Günün ekonomi haberleri(28.04.2016)

 • 1
 • 22
Günün ekonomi haberleri(28.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(28.04.2016)

Ekonomiye 2,57 milyar dolarlık katkı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Türkiye'nin en büyük ikinci sulama yatırımı olan Konya Ovası Projesi'nde (KOP) çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Türkiye'nin prestij projesi olma özelliği taşıyan KOP tamamlandığında 11 milyon dekar zirai arazi suya kavuşacak ve ekonomiye yılda 2,57 milyar dolar katkı sağlanacak.

Konya Kapalı Havzası ülkemizin en az yağış alan yerleri arasında bulunuyor. Türkiye ortalamasından yaklaşık yüzde 40 daha az yağış alan ve ziraat denildiğinde akla gelen ilk havzalarından biri olan Konya Kapalı Havzası Türkiye'de sulanabilir tarım arazisinin yüzde 13'üne tekabül ediyor. Bu sebeple havzanın suya hasretini dindirmek için önemli çalışmalara imza attıklarını kaydeden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu şunları söyledi:

"Konya Ovası'nın su rüyasını gerçekleştirecek ilk adımı 2007 yılında attık. Göksu Nehri sularını Konya Ovası'na akıtacak olan ve KOP'un en önemli ayağı konumunda bulunan 17 kilometre uzunluğundaki Mavi Tünel'in açılışını bizzat gerçekleştirerek, ovaya ilk suyu ilettik. KOP'un kilit tesisi olan Mavi Tünel ile Konya Ovası'nın su ihtiyacını karşılamak üzere Akdeniz'e boşalan ve zaman zaman Akdeniz Bölgesi'nde taşkınlara sebep olan Göksu Nehri'nin yıllık 649 milyon m3'lük suyunu Konya Ovası'nın bereketli topraklarıyla buluşturuyoruz. Ayrıca inşa ettiğimiz Bağbaşı, Avşar ve Hadim Barajları ile de yılda 414 milyon m3 suyu Konya Kapalı Havzası'na aktaracağız."

18 PROJEDEN OLUŞUYOR

Türkiye'nin büyük projeleri arasında gösterilen KOP; 14 adet sulama, 3 adet içme suyu, 1 adet enerji tesisi olmak üzere toplam 18 adet büyük proje demetinden oluşuyor. KOP'un bölgenin kaderini değiştirecek bir proje olduğunu vurgulayan Bakan Eroğlu, "Proje kapsamında 11 milyon dekar zirai alan sulamaya açılacak. Ayrıca 3 milyon kişiye içme suyu temin edilecek ve yılda 3 milyar kilowatt saat enerji üretilecek. Projenin tamamlanmasıyla ülke ekonomisine sulamada yıllık 2,2 milyar dolar, enerjide 300 milyon dolar, içme suyu alanında ise 70 milyon dolar olmak üzere toplam 2,57 milyar dolar katkı sağlanacak" diye konuştu.

DÜNYAYA GIDA İHRAÇ EDEN ÜLKE

Gelecekte en önemli sektörün gıda arzı ve güvenliği olacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, "Bu yüzden tarım alanlarımızı sulayarak en yüksek verimi almak zorundayız. Türkiye'de uygulamaya koyduğumuz bölgesel sulama projeleri bu açıdan çok önemli. KOP, GAP, DAP ve TRAGEP gibi projelerle Türkiye'yi dünyaya gıda ihraç eden bir ülke konumuna getireceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.

 • 2
 • 22
Günün ekonomi haberleri(28.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(28.04.2016)

ABD büyümesinde 2 yılın en kötü performansı

ABD ekonomisi ilk çeyrekte son 2 yılın en kötü büyüme performansını gösterdi.

ABD ekonomisi 2016 ilk çeyrekte, tüketici harcamalarındaki yavaşlama ve güçlü ABD Doları'nın ihracatı azaltmasının etkisiyle son 2 yılın en kötü büyüme performansını gösterdi. GSYH ilk çeyrekte mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerle bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,5 arttı. Ekonomi 2015 4. çeyrekte yüzde 1,4 ve 3. çeyrekte yüzde 2,0 büyümüştü.

BÜYÜME YAVAŞLADI

Ekonomistler Ocak-Mart döneminde GSYH'nın yüzde 0,7 büyüdüğünü tahmin ediyorlardı. İlk çepyrekte tüketici harcamalarında büyüme, yüzde 1,9 ile 2015'in aynı döneminden bu yana görüyen en yavaş seviyede gerçekleşti. 2015 4. çeyrekte tüketici harcamaları yüzde 2,4 artmıştı.

Bu çeyrekte vergi ve enflasyon sonrası harcanabilir gelir yüzde 2,9 yükseldi. 2015 4. çeyrekte ise gelir artışı yüzde 2,3 seviyesindeydi.

2016 ilk çeyrekte stoklarda yavaş büyüme GSYH'nın yüzde 0,33 azalmasına yol açarken, ihracat da büyümeden 0,34 puan götürdü.

 • 3
 • 22
Günün ekonomi haberleri(28.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(28.04.2016)

JP Morgan: Çetinkaya cesaret verici başlangıç yaptı

JP Morgan'a göre TCMB'nin yeni Başkanı MuratÇetinkaya görevine cesaret verici bir başlangıç yaptı.

KAMUOYU DESTEĞİ PEKİŞTİ

JP Morgan, TCMB Başkanlığı görevine Murat Çetinkaya'nın atanmasına piyasalar tarafından olumlu karşılandığını ve ilk para politikası toplantısında aldığı kararlar ile ilk enflasyon raporunda gösterdiği performansın kamuoyu desteğinin pekişmesini sağladığını savundu

İLETİŞİMİ İYİLEŞTİRECEK

Türkiye ziyaretine ilişkin yayınladığı raporda, TCMB'nin büyük olasılıkla faiz koridorunun üst bandını yavaş yavaş indirmeye devam edeceğini ve bunu yaparken piyasaya etkisini sürekli olarak takip edeceğini gördüklerini belirten JP Morgan, "Çetinkaya, TCMB'nin politika yapıcılar, yatırımcılar ve reel sektör ile iletişimini iyileştirmeyi amaç edinmiş görünüyor" değerlendirmesini yaptı.

Bununla birlikte ziyarette, yerel yatırımcıların güçlü şekilde ihtiyatlı olmaya devam ettiklerini gözlemlediklerini belirten JP Morgan, yerli yatırımcıların tahvil piyasasında yaşanmakta olan ralliyi kaçırmış göründüklerini de vurguladı.

JP Morgan, "Makroekonomik akra planı iyileşirken, yerli yatırımcılar geçmek bilmeyen siyasi risklerden sakınmaya devam ediyorlar" ifadelerini kullardı.

 • 4
 • 22
Günün ekonomi haberleri(28.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(28.04.2016)

Limak, Summa 7 yıldır tamamlanamayan projeyi devraldı!

Türk şirketleri Limak ve Summa, 7 yıldır tamamlanamayan Senegal'in Başkenti Dakar'da yeni yapılmakta olan AIBD Havalimanı'nın inşaatının tamamlanması ve 25 yıl işletilmesi işinde ortak oldu.

Batı Afrika ülkesi Senegal'in Başkenti Dakar'da, yeni inşa edilen uluslararası havalimanı "Aéroport International Blaise-Diagne (AIBD)", toplamda 466 milyon euroya mal olacak.

Yaklaşık 7 yıldan bu yana inşaatı devam eden ve yüzde 70'i tamamlanan havalimanının inşaatı tamamlandıktan sonra Summa ile Limak'ın kuracağı ve Senegal Devletinin de ortak olacağı şirket tarafından 25 yıl süreyle işletilecek.

AFRİKA'DA YENİ YATIRIM PLANLARI

Senegal'in Başkenti Dakar'da yapılan imza töreninde konuşan Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Limak olarak havalimanı inşaatı ve işletmeciliği konusunda çok geniş tecrübelerimiz var. Bu tecrübemizi Senegal'e de taşıyacağız. Biz Senegal'de ve Afrika'da havalimanın ötesinde çok daha geniş yatırım imkanlarını değerlendirmek istiyoruz. Bu konuda da çok ciddi çalışmalar içindeyiz" diye konuştu.

Dakar'ın havalimanı işletmeciliği konusunda coğrafi olarak son derece önemli bir konumda olduğunu belirten Özdemir, "Yapacağımız yatırım ve getireceğimiz tecrübe ile birlikte bu havalimanının önemi daha da artacak ve Batı Afrika'nın önemli hub havalimanlarından birisi haline dönüşecek" dedi.

SEKİZ AYDA TAMAMLANACAK

Limak ve Summa, inşaatın geri kalan bölümünü sekiz ay gibi kısa bir sürede tamamlamayı ve havalimanını devreye almayı planlıyor. Dakar'ın mevcut havalimanında 2015 yılında 2 milyon yolcu trafiği bulunurken yeni havalimanının devreye alınması ile birlikte yolcu trafiğinin 3 milyona ardından da 5 milyon ulaşması bekleniyor.

 • 5
 • 22
Günün ekonomi haberleri(28.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(28.04.2016)

Bankaların 'peşin faiz' uygulaması tüketiciyi mağdur ediyor

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, bankaların kanunda yeri olmadığı halde tüketiciye verdiği kredinin faizini peşin aldığını ve bu durumun tüketicini maddi anlamda mağdur ettiğini söyledi.

Şahin, dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, bankaların tüketicilerden aldıkları haksız ücretlerin tek tek tespit edilip kanun ve yargı kararlarıyla engellendiğini, buna karşın bankaların her geçen gün yeni bir haksız uygulamayla tüketicileri mağdur etmeye çalıştığını öne sürdü.

Tüketici kredileriyle ilgili kanun ve yönetmeliklerde tüketiciler lehine bir kısım iyileştirmeler olsa da bankaların her duruma karşı geliştirdikleri manevra ve engellerden sıyrılma becerileri neticesinde tüketicilerin mağduriyetlerinin devam ettiğini belirten Şahin, şunları kaydetti: "Son günlerde tüketiciler tarafından sıkça dile getirilen ve çığ gibi büyümekte olan bir sorunla karşı karşıyayız. Peşin faiz veya halk arasında bilinen ismiyle bireysel kampanyalı müşteri komisyonu. Bankalar kredi faizini düşük gösterip bir kısım faiz tutarını kredi kullanıldığı esnada tüketiciden tahsil ediyor. Bir vatandaş 60 ay vadeli 60 bin lira kredi kullandığında 600 lira faiz tahsil ediliyor ve tüketiciye ödenmesi gereken kredi miktarından eksik ödeme yapılıyor. Faizi peşin alıyor. Faizin peşini olmaz. Bankalar, peşin faiz veya müşteri komisyonu isimleri altında hukuka aykırı bedeller tahsil ederek kredinin maliyet oranını kendi istedikleri şekilde belirliyor, bu şekilde vatandaşları mağdur ediyorlar. Yaramaz çocuklar yeni bir oyun icat etti. Adı da 'Peşin faiz oyunu' oldu. Bankalar, kredi faizini ve masrafları cazip göstermek adına peşin faiz tahsil ediyor. Tüketiciler uygun faiz oranıyla düşük maliyetli kredi kullandıklarını zannederken bankalar yıllara yayılması gereken faiz tutarını peşinen tüketicinin üzerine yüklüyor."

Faizin peşin alınması uygulamasının kanunda yeri olmadığına dikkati çeken Şahin, "Faizlerin düşmesi ve yeniden yapılandırılması gerektiği durumda veya tüketici eline toplu para geçtiğinde borcunu kapatmak istemesi halinde faiz peşin alındığı için ortaya çıkacak indirimden tüketici yararlanamıyor. Banka da faizi peşin aldığı için tekrar tüketiciye ödeme yapmıyor. Bankalar burada haksız kazanç sağlamış oluyor. Bu durumda vatandaşların tüketici hakem heyetine başvurması gerekiyor. Biz onların adına gerekli işlemleri yürütüp mağduriyetin ortadan kaldırılması için çalışıyoruz" diye konuştu.

Şahin, hukuki yollara başvurulması halinde tüketici mahkemeleri tarafından tüketicilerin lehine karar verildiğinin de bilinmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 • 6
 • 22
Günün ekonomi haberleri(28.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(28.04.2016)

Borsa 'kör havuz'dan çıkıyor

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, borsada işlem yapan aracı kurumların isimlerinin gizlenmesi ve emir iptali uygulamalarının gözden geçirildiğini belirtti.

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, borsada işlem yapan aracı kurumların isimlerinin gizlenmesi ve emir iptali uygulamalarının gözden geçirildiğini belirterek, "Bu konuyu Birlik, Borsa, aracı kurum ve bankalarla birlikte yeniden masaya yatırmayı konuşuyoruz" dedi.

Hürriyet'in haberine göre Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, 2010 yılında hayata geçirilen hisse senedi işlemlerinde aracı kurum isimlerinin gizlenmesi uygulamasından vazgeçilebileceği sinyalini verdi.

Piyasada 'kör havuz' olarak bilinen, aracı kurum isimlerinin gizlenmesi ile 'emir iptal'ini gözden geçirdiklerini kaydeden Ertaş, "Borsa İstanbul ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ile birlikte bir çalışma yapıyoruz. Kör havuzda kademelerin görülmesi ve emir iptali konusunu Borsa, bankalar ve aracı kurumlar ile birlikte masaya yatıracağız" dedi. Eski Başkan Hüseyin Erkan'ın döneminde başlayan aracı kurum isimlerinin gizlenmesini 'yerinde bir uygulama' olarak görenlerin yanı sıra 'alan-satan görülmüyor, piyasa adeta kör oldu' şeklinde değerlendirenlerin de sayısı az değil. Emir iptali konusunda ise, piyasada 'dünyada da uygulanıyor ancak kötü niyetli kullanıma açık' değerlendirmesi yapılıyor.

Deutsche Bank'ın 'Turbo Varantlar'ı tanıtım toplantısının ardından soruları yanıtlayan Ertaş, son yıllarda halka arzlarda görülen durgunluk ve sermaye piyasalarının yeterince hızlı gelişmediği eleştirilerine katılmadığını söyledi. Sermaye piyasalarının gelişimi denince konuya sadece halka arzlar olarak bakmamak gerektiğini kaydeden Ertaş, şunları anlattı: "Özel sektör tahvil ihraçlarında önemli bir mesafe aldık. Son 4 yılda 1000 şirkete, 800 milyar liralık tahvil ihracı izni verdik. 4 sene önce olmayan bir rakam. Bunun içinde 1 şirket ana parayı, bir şirket de faizini ödeyemedi. Bu rakam olarak binde 1, hacim olarak 10 binde 1 sorun demek. Şu anda TSPB ile birlikte tahvil piyasasıyla ilgili düzenlemeleri daha da geliştiriyoruz."

BES'E GİDİN DİYORUZ

Halka arzda negatif faizler nedeniyle global bir durgunluk olduğunu kaydeden Ertaş, "Bizde ise sorun, geçmiş karnemiz parlak değil. Herkese gel demişiz iyisi de kötüsü de geldi. Şimdi ise izin verirken daha seçici davranıyoruz. Finansal okuryazar olmayan yatırımcının borsaya gelmesini pek istemiyoruz. Onlara BES'e gidin diyoruz. BES'e 6.2 milyon kişi katıldı" dedi.

HER GELENİN PEŞİNE DÜŞÜLMEZ

Borsada yüksek hacimli işlem yapması ile kısa süre önce 'herif' takma adıyla gündeme gelen piyasa oyuncularının kim olabileceği konusunda Vahdettin Ertaş şu değerlendirmeyi yaptı: "Her gelenin peşine düşüp 'Bu nereden geldi, bu herif miydi, adam mıydı?' diye sorgulamak ayıp bir şey. Türkiye'deki kurumlar ve paranın nasıl geleceği belli. Gelirken, borsada işlem yaparken manipülasyonla mı geliyor, insider'la mı geliyor. SPK bunu zaten inceliyor."

BİZE ULAŞIN