Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)

 • 1
 • 26
Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)

Dar gelirliye ucuz konut formülü

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, ucuz konut üretmenin formülünün enerji tasarrufundan geçtiğini söyledi. Polat, "Enerjide yerli kaynak üretimi artarsa, yılda 15 milyar dolarlık tasarruf yapılabilir. Bu kaynak da dar gelirliye konut yapımında kullanılabilir" dedi

Gayrimenkul, seramik sanayisi, turizm ve enerji sektöründe faaliyet gösteren Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat'la kentsel dönüşüm sürecini, yeni yatırımlarını ve enerji piyasasını konuştuk.

Piyalepaşa İstanbul projesinin temelini attınız. Nasıl gidiyor çalışmalar?
İnşaat faaliyetlerimiz devam ediyor. Arazinin uç kısmında bir miktar kalan mülkiyetlerle ilgili de çalışıyoruz.

Ne kadarlık bir alan?
Burası 92 dönüm arazi. Bu alan içerisinde 3-4 bin metrekarelik bir kısım kaldı. Bir metrekarelik arsanın 150'den fazla ortağı var. Artık bakanlık marifetiyle onlar çözülecek. Onun için gerekli prosedürleri tamamladık. Bir de yine aynı alanın üstünde yapılmış gecekondular var. Burada insanların çıkarılıp sokağa atılmalarından yana değiliz.

Ne yapmayı planlıyorsunuz?
Merkezden biraz uzakta aynı büyüklükte ev alacak şekilde kendilerine teklifte bulunuyoruz. Çoğu bunu kabul ediyor. Aralarında problem yaratan bir kesim de var. Şu ana kadar da burada binlerce insanla anlaşma yaptık. Projeyi bitirdikten sonra herkesin arkamızdan iyi şeyler söylemesini istiyoruz.

Çok uzun süredir bu projeye kafa yorduğunuzu biliyorum, hatta "15 yılımı yedi" dediniz çok sefer. Nedir en büyük sıkıntı?
Yasa yapıcılar bu kanunu çıkarırken öngörebildikleri her şeyi düşünmüşler. Ancak uygulamaya gelince insanın aklına hayaline gelmeyecek şeylerle karşılaşıyorsunuz. 20 santimetrekarelik bir hisse için 24 kişiyle pazarlığa oturuyoruz. Yani yasa burada hem kötü niyetli yatırımcıdan hak sahiplerini korumalı hem de kötü niyetli hak sahibi diye geçinenlerden de yatırımcıyı korumalı. Sayın Cumhurbaşkanımızla da bu konuları konuştuk. Tabii ki bir deneme süreci yaşanmalı. Kanun ve yönetmeliklerin yeniden düzenlenip ideal hale getirilmesi lazım. Onlar da hemfikirler bu konuda. Nitekim bakanlık bununla ilgili bir çalışma yapıyor.

 • 2
 • 26
Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)

Köprü ve otoyollardan 108 milyon TL gelir

İstanbul boğaziçi köprüleri ile otoyollardan sağlanan toplam gelir Nisan ayında 108,1 milyon TL oldu.
NİSAN AYINDA 108 MİLYON LİRA GELİR

İstanbul boğaziçi köprüleri ile otoyollardan sağlanan toplam gelir Nisan ayında 108,1 milyon TL oldu. Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre, İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden toplam 28 milyon 101 bin 829 TL, paralı otoyollardan ise 79 milyon 964 bin 221 TL gelir sağlandı. Böylece toplam gelir 108 milyon 66 bin 50 TL'ye ulaştı.

İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden çift yönlü olarak geçiş yapan araç sayısı 12 milyon 101 bin 824 olurken, aynı sürede otoyollardan ise 23 milyon 747 bin 635 adet araç geçiş yaptı.

Böylece İstanbul Boğaziçi köprülerinden ve otoyollardan geçiş yapan araç sayısı 35 milyon 849 bin 459 oldu.

OCAK-NİSAN DÖNEMİ

Ocak-Nisan döneminde iki köprüden sağlanan gelir 103 milyon 442 bin 175TL, otoyollardan sağlanan gelir 293 milyon 223 bin 615 TL'ye ulaştı.

Aynı dönemde boğaziçi köprülerinden her iki yönde 45 milyon 737 bin 108 araç geçiş yaparken, paralı otoyollardan geçen araç satışı 86 milyon 742 bin 47 oldu. Böylece köprü ve otoyollardan geçen toplam araç sayısı 132 milyon 479bin 155 adet olurken, toplam gelir 396 milyon 665 bin 790 TL oldu.

 • 3
 • 26
Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)

Sebze ve meyvede hedef pazar Ortadoğu

Suudi Arabistan, Kuveyt ve Bahreyn'den gelen dış ticaret heyeti, Antalya ve Isparta'da sebze meyve üreticileriyle bir araya geldi
Suudi arabistan, Kuveyt ve Bahreyn'den gelen dış ticaret heyeti, Antalya ve Isparta'da sebze meyve üreticileriyle görüştü. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Türk Hava Yolları (THY),Başbakanlık Yatırım ve Destek Ajansı (TYDTA) ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) iş birliğinde düzenlenen, Antalya, Isparta ve Burdur'da sebze meyve üretiminin Ortadoğupazarında tanıtımı ve yeni ticari işbirlikleri oluşturulması amacıyla hazırlanan tanıtım turu tamamlandı.

BAKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Bahreyn'den gelen sivil toplum kuruluşu yöneticileri, özel şirket temsilcileri ve yöneticilerinden oluşan 26 kişilik heyet, Antalya ve Isparta'da toptancı halleri, seralar, gıda kontrol laboratuvarları ile sebze meyve ihracatçı ve üretici firmalarını ziyaret etti.İki görüşmeler de gerçekleştiren firmalar, ilk aşamada domates ve kirazla ilgili ticari bağlantılar gerçekleştirdi.

Heyetteki özel sektör temsilcileriyle görüşen Antalya Toptancı Halinde faaliyet gösteren bir firma yetkilisi Ahmet Çalışkan, "Olumlu görüşmeler oldu. İlk gün 2 firma ile görüşmemizde anlaşmayı sağladık, muhtemelen önümüzdeki hafta domates yüklemesi yapacağız. Kirazla ilgili birtakım görüşmeler yaptık. Sezonun bizim açımızdan bitme noktasında olmasına rağmen onların ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde fiyatlarımız makul seviyede geldiği için daha fazla yükleme yapabileceğimizi düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde faaliyet gösteren firmanın Mali İşler Müdürü Yaşar Güven Ateş ise şirketlerle görüşmeler yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Görüşmelerden faydalı sonuçlar çıkaracağımızı umuyoruz. Bölgemize yapılacak ziyaretlerde de bu durumu pekiştirmek istiyoruz. Kendileri de ticareti artırmak istiyorlar. Yeni anlaşmalar yapılması gibi konularda gerekli adımlar atıldı. Bağlantı konusunda somut olabilecek iki firma ile gözüküyor. Ağırlıklı talepleri Suudi Arabistan'da bahçe kurulması ve yatırımların gerçekleşmesi oldu, kapasitemizi gördükleri için elma alımı yapmak istediklerini belirtiler."

SUUDİ ARABİSTAN'DA 2 MİLYAR DOLARLIK POTANSİYEL

Riyad'ta faaliyet gösteren bir firmanın satın alma müdürü Samir Elsayed Mohamed Abouelmaaty de Suudi Arabistan'ın yıllık 1,3 milyon ton meyve ve 900 bin ton da sebze olmak üzere, yaklaşık 2 milyar dolarlık sebze ve meyve alımı yaptığını anlattı. Türkiye'nin buradaki payının meyvede yüzde 8, sebzede ise yüzde 3 olduğunu vurgulayan Abouelmaaty, "Bu çok az, bunu yükseltmek için çaba içinde olacağız. Müslüman devletler olarak Türkiye'den alışveriş yapmamız dini sorumluluğumuzdur" ifadelerini kullandı. Heyet adına değerlendirmede bulunan Suudi Arabistan Sebze Meyve Dış Ticaret Komite Başkanı Sehaim Saeed Al-Ghamdi ise Antalya'nın çok düzenli bir kent olduğunu ve kentte Suudi Arabistan pazarına hitap edecek tarımsal üretim gerçekleştirildiğini bildirdi. Cidde Ticaret Odası Dış İlişkiler Başkanı Mobarak Alseraj da Antalya'nın sağlıklı sebze ve meyve üretiminde oldukça önde olduğunu gördüklerini, ambalajlama ve işleme şekillerinden etkilendiklerini kaydetti.

 • 4
 • 26
Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)

Fransa'da benzin krizi

Fransa'da, hükümetin parlamentodan geçirmeye çalıştığı yeni çalışma yasa tasarısına tepkiler büyüyor. 8 petrol rafinerisinden 6'sı önünde düzenlenen yol kapatma eylemleri nedeniyle ülke çapında bin 500 benzinlikte yakıt kalmadı.
YOLLAR KAPANDI

Fransa'da yeni çalışma yasa tasarısına tepkiler kapsamında petrol rafinerileri ve petrol depolarına giden yollar kapatıldı. Fransa'nın en büyük işçi konfederasyonu CGT tarafından yapılan açıklamada, ülke çapında bulunan 8 petrol rafinerisinden 6'sında yol kapatma eylemi düzenlendiği duyuruldu.

Hafta sonundan itibaren kademeli olarak başlayan yol kapatma eylemleriyle göstericiler, rafinerilerden ve depolardan akaryakıt istasyonlarına nakil yapılmasını engelliyor.

Hafta sonu boyunca devam eden eylemde ülkede bin 500 benzin istasyonu tamamen yakıtsız kaldı.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Özellikle ülkenin Bretagne, Nord-Pas-de Calais, Normandiya ve güney kesimlerinde devam eden blokaj dolayısıyla sürücüler benzinliklerin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Bazı benzin istasyonları ise her araç başına sadece 20 litre benzin verirken, sendikalar grevin ilerleyen günlerde daha da artacağını bildirdi.

İsrail gezisinde bulunan Fransa Başbakanı Manuel Valls ise greve rağmen herhangi bir stok sıkıntısı olmadığı, tasarıdan asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

STOKLAR TÜKENDİ

Hafta sonu Fransız Petrol Endüstrisi (UFIP), ülkenin en önemli petrol şirketi TOTAL'in ülke genelindeki 2 bin 200 akaryakıt istasyonundan 237'sinde yakıt stokunun tükendiğini duyurmuştu.

Batı bölgesindeki bazı valilikler, dün kriz olasılığına karşı satılacak yakıt miktarına sınırlama ve stoklamayı önlemek için bidonla yakıt satışına yasak getirmişti.

Ülkede yoğun protestolara hedef olan yeni çalışma yasa tasarısının yasalaşması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.

Yeni tasarı ayrıca, işverenlere çalışanlarının mesai süresini artırma ve maaşlarını düşürme yetkisi veriyor. Mecliste kabul edilen tasarının yasalaşması için senatoda da onaylanması gerekiyor.

 • 5
 • 26
Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)

Aselsan ile MSB arasında sözleşme imzalandı

Aselsan ile Milli Savunma Bakanlığı (MSB) arasında, yaklaşık 28 milyon dolar bedelli bir sözleşme imzalandı.
Aselsan'dan KAP'a yapılan açıklamada, sözleşmenin Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan "Dost/Düşman Tanıma/Tanıtma Sisteminin (IFF Mod-5)" tedariki amacıyla yapıldığı ifade edildi.

DOST-DÜŞMAN TANIMA-TANITMA SİSTEMİ NEDİR?

Dost düşman tanıma tanıtma sistemi olarak bilinen ''Milli IFF (Identification Friend and Foe) Mod 5/S'', ASELSAN tarafından tamamen yerli olarak üretildi ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi. Sistem, F-4 uçakları ile hava savunma radarlarına entegre adilerek test edildi ve uzmanlardan tam not aldı. Türk ordusuna ait tüm unsurların birbirini tanımasını sağlayacak sistem 7 yılda geliştirildi.

Gerek askeri gerekse sivil alanlarda etkin olarak kullanılan IFF, askeri alanda hava gözetleme ve seyrüsefer kontrolünde, hava savunma sistemlerinde, deniz ve sahil güvenlik kontrolünde ve hedef ile ilgili bilgilerin (irtifa, kuyruk numarası, görev vb.) toplanmasında çok önemli rol oynuyor.

 • 6
 • 26
Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(23.05.2016)

EPDK'den Serbest Tüketici Portalı geliyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca serbest tüketici limitinin sıfırlanacağı ve tüketicinin elektriğini istediği tedarikçiden seçebileceği sisteme daha kolay uyum sağlanabilmesi için "Serbest Tüketici Portalı" kurulacak.
EPDK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliğinde yapılacak değişiklikle yıllık 3 bin 600 kilovatsaat olan serbest tüketici limitinin sıfırlanması sürecine daha kolay geçilmesi hedefleniyor.

Söz konusu değişiklikle kurulacak portal sayesinde serbest tüketicilerin, tedarikçi değiştirme süreçleri kayıt altına alınacak.

Portala, tüketicilerin bilinçlendirilmesine yönelik bilgi ve belgelerin eklenebileceğini belirten yetkililer, tüketicilerin de geçmiş tüketim değerlerini, varsa geriye dönük düzeltmelerini ve seçtikleri tedarikçiye ait bilgileri görüntüleyebileceklerini ifade etti.

KİŞİSEL BİLGİLER KORUNACAK

Yapılacak değişiklikle, tüketim noktalarına ilişkin bilgileri güncel tutma yükümlülüğü dağıtım şirketlerine, tüketicilerin bilgilerini güncel tutma görevi ise tedarikçi şirketlere verilecek.

Elektrik tedarik şirketleri portföylerine kaydetmek istedikleri tüketicilerin bilgilerini teyit etmek amacıyla sorgulama yaparken tüketicinin bazı kişisel bilgilerine erişemeyecek. Sistem tüketicinin bazı bilgilerini saklı tutacak.

EPDK, ilerleyen dönemde Serbest Tüketici Portalı'nın, e-Devlet, Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) ve Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi gibi sistemlerle entegre çalışmasını hedefliyor.

Mevcut uygulama sayesinde şu an yıllık tüketimi 3 bin 600 kilovatsaat olan serbest tüketiciler, tam rekabet hedefi doğrultusunda elektriğini istediği tedarikçi şirketten satın alabiliyor.

BİZE ULAŞIN