, petrol fiyatının 2017-2018'de 60-65 dolar/varile ulaşması olasılığı gördüğünü de vurguladı.

Novak, gelecek 10 yıllık süreçte global petrol talebinin artmasını beklediğin de ifade etti.

 • 2
 • 22
Günün ekonomi haberleri(13.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(13.04.2016)

3.5 milyon kişinin borcu siliniyor

Genel Sağlık Sigortası sistemi kurgulanırken 18 yaşından büyük olup da okumayan veya eğitimini sürdürse de 25 yaşı geçen gençlerin gelir testi yaptırması zorunlu kılındı. Bu durumu bilmeyen çocu genç, devletin sağlık hizmetinden faydalanamadı ve 400-500 TL'leri bulan prim borcuyla karşılaştı. Şimdi 3.5 milyon gencin 3.6 milyar liralık borcu silinecek.

Kamuoyunda 'işsiz evlat vergisi' olarak tartışılan sorun, Meclis'teki torba yasa ile çözülüyor. 25 yaşına kadar olan ve GSS prim borcu bulunan 3.5 milyon gence af geliyor. Devlet, 3.6 milyar liralık alacağının tahsilatından vazgeçiyor.

"Zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası, 'Kanal İstanbul', 25 yaşa kadar genel sağlık sigortası primlerinin silinmesi, 15 bin polis alınması ve terörizmin finansmanıyla" ilgili konularda düzenlemeler içeren "torba kanun" tasarısının 1. bölümü, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Turizm işletmelerinin borçları ertelenecek

Üzerinde konaklama amaçlı turizm tesisleri yapılmak üzere kamu arazisi tahsis edilen belgeli yatırımcılar ve işletmecilerden, irtifak hakkı tesis edilip edilmediğine veya kullanma izni verilip verilmediğine bakılmaksızın 2016 yılı için tahsil edilmesi gereken kira, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni bedelleri ile hasılat paylarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesisleri tarafından Hazine taşınmazlarının izinsiz kullanımlarından dolayı tahsil edilmesi gereken ecrimisillerin ödeme süreleri bir yıl ertelenecek.

 • 3
 • 22
Günün ekonomi haberleri(13.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(13.04.2016)

Borsa yaklaşık 1 yıl sonra 85 bin puanı aştı
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günün ilk yarısında yüzde 1,64 yükselerek, yaklaşık 1 yılın ardından tekrar 85.000 puanın üzerine çıktı.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günün ilk yarısında önceki kapanışa göre 1.369,80 puan artarak sürekli müzayede işlemlerine verilen araya 85.089,61 puandan girdi. Endeks günün ilk yarısında en yüksek 85.354,62 puan ile 25 Mayıs 2015 tarihinden bu yana en yüksek seviyesini görürken, toplam işlem hacmi 2,5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 1,64, holding endeksi yüzde 1,52 değer kazandı. En fazla kazandıran sektör endeksi yüzde 3,20 ile "elektrik", değer kaybeden tek sektör endeksi ise yüzde 0,14 ile "spor" oldu.

Küresel piyasalardaki pozitif havanın etkisiyle güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 85.000 - 85.500 bölgesinde dengelendi.

Analistler, öğleden sonra ABD'de başta perakende satışlar olmak üzere açıklanacak verilerin takip edileceğini belirterek, BIST 100 endeksinin 85.500 seviyesinin direnç, 83.400 seviyesinin destek konumunda olduğunu dile getiriyor.

 • 4
 • 22
Günün ekonomi haberleri(13.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(13.04.2016)
 • 5
 • 22
Günün ekonomi haberleri(13.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(13.04.2016)

Trafik sigortasında vatandaşı rahatlatacak düzenleme yasalaştı

Zorunlu Trafik Sigortasını düzenleyen torba kanun mecliste kabul edildi. Yasaya göre, şirketlerle sigortalanan arasındaki uyuşmazlık mahkemeye gitmeden de çözülebilecek.

"Zorunlu trafik sigortası, ilgili konularda düzenlemeler içeren "torba kanun" tasarısının 1. bölümü, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.Genel Kurulda "temel kanun" olarak görüşülen yasa tasarısının 1. bölümünde 16 madde yer alıyor.

TRAFİK SİGORTASI UYUŞMAZLIKLARINA MAHKEMESİZ ÇÖZÜM

Kabul edilen maddelere göre, zorunlu trafik sigortası uyuşmazlıklarının daha hızlı çözülmesi için düzenleme yapılıyor. Bu çerçevede, zarar gören, zorunlu mali sorumluluk sigortası için dava yoluna gitmeden önce ilgili sigorta kuruluşuna yazılı başvuruda bulunacak. Sigorta kuruluşunun başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde başvuruyu yazılı olarak cevaplamaması veya verilen cevabın talebi karşılamadığına ilişkin uyuşmazlık olması halinde zarar gören dava açabilecek veya tahkime başvurabilecek.

8 GÜN İÇİNDE ÖDEME

Sigortacılar, hak sahibinin zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartlarıyla belirlenen belgeleri, sigortacının merkez veya kuruluşlarından birine ilettiği tarihten itibaren, 8 iş günü içinde zorunlu mali sorumluluk sigortası sınırları içinde kalan miktarları hak sahibine ödeyecek.

 • 6
 • 22
Günün ekonomi haberleri(13.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(13.04.2016)

Çaykur, 6 bin ton olan günlük yaş çay işleme kapasitesini 8 bin 650 tona çıkarttı

Çaykur, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yapılan yaş çay tarımında günlük 6 bin ton düzeyindeki yaş çay işleme kapasitesini 8 bin 650 tona çıkarttı.

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, kapasite artırımı ve yenileme çalışmaları devam eden Fındıklı Çay Fabrikası'nda incelemelerde bulunurken, Fabrika Müdürü Üzeyir Tekeşin'den bilgi aldı. Çaykur'un teknolojik gelişmeleri yakından izlediğini ifade eden Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu, şöyle dedi:

"Göreve geldiğimizden itibaren üreticilerimize daha iyi hizmet verebilmek amacıyla teknolojik gelişmelerin uzağında kalmamaya çalıştık. Bu amaçla gerçekleştirdiğimiz hizmetimizin bir parçası olan yenileme ve kapasite artırımı çalışmaları Fındıklı Çay Fabrikası'nda hızla devam ediyor. Kapasite artırma çalışmaları kapsamında Fındıklı fabrikasının mevcut binasına ilave fırın ve fermantasyon üniteleri yapıldı. Kapasite artırma çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yürütüyoruz. Fındıklı fabrikasında yaptığımız revize çalışması, yeni ek bina ve makine parkıyla 210 ton olan günlük işleme kapasitesi 350 tona ulaşacak. Şu anda 22 bin 740 metrekare olan fabrika binası, fabrika sahasında atıl olarak duran arazi üzerine yapılan 1380 metrekare alanla 24 bin 120 metrekareye çıkacak. Bir aksilik olmaz ise, çay sezonuna kadar fabrikayı yetiştirmeye çalışıyoruz. Günlük 6 bin ton seviyelerindeki yaş çay işleme kapasitemizi 46 fabrikamızda toplamda 8 bin 650 ton kapasiteye ulaştırdık."

BİZE ULAŞIN