Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri(21.04.2016)

 • 1
 • 22
Günün ekonomi haberleri(21.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(21.04.2016)

Bakan açıkladı! Milyonlarca kişiye büyük müjde

Maliye Bakanı Ağbal, memurların gelir vergisiyle ilgili beklentisine ilişkin "2016 memur maaşlarında önemli artışlar yaptık. Dolayısıyla memur maaşları enflasyonun üzerinde artacaktır. " dedi.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, İstanbul Sanayi Odasının (İSO) düzenlediği Meslek Komiteleri Ortak Toplantısının ardından bir basın mensubunun sorularını yanıtladı.

Ağbal, GİB'in yayınladığı tebliğle ilgili basında yer alan haberlere yönelik, "Yapılan düzenlemenin hiçbir yeni tarafı yok. Mevcut kanunlar çerçevesinde zaman aşımı süresiyle ilgili yapılan bir açıklamadır. Dolayısıyla bugün vergi borçlarının 5 yıl içerisinde, biz ona 'tahsilat zaman aşımı' diyoruz, bu konuya açıklık getiren, uygulamayı yönlendiren bir tebliğ… Dolayısıyla o tebliğ düzenlemesinin yeni getirdiği hiçbir yanı yoktur. Vergisini ödeyen için de ödemeyen için de geçerli bir kural." bilgilerini verdi.

Memurların gelir vergisiyle ilgili beklentisine ilişkin bir soru üzerine ise Ağbal, "2016 memur maaşlarında önemli artışlar yaptık. Dolayısıyla inşallah memurlarımızın sosyoekonomik durumları AK Parti Hükümetleri döneminde her zaman iyi olmuştur. Yaptığımız düzenleme 2016 yılında enflasyonun üzerinde bir düzenleme olacaktır. Dolayısıyla 2016 yılında memur maaşları enflasyonun üzerinde artacaktır. Gelir vergisiyle ilgili bir düzenlememiz yok." yanıtını verdi.

 • 2
 • 22
Günün ekonomi haberleri(21.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(21.04.2016)

Türk tarım heyeti Rusya'ya gidecek

Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Başkan Yardımcısı Aleksey Alekseyenko, Türk temsilcileri, yaş sebze ve meyve ihracatındaki teknik konuların görüşülmesi amacıyla bir toplantı yapmak üzere davet ettiklerini ve bu davetin kabul edildiğini açıkladı.
Edinilen bilgiye göre, Türkiye, daha önce Rusya tarafından şifahen yapılan ve bu nedenle reddettiği yaş meyve ve sebze ihracatındaki konuların, Moskova'da 26 Nisan'da görüşülmesi konusunda yaptığı davetin yazılı olarak iletilmesi üzerine bu daveti kabul etti.

Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Alekseyenko, Rus haber ajansı RIA Novosti'ye yaptığı açıklamada, Türk temsilcileri 26 Nisan'da bir toplantı yapmak üzere davet ettiklerini ve davetin kabul edildiğini açıkladı.

Alekseyenko, söz konusu toplantıda,Türk tarım ürünlerinin insan sağlığıyla ilgili olarak denetim ve bazı teknik analizler üzerine görüşmeler yapılacağını, Rus uzmanların Türk üreticileri denetlemesi konusunun ise gündemde olmadığını bildirdi.

 • 3
 • 22
Günün ekonomi haberleri(21.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(21.04.2016)

Ayrımcıya kaçış yok, 15 bin lira cezası var

Ayrımcılıkla mücadelede yeni bir dönem başlıyor. "Bekâra ev yok" diyen, gebelik gibi gerekçelerle işe almayan ve mobbing yapanlar para cezasına çarptırılabilecek.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın onayıyla dün yürürlüğe giren yasayla Türkiye İnsan Hakları Kurumu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na dönüştürüldü. Buna göre, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç, mezhep, felsefi ve siyasi görüş, etnik köken, servet, doğum, medeni hal, sağlık durumu, engellilik ve yaşa dayalı ayrımcılık yasaklanıyor.

MOBBİNG DE AYRIMCILIK

Mobbing de ayrımcılık türü olarak "işyerinde yıldırma" adıyla hukuk sistemindeki yerini aldı. Engellilere yönelik düzenlemeler yapmamak da ayrımcılık.

Psikolojik ve cinsel türleri de dahil olmak üzere ayrımcılık temellerine dayalı olarak insan onurunun çiğnenmesi amacını taşıyan, yıldırıcı, onur kırıcı, aşağılayıcı ve utandırıcı davranışlar olarak tanımlanan "taciz" de ayrımcılık olarak kabul edilmiş oldu.

Kamuya açık hizmet sunulan alanlar ve binalara erişim de bu kapsamda değerlendirilecek.

15 BİN LİRA CEZA

Ayrımcılığı yapana 15 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. Ayrımcılığın kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında yapılması halinde para cezası sorumlu memur ya da görevliye rücu edilecek.

Uyarıya rağmen yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi ve kuruluşlara da 500 liradan 2 bin liraya kadar idari para cezası verilecek, bu cezalar da yine rücu edilecek.

Kurum verdiği para cezasını bir defaya mahsus olmak üzere uyarı cezasına dönüştürebilecek. Ayrımcılığın tekrarı halinde ceza yüzde 50 artırılacak.

ÇAT KAPI GİREBİLECEK

Ayrımcılığa uğrayan, eğer iddiasını kuvvetli olgularla ortaya koyarsa, şikâyet edilen ayrımcılık yasağı ve eşit davranış ilkelesini ihlal etmediğini ispat etmek zorunda kalacak.

Kurum araştırmasıyla ilgili her bilgi ve belgeyi isteyebilecek, yetkililerden bilgi alıp tanık dinleyebilecek, ayrıca özgürlüğünden mahrum bırakılan ya da koruma altına alınan kişilerin bulundukları yerleri ziyaret edip kötü muameleye maruz kaldığı iddia edilen kişilerle görüşebilecek.

Buna göre, polis nezarethanesi ya da cezaevine çat kapı ziyaret yapılabilecek.

 • 4
 • 22
Günün ekonomi haberleri(21.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(21.04.2016)

20 doların üzerine Tubman portresi

Kölelik karşıtı insan hakları savunucusu Harriet Tubman'ın portresi, 20 dolarlık banknotların üzerinde yer alacak
ABD dolarında ilk kez siyah bir kadının portresi olacak.Kölelik karşıtı insan hakları savunucusu Harriet Tubman'ın portresi, 20 dolarlık banknotların üzerinde yer alacak. BBC'nin haberine göre, 1820'de bir köle olarak dünyaya gelen Tubman, özgürlüğünü kazanıp en az 70 siyah köleyi de kurtarmıştı.

Tubman'ın portresi, köle sahipliği yapmış olan eski başkanlardan Andrew Jackson'ın yerini alacak. Jackson'un portresi ise 20 dolarlık banknotun arka yüzüne konulacak.

 • 5
 • 22
Günün ekonomi haberleri(21.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(21.04.2016)
 • 6
 • 22
Günün ekonomi haberleri(21.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(21.04.2016)

Oyunların nedeni büyüyen Türkiye

5'inci Türk Patent Ödülleri töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizin üzerinde bazı oyunlar oynanıyorsa bilesiniz ki arkasında bu sıçrama var" dedi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan büyüyen Türkiye'nin tüm dünya tarafından görüldüğünü ve yaşanan pekçok sorunun da bununla bağlantılı olduğunu söyledi. Erdoğan, "Eğer ülkemizin üzerinde bazı oyunlar oynanıyorsa bilesiniz ki bu oyunların arkasında işte bu sıçrama var. Her kim ki Gezi olaylarının, 17-25 Aralık darbe girişiminin, son terör eylemlerinin hatta bölgemizdeki gelişmelerin bu durumla hiçbir ilişkisi olmadığını söylerse onun idrakinden şüphe ederim" dedi. Türk Patent Enstitüsü tarafından düzenlenen 5'inci Türk Patent Ödülleri törenine katılan Erdoğan, şunları söyledi:

ÖZEL ÖNEM VERİYORUM:
Patent meselesi özel önem verdiğim bir konu. Kültürümüz marifetin iltifat ile taçlandırılmasını tavsiye eder. Takdim edeceğimiz her bir ödülün arkasında disiplin, takım ruhu ve motivasyon var.

BÜYÜK MESAFE KATETTİK:
Türkiye sınai mülkiyet alanında son 13 yılda büyük mesafe kat etti. 2015'te Türkiye 5 bin 500'ü aşan başvuruyla yerli patent başvuru sayısını yüzde 13 artırdı. Bu yılın ilk 3 ayında yerli patent başvurusu yüzde 23 arttı. 2014'te 853 uluslararası başvuru yaptık. 2015'te bu sayı yüzde 18 artışla bin barajını aştı. Diğer ülkelerin yüzde 1-2 oranlarındaki artışları hatta küçük azalmaları bile yeterli gördü.

DÜNYADA DÖRDÜNCÜYÜZ:
Ülke olarak sınai mülkiyet alanında da küresel yarışa geç başladık. Hamdolsun son 13 yılda iyi bir atakla pek çok ülkeyi geride bıraktık. 40 bini aşan tasarım başvurusu ile Türkiye en fazla tasarım başvurusu yapılan ülkeler sırasında Avrupa'da ikinci dünyada ise dördüncü sırada yer aldı.

AZMİN ÖNÜNDE KİMSE DURAMAZ :
2011'den bu yana Avrupa'da en fazla marka başvurusunun yapıldığı ülke Türkiye. 2015'te 110 bin marka başvurusuyla aynı başarıyı sürdürdük. Bu Türk insanının marka oluşturma arzusu ve girişimci ruhunu gösteriyor. Bu azmin önünde hiçbir gücün durması mümkün değil.

DÜNYA GÖRÜYOR:
Büyüyen, gelişen ve sağlam adımlarla ilerleyen Türkiye gerçeğini artık tüm dünya görüyor. Son 3 yıldır yaşadığımız sorunların bu durumdan bağımsız olmadığını düşünüyorum. Bunun altını özellikle çiziyorum, eğer ülkemizin üzerinde bazı oyunlar oynanıyorsa bilesiniz ki bu oyunların arkasında işte bu sıçrama var.

PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI DEĞİL:
Türkiye artık eski Türkiye değil. Ayağına her çelme takıldığında yere kapaklanan, küçük manipülasyonlarla krizlere sokulan, istikrarı pamuk ipliğine bağlı Türkiye artık yok. Yeni Türkiye yolunda kararlılıkla yürüyoruz. Allah'ın izniyle 2023 hedeflerimize mutlaka ulaşacağız. 2023'te en az 50 bin buluş başvurusunun yapıldığı bir Türkiye'yi hedefliyoruz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

SIÇRAMAYI BİRLİKTE YAPALIM: Sınai mülkiyet meselesi yeni Türkiye hedefimizle yakından ilişkili bir konu. 2016'da sınai mülkiyet alanında çok daha büyük bir sıçramayı hep birlikte gerçekleştirilelim. İhtiyaç duyduğunuz tüm destek mekanizmaları birer birer hayata geçiriliyor. Sistemi yarının Türkiye'si ve geleceğin rekabet ortamına göre hazırlıyoruz.

OTORİTE KABUL EDİLME: Türk Patent Enstitüsü (TPE) 2000'li yılların başında patent başvurularını araştırıp, inceleyemediği için yabancı ülkelerin patent kurumlarına göndermek zorunda kalıyordu. Bugün aynı kurumumuz uluslararası patent araştırma ve inceleme otoritesi olarak kabul edilme seviyesine geldi. Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı'na yapılan uluslararası otorite başvurusuna ilişkin süreç olumlu bir şekilde işliyor. İnşallah yıl sonunda TPE, uluslararası düzeyde hizmet veren bir kurum haline gelmiş olacak.

PATENT BORSASI'NI BEKLİYORUM:
Sınai mülkiyet kanun tasarısının geçtiğimiz günlerde TBMM'ye sevk edilmiş olmasından da büyük memnuniyet duydum. Bu tasarının kısa sürede yasalaşacağına inanıyorum. Borsa İstanbul bünyesinde yürütülen patent borsası çalışmalarının da en kısa sürede tamamlanarak uygulamaya geçmesini bekliyorum.

AYIBI ORTA DAN KALDIRMALIYIZ:
Geçmişte yiyecekten motiflere kadar bizim sahip çıkmadığımız pek çok değerimizin başkaları tarafından uluslararası patentler yoluyla sahiplenildi. Artık bu ayıpları ortadan kaldırmak mecburiyetindeyiz. Şehirlerimiz, firmalarımız kendi değerlerine, ülkemiz de bunların hepsine sahip çıkarak Türkiye markasını her alanda tescilli hale getirmelidir.

SELÇUK'UN GOLÜYLE FATİH TERİM'E ÖDÜL
Törende yılın marka patenti ödülü de Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'e verildi. Fatih Terim'e ödül verilmeden önce ise A Milli Futbol takımının yıldız ismi Selçuk İnan'ın İzlanda'ya frikikten attığı son dakika golü ekrana getirildi.

MUSTAFA KOÇ UNUTULMADI
Patent ödüllerinin de verildiği törende kısa bir video gösterildi. Geçen yıl düzenlenen ve Erdoğan'ın merhum Mustafa Koç'a ödül verdiği görüntülerin ekrana yansıtıldı. Daha sonra da patent birincilik ödülü için Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç sahneye davet edildi. Koç ayrıca uluslararası patent başvuru ödülünü de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden aldı.

BİZE ULAŞIN