>

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)

 • 1
 • 20
Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)

İran'dan Putin'e kötü haber: Durdurmayacağız

İran Petrol Bakanı Zengene, düşen fiyatlardan dolayı petrol üretiminin durdurulması görüşünü savunan Putin'e kötü haberi vererek ''Ham petrol üretimi günlük 1 milyon varile çıktı. Üretimi durdurmayı düşünmüyoruz" dedi.

Mehr'in haberine göre, İran'dan Doha petroltoplantısı değerlendirmesi geldi. İran Doha petrol zirvesini başarısız olmasına rağmen pozitif bir adım olarak değerlendiriyor.

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, "Doha toplantısından olumlu bir sonuç çıkmasa da biz bunu OPEC üyesi olan ve olmayan ülkeler arasında diyaloğu sıcak tutarak petroldeki durumu değiştirme adına olumlu bir adım olarak görüyoruz"açıklamasında bulundu.

 • 2
 • 20
Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)

Ticari kredilerde faizler düşüyor!

Ticari kredide faiz geriledi. Bankalar 15 Nisan ile biten haftada şirketlere kullandırdıkları ticari kredi faizlerini yüzde 15,08'den yüzde 13,37'ye indirdi ve bir haftada 1,71 puanlık azaltıma gitti.

Merkez bankası manşet enflasyondaki düşüşü ve küresel piyasalardaki pozitif gelişmeleri dikkate alarak geçen hafta yaptığı toplantıda gecelik faizleri yarım puan düşürdü. 13 aylık aradan sonra martta çeyrek puanla başlayan indirim nisanda hızlanarak devam etti. Habertürk'ten Abdurrahman Yıldırım Merkez Bankası'nın faiz hamlesinin bankacılık sektörüne yansımasını kaleme aldı. İşte Yıldırım'ın o yazısı;

"İki ayda yüzde 0.75'i bulan indirimlere gelecek aylar içinde kapı açık bırakıldı. Piyasa beklentisi ise yüzde 10'a indirilen gecelik faizlerin, koşullarda dramatik değişiklikler meydana gelmezse yarımşar puanlar halinde 2-3 ay daha sürebileceğini tahmin ediyor.

Merkez Bankası'nın koridorun üst bandını aşağı çekmesiyle bankalara kullandırdığı fonların ağırlıklı ortalaması da gerilemesini sürdürdü. Cuma günü yüzde 8.45'e kadar inen ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti bankaları kredi faizlerini düşürmede cesaretlendirdi.

Sonuçta ise bankalar kredi faizlerinde son yılların en dikkat çekici indirimini yaptılar. Bankalar 15 Nisan ile biten haftada şirketlere kullandırdıkları ticari kredi faizlerini yüzde 15.08'den yüzde 13.37'ye indirdi ve bir haftada 1.71 puanlık azaltıma gitti.

Bankalar bir önceki hafta da aynı kredi faizini yüzde 0.43 düşürmüştü. Böylece nisan ayının ilk yarısında kredi faizlerinde oluşan toplam indirim 2.14 puanı buldu. 1 Nisan'da yüzde 15.51'e kadar çıkan ticari kredi faizi 15 Nisan'da yüzde 13.37'ye çekildi.
Bankalar konut kredi faizlerinde yüzde 0.13, taşıt kredilerinde yüzde 0.42. ihtiyaç kredilerinde yüzde 0.8 indirim yaptılar. Tüketici kredilerindeki indirimin çok daha sınırlı kaldığı dikkati çekiyor. Bu kredi türlerinde batak oranı daha yüksek olduğundan bankaların iştahı daha kısık.
Konut kredilerinde batak oranının düşük olmasına karşılık bankalar orada şimdilik ihtiyatlı olmayı yeğliyor. Bankalar herhalde kredi faizlerindeki düşüş eğiliminin iyice netlik kazanmasını bekliyor. Çünkü tüketici kredilerinde olduğu gibi konut kredisinde de banka faiz oranını düşürebiliyor ama yükseltemiyor.

Küresel sermaye akımlarının da pozitife dönmesiyle faizlerde yakalanan indirim süreci daha fazla şirkete ve hanehalkına kredi kullanma fırsatı verecek. Bu da tüketimi, üretimi ve yatırımları destekleyerek büyümeyi artırabilecek.

 • 3
 • 20
Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)

85 bin Euro'ya ikinci el savaş uçağı

2007 model SU 35 avcı uçağı saatte 2400 km hızla uçabiliyor ve çok yüksek manevra yetenekleriyle tanınıyor

Biraz tamir ve bakımla uçmaya hazır SU 35 avcı uçağı, 85 binEuro'ya hemen teslim" Bu ilan, yanında fotoğrafıyla birlikte ikinci el otomobil ve diğer araçların ilanlarını içeren bir Moldova internet sitesinde yayımlandı.

Savaş uçağının kimliği açıklanmayan Moldovalı sahibi, ilanda uçağın pilot kabininde ve motorunda bir miktar tamire ihtiyaç duyulduğunu, ama bu tamiratın ve bakımın ardından uçağın havalanmaya hazır olduğunu vurguluyor.

2007 model SU 35 avcı uçağı saatte 2400 km hızla uçabiliyor ve çok yüksek manevra yetenekleriyle tanınıyor. Bu uçaklar toplam 8 ton ağırlığa kadar silah ve mühimmat taşıyabiliyorlar.

Savaş uçağının ve dergide yayımlanan fotoğrafta hemen uçağın yanında görünen füzenin özel şahısların mülkiyetine nasıl geçtiği ise bilinmiyor.

 • 4
 • 20
Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)

Ortadoğulu turiste 'Bir tane İstanbul var' sloganı ile davet

İstanbul'a Rusya'dan bu yılın ilk üç ayında gelen turist sayısı yüzde 51 gerilerken, Ortadoğulu turist sayısının artırılması için Dubai'de yeni bir adım atıldı.

İstanbul Ticaret Odası 86 ülkenin katılımıyla bugün açılan Ortadoğu'nun en büyük turizm fuarı Arabian Travel Market'te (ATM), 'There is only one İstanbul (Bir tane İstanbul var)' sloganıyla tanıtım başlattı.

İTO Başkanı Çağlar, "2016'nın ilk üç ayında İstanbul'a gelen yabancı ziyaretçiler içinde Ortadoğulu turistlerin oranı yüzde 19.6'yı buldu. Her beş yabancı misafirimizden biri Ortadoğu ülkelerinden geldi" dedi.

Seyahat endüstrisinin Ortadoğu'daki en büyük buluşmalarından biri olan Arabian Travel Market (ATM) Fuarı, Birleşik Arap Emirlikleri'nin ekonomi başkenti Dubai'de bugün kapılarını açtı.
İstanbul Ticaret Odası'nın bu yıl özel bir standla katıldığı fuar, 86 ülkenin turizm ve seyahat profesyonellerini buluşturdu. Dört gün sürecek fuarda 2 bin 800 ürün ve destinasyon 26 bin seyahat profesyoneline tanıtılıyor.

İstanbul Ticaret Odası, ATM Dubai'de ilk kez bu yıl 85 metrekare büyüklüğünde bir İstanbul standı açtı. Fuar alanının girişinde ve içindeki reklam alanlarını kiralayan İTO, ziyaretçileri 'There is only one İstanbul (Bir tane İstanbul var)' sloganı ile karşılıyor.

ATM DUBAİ KRİTİK BİR DÖNEME DENK GELDİ

İstanbul'a bu yılın ilk üç ayında toplam 2 milyon 149 bin turist geldiğini belirten İbrahim Çağlar, "Ortadoğu ülkelerinden ilk çeyrekte misafir ettiğimiz turist sayısı 420 bini geçti. 2016'nın ilk üç ayında İstanbul'a gelen yabancı ziyaretçiler içinde Ortadoğulu turistlerin oranı yüzde 19.6'yı buldu. Her beş yabancı misafirimizden biri Ortadoğu ülkelerinden geldi" bilgisini verdi.

Çağlar, İstanbul'a gelen yabancı ziyaretçiler içinde 2011 yılında yüzde 11 olan Ortadoğulu turist oranının da 2015'te yüzde 20'nin üzerine söyledi.

LOKUM YAPMAYI ÖĞRENECEKLER

ATM Dubai Fuarı'nın Türkiye Milli katılımını Kültür ve Turizm Bakanlığı yaparken, birçok kurum ve kuruluş da çalışmalara destek veriyor. İstanbul konsept standında ise İTO'nun yanı sıra İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi, howtoistanbul.com, Atlasjet Havayolları, Divan Oteli, EMITT Turizm Fuarı, Mevlana Bazaar, İstanbul Shopping Fest, VialandTema Parkı ve Zorlu Center birlikte çalışıyor.

 • 5
 • 20
Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)

Emekliye çifte zam

2 milyona yakın memur emeklisinin maaşına Ocak'ta yüzde 6 toplu sözleşme artışı + yüzde 0.90 enflasyon farkı yansıdı. Memur emeklileri Temmuz'da ise yüzde 5 toplu sözleşme zammı alacak, ayrıca enflasyon farkı ihtimali de var....

Memur emeklileri, Ocak'ta SSK ve Bağ- Kur emeklileri gibi çifte zam aldı. Ocak'ta maaşlarına yüzde 6 toplu sözleşme artışı ve yüzde 0.90 enflasyon farkı yansıyan memur emeklileri, Temmuz'da da çifte zam alabilir. Temmuz'da, yüzde 5 toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı ihtimali de var. 2 milyona yakın memur emeklisinin zamları toplu sözleşmede belirleniyor. Memurlar için belirlenen zam oranları, memur emeklileri için de geçerli oluyor. Son toplu sözleşme, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yapıldı ve 2016- 2017 zamları belirlendi. Bu toplu sözleşme kapsamında tüm memur emeklilerine geçtiğimiz Eylül ayında ortalama 100 lira zam verildi. Bu yılın Ocak ayında da maaşlara yüzde 6 toplu sözleşme artışı ve yüzde 0.90 enflasyon farkı yansıtıldı. Memur emeklilerine, Temmuz'da da zam verilecek. Takvim'in haberine göre, toplu sözleşme kapsamında maaşlar yüzde 5 artırılacak, ayrıca enflasyon farkı oluşursa bu da Temmuz'da maaşlara eklenecek. Memur emeklilerinin enflasyon farkı alıp alamayacağı, 4 Temmuz'daTürkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak verilerle belli olacak. Eğer bu yılın ilk 6 aylık dönemindeki enflasyon yüzde 6'yı aşarsa, aşan kısım Temmuz maaşlarına yansıtılacak.

MAAŞLAR NE OLACAK?

Memur-Sen verilerine göre; en düşük memur emeklisi aylığı geçtiğimiz yıl Temmuz'da bin 415 lira idi. Eylül'de yapılan ekstra zam ile bu aylık bin 515 liraya çıktı. Bu yıl Ocak ayında yüzde 6 + yüzde 0.90 artışın yansıtılmasıyla en düşük memur emeklisi aylığı 105 lira artışla bin 620 liraya yükseldi. Temmuz'da yapılacak yüzde 5 toplu sözleşme artışıyla da en düşük maaş bin 701 liraya yükselecek, böylece memur emeklisi bu yılki 3 zamla 186 lira artmış olacak. Ayrıca ilk 6 aydan enflasyon farkı oluşursa bu da Temmuz maaşlarına yansıtılacak..

 • 6
 • 20
Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)

Teröre değil buraya bak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'yi, ilk 10'a yürüme sürecinden terör belasıyla uzaklaştırma gayreti içindeler. Türkiye'nin gerçek fotoğrafını görmek için bakacağın yer burasıdır. Bu tesis, bu yatırımlar, bu hizmetlerdir" diye konuştu

Enerji alanında son yıllarda atılıma geçen Sabancı Holding'in 450 Megawatt (MW) kurulu güce sahip Adana-Tufanbeyli Santrali, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, EnerjiSA'nın yüzde 50 ortağı Alman E.ON'un CEO'su Dr. Johannes Teyssen, Enerji Bakanı Berat Albayrak ile üç bakan ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın katıldığı törenle açıldı. Santral Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını 6 milyar dolar azaltacak.

 • 7
 • 20
Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(25.04.2016)

Dünya kömürden vazgeçmiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, törendeki konuşmasında, kömür talebinin önümüzdeki dönemde yüzde 15 artacağını belirterek, "Dünya kömürü terk ediyor biz de terk edelim mantığı yanlış. Almanya'da yüzde 45 elektrik elde ediliyor kömürden. Yeni santraller açıyorlar. Temelsiz bir yaklaşım kömürü terk edelim demek. 2040'ta dünya enerji ihtiyacındaki payı yüzde 29 olacak. Petrol ise yüzde 27. Yerli kömürün bizdeki elektrikteki payı yüzde 13. Bu çok az. Mevcut kurulu güce ek olarak 50 bin MW'lık yeni yatırım yapmalıyız" dedi. Yerli kömür kullanımını desteklemeye devam edeceklerini de belirten Albayrak, "Önümüzdeki 10 yılda güneşten, rüzgardan ve nükleerden daha çok yararlanacak ve enerji portföyümüzü artıracağız" diye konuştu.
AKKUYU'YU İNCELEDİ
Albayrak, yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ndeki çalışmaları da önce helikopterle havadan, sonra yerinde inceledi ve yetkililerden brifing aldı.

BİZE ULAŞIN