Günün en çok okunan haberleri (24.06.2016)

 • 1
 • 25
Günün en çok okunan haberleri (24.06.2016)
Günün en çok okunan haberleri (24.06.2016)

DAVİD CAMERON İSTİFA EDECEĞİNİ AÇIKLADI
AB'den ayrılma kararının çıkmasının ardından ekimdeki parti kongresinde görevi bırakmak istediğini açıkladı. Başbakanlık ofisi önünde referandum sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Cameron, "İngiliz halkı AB'den çıkma kararı verdi ve bu karara saygı gösterilmeli." dedi. Referandumda ülkesinin AB'de kalması için kampanya yürüttüğünü hatırlatan Cameron, "Ama İngiliz halkı başka bir yol izlemek için çok açık bir karar aldı. Ülkeyi bu yola sokacak yeni bir liderliğe ihtiyaç var." ifadelerini kullandı.İngiltere'nin istikrarını sağlamak için gelecek haftalarda ve aylarda elinden geleni yapacağını belirten Cameron, "Ama ülkeyi sonraki hedefine taşıyacak kaptan olarak kalmaya çalışmayı doğru bulmuyorum. Bu, kolay aldığım bir karar değil. Bir istikrar döneminin, sonrasında ise yeni bir liderliğin gerekli olduğunu düşünüyorum. Bugün kesin bir takvim vermeye gerek yok ancak bence ekim ayındaki Muhafazakar Parti kongresinde yeni bir başbakana sahip olmayı hedeflemeliyiz." şeklinde konuştu. Birleşik Krallık'ta dün yapılan referandumda halkın yüzde 52'si AB'den çıkılması, yüzde 48'i AB'de kalınması yönünde oy verdi.

 • 2
 • 25
Günün en çok okunan haberleri (24.06.2016)
Günün en çok okunan haberleri (24.06.2016)

İNGİLTERE'NİN AB'DEN AYRILMA KARARINA AB'DEN İLK TEPKİ
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Birleşik Krallık'ta dün yapılan referandumda halkın yüzde 52'sinin AB'den çıkılması yönünde oy kullanmasına ilişkin, "Referandumdan başka bir sonuç çıkmasını istediğimizi saklamaya gerek yok. Bunun (sonucunun) siyasi olarak ne kadar ciddi ve hatta dramatik olduğunun farkındayım." dedi. Tusk, referandum sonucu ile ilgili olarak, "İngiltere'deki referandumun ardından birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız." diye konuştu.

 • 3
 • 25
Günün en çok okunan haberleri (24.06.2016)
Günün en çok okunan haberleri (24.06.2016)

HÜKÜMETTEN BREXİT'E İLK TEPKİ
İngiltere'deki referandumdan AB'den ayrılma kararı çıkmasının ardından Türkiye'de hükümet kanadından ilk yorum geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Avrupa Birliği'nin dağılma süreci başlamıştır. Gemiyi ilk terk eden İngiltere oldu" dedi. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İngiltere'nin Brexitreferandumunda Avrupa Birliği'nde kalmaya hayır demesiyle ilgili olarak tweet attı. Şimşek tweetinde, "Pandora'nın Kutusu'nu açmak istemiyordunuz ama çoktan açıldı" dedi. Şimşek, tweetini İngilizce olarak paylaştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu "İngiltere'nin verdiği kararın demokratik bir karar olduğunu ifade etmem gerekir. Neticede herkes kendi hür iradesini ortaya koymuş ve bir millet AB ile ilgili yol ayrımını kendi geleceği adına karar vermiştir. Bu AB'nin ilk krizlerinden birisi değildir. AB'nin toplam anayasa krizi, anayasayla karşı karşıya kaldığında ortaya koyduğu kriz de bu krizlerden bir tanesidir. Bunu bir depresif hal olarak değerlendirmek gerekir mi, gerekirse bu halin sonu nerelere varır önümüzdeki günlerde çok yüksek bir ölçekte nitelendirdiğimiz ve kendilerini de öyle nitelendirdikleri Avrupa medeniyeti cevabını bulabilecektir" değerlendirmesinde bulundu.

 • 4
 • 25
Günün en çok okunan haberleri (24.06.2016)
Günün en çok okunan haberleri (24.06.2016)

ERDOĞAN ALİ KARAALİOĞLU'NUN CENAZE TÖRENİNDE
Erdoğan, Huber Köşkü'nden çıkarak, Marmara Üniversitesi (MÜ) İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi'ne geldi. Erdoğan cuma namazını burada kıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sabah Avrupa'nın Genel Yayın Yönetmeni Mikdat Karaalioğlu ve gazeteci Mustafa Karaalioğlu'nun önceki gün vefat eden babası Ali Karaalioğlu için kılınan cenaze namazına katıldı. Ali Karaalioğlu'nun cenaze namazında, Erdoğan'ın yanı sıra 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İl Başkanı Selim Temurci, Karaalioğlu'nun yakınları ve gazeteciler yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Karaalioğlu'nun cenazesine omuz verdi. Ali Karaalioğlu'nun cenazesi, Çengelköy Mezarlığı'na defnedildi. Cami çıkışında vatandaşlarla bir süre sohbet eden Erdoğan, daha sonra Yıldız Sarayı'ndaki Mabeyn Köşkü'ne geçti.

 • 5
 • 25
Günün en çok okunan haberleri (24.06.2016)
Günün en çok okunan haberleri (24.06.2016)

SURİYE'YE SAVAŞMAYA GİDEN MÜDÜR HAYATINI KAYBETTİ!
EÜAŞ'da termik santralde idare müdürü olarak çalışan 40 yaşındaki Nejat Çelik, yıllık izne ayrılarak Türkmen Dağı'na gitti. Sultan Abdülhamit Han Tugayı'yla birlikte mücadele eden Çelik, 9 Haziran tarihinde roketatar mermisinin üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Çelik'in cenazesi düzenlenen törenle Suriye topraklarında defnedildi. 2 çocuk babası olan Nejat Çelik'in cenazesi, ailesinin isteği üzerine mezardan çıkartılarak Zonguldak'a getirildi. Nejat Çelik'in cenazesi, ilk olarak Kilimli ilçesine bağlı Muslu beldesi Merkez Mahallesi'nde bulunan evine getirilerek ailesi ve yakınlarından helallik alındı. Cenazeyi gören yakınları sinir krizleri geçirdi. Helallik alınmasının ardından Çelik'in cenazesi Muslu Merkez Camii'ne getirildi. Nejat Çelik'in eniştesi Recep Kocabacak, Çelik'in 9 Haziran günü roket mermisi isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiğini ifade etti. Kocabacak, "Bizim tahminimiz üzerine 3 ay önce buradan ayrıldı. O bölgede olduğunu bilmiyorduk. Vatansever, dinine bağlı bir insandı. Ülkesi için milleti için orada yapılan eziyetleri gördüğü için böyle bir mücadeleye katılmayı arzu etmiş demek ki. Ve oraya gitmiş, katılmış. Üç aydan beri orada çatışmaların içerisinde mücadele veriyordu. Birçok çatışmaların içerisine girmiş. Son çatışmada roket mermisi isabet etmiş. Cepheye giderken böyle bir olay yaşamışlar. O esnada Nejat da şehit olmuş" dedi.

 • 6
 • 25
Günün en çok okunan haberleri (24.06.2016)
Günün en çok okunan haberleri (24.06.2016)

İDİL'DE HASARLI EVLER İÇİN ÖDEMELERE BAŞLANDI
Hasar tespit komisyonu tarafından evleri ve iş yerleri zarar gördüğü tespit edilen vatandaşlar, ödemelerini Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası üzerinden alıyor. Ödemelerin yapılması ilk olarak 500 kişilik bir liste ile başladı. Yapılacak olan ödemelerin bayram öncesi bitirilmesi ve listelerin zaman zaman değişeceği belirtildi.

BİZE ULAŞIN