Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)

 • 1
 • 22
Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)

Günün en çok okunan ekonomi haberlerini sabah.com.tr okuyucuları için derledik

İŞTE O HABERLER;

 • 2
 • 22
Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)

Bu proje Putin'i hasta edecek

Kıyı turizminde Rusya nedeniyle sıkıntılı günler geçiren turizmciler, sağlıkta yeni proje geliştirdi. Sağlık Turizmi Konseyi, mayısta tur operatörleriyle 15 hastaneyi bir araya getirecek. Hedef, 10 bin $ bırakan yabancı hasta sayısını artırmak

 • 3
 • 22
Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)

Binlerce emeklinin kesintisiz maaşları hesaplarda
Çalışan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarından yapılan yüzde 11,1'lik kesinti artık yapılmayacak. Kendi işini yapan emeklilerin kesintisiz maaşları, ödeme günlerinde hesaplarına yatmaya başladı.

Emekli olup Bağ- Kur kapsamında çalışmaya devam eden emekliler, Ocak'taki çifte artışın ardından bu yılın 3'üncü zammına kavuştu. Maaşlardan yapılan yüzde 10'luk kesintinin sona ermesiyle sağlanan yüzde 11,1'lik artışa, halen Bağ- Kur kapsamında çalışan memur emeklileri geçen ay kavuşmuştu. Takvim'de yer alan haberde Söz konusu zam, SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olup Bağ-Kur'lu olarak çalışmaya devam edenlere de bu ay yansıdı.

ÖDEMELER BAŞLADI

Bu ayki maaş ödemelerinin başlamasıyla emekliler zamlarını ceplerine koymaya başladı. Kendi işini yapan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, yüzde 11.1'lik gelir artışını maaş ödeme günlerinde hesaplarında görecek. Örneğin; maaşı bin lira olan emeklinin eline yüzde 10'luk kesinti nedeniyle 900 lira geçiyordu. Bu emeklinin hesabına bu aydan itibaren artık bin lira yatacak. Söz konusu kişi 100 lira, bir başka deyişle yüzde 11.1 gelir artışı elde etmiş olacak.

655 BİN KİŞİ ALDI

Emekli aylığı almaya başladıktan sonra kendi nam ve hesabına çalışanların maaşlarından daha önce yüzde 15 kesinti yapılıyordu. Hükümet, geçtiğimiz yıl bu kesintiyi yüzde 10'a indirmişti. Bu yıl da çıkarılan yasayla kesinti tamamen kaldırıldı. Bu düzenleme ile 655 bin emekli gelir artışı elde etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun yaptığı açıklamaya göre; kesintinin kaldırılmasıyla emekli aylıklarında yaklaşık 63 ile 345 lira arasında artış gerçekleşti.

KİMLERİ KAPSAMIYOR?

Bu düzenleme, halen bir işveren yanında çalışan emeklileri kapsamıyor. SSK kapsamında yaşlılık aylığı alıp özel sektör işyerlerinde aylığını kestirmeden SSK kapsamında çalışmaya devam edenler ile Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında emekli ve yaşlılık aylığı alıp SSK kapsamında çalışanların işverenleri, sigortalılara ödedikleri ücretten Sosyal Güvenlik Destek Primi keserek SGK'ya aylık prim ve hizmet belgesi bildirmeye devam ediyor.

 • 4
 • 22
Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)

Cepten internete ''sıfır vergi'' talebi
MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ekşi, "Global rekabette fark yaratmak istiyorsak, mobil internetkullanımında alınan vergiler tamamen kaldırılmalı" dedi.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, Maliye Bakanlığınca yapılan yeni düzenlemeyle faturalı ve ön ödemeli hat sahipleri arasındaki vergi eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığını belirtti.

MOBİL İNTERNETTE VERGİ KALKMALI

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ekşi, "4,5G sayesinde dünyanın mobil internete en hızlı ulaşan toplumlarından biri olarak global rekabette fark yaratmak istiyorsak, mobil internet kullanımında alınan vergiler tamamen kaldırılmalı" dedi.

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre, cep telefonu kullanıcıları arasında faturalı hattı tercih edenlerin sayısının giderek arttığını, son bir yılda faturalı hattı tercih edenlerin oranının yüzde 44,3'ten yüzde 48,2'ye yükseldiğini söyledi.

ABONELERİN YÜZDE 90'I BİREYSEL

Sinan Ekşi, mobil aboneliklerin yüzde 90,1'ini bireysel, yüzde 9,9'unu ise kurumsal aboneliklerin oluşturduğunu belirtti. 2 Mayıs 2009'daki yasal düzenlemeyle ön ödemeli hatlarda internet erişim hizmetlerinden (münhasır değil ise) alınacak Özel İletişim Vergisi (ÖİV) oranının yüzde 25 olarak belirlendiğine işaret eden Ekşi, 19 Şubat 2014'teki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ön ödemeli hatlarda kullanılan mobil internetin, diğer hizmetlerle beraber kullanılsa bile yüzde 5 olarak uygulanma yetkisinin Maliye Bakanlığına verildiğini anlattı.

Maliye Bakanlığının söz konusu yetkisini kullanarak 5 Nisan'da yayımladığı tebliğle ön ödemeli hatlarda kullanılan mobil internet için uygulanan ÖİV'yi yüzde 5'e gelecek şekilde yeniden düzenlediğini ifade eden Ekşi, uzun zamandır gelen sabit faturalı hat ve ön ödemeli hat sahipleri arasındaki vergi eşitsizliğinin sona erdiğini söyledi.

 • 5
 • 22
Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)

Merkez Bankası'nda devir teslim günü
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine Murat Çetinkaya'nın atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.Bakanlar Kurulu'nca 11 Nisan'da kabul edilen kararnameye göre Çetinkaya, bugün (19 Nisan 2016) yapılacak olan devir teslim töreniyle 5 yıldır başkanlık görevini yürüten Erdem Başçı'nın yerine Merkez'in yeni patronu olacak.

 • 6
 • 22
Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)

Devlette 'yapay zekâ' dönemi
Devlet tüm kamu hizmetlerini paket halinde sunacak yapay zekâ uygulamasını hayata geçiriyor. Proje, eğitimden sağlığa her alanı kapsıyor

Hükümet, günlük yaşamdan kamu yönetimine, ekonomiden sağlığa, eğitimden şehirleşmeye kadar tüm alanlarda yapay zekâya dayalı "akıllı devlet" modelini uygulamaya geçiriyor.

 • 7
 • 22
Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(19.04.2016)

Konut kredisi faizlerinde düşüş bekleniyor
Merkez Bankası'nın yarın yapacağı toplantıda faiz indirme olasılığı güçlenirken, bankacılar 2-3 ay içerisinde konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına ineceğini öngörüyor.

Piyasalar nefesini tuttu, Merkez Bankası'nın yeni başkan Murat Çetinkaya yönetiminde yarın gerçekleştireceği, nisan ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını bekliyor. Toplantıdan faiz indirimi kararı çıkmasına kesin gözüyle bakılırken, tartışmalar daha çok faiz koridorunun üst bandında 0.50 puan mı yoksa 0.75 puan mı olacağı yönünde.

BİZE ULAŞIN