Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!

 • 1
 • 22
Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!
Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!

Fotoğraflar: Recai Kömür

Çocukluğum babamla balık tutup maç yapmakla geçti

 • 2
 • 22
Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!
Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!

Bugün Babalar Günü... Her Kafadan Bir Ses ekibi olarak bu anlamlı günde, Türk sinemasının usta oyuncusu Cüneyt Arkın'ın evine konuk olduk; oğlu Kaan Cüreklibatır, gelini Aslı Cüreklibatır, iki torunu Sarp ve Zeynep ile keyifli bir gün geçirdik. Oğlu Kaan Cüreklibatır'dan Arkın'la ilgili çocukluk anılarını dinledik

 • 3
 • 22
Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!
Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!

MERVE YURTYAPAN

Torunu Zeynep'e şiirler yazıyor


Türk sinemasının unutulmaz oyuncusu Cüneyt Arkın ve ailesi, bizi çok neşeli karşıladı. Özellikle Arkın'ın eşi Betül Cüreklibatır ve gelini Aslı Cüreklibatır, pozitif enerjileriyle çekimimizi renklendirdi.
Eve girdiğimizde Cüneyt Arkın'ın yüzme dersinden geldiğini öğrendik. Torunu Sarp ile düzenli olarak yüzme derslerine gidiyormuş. Yoğun bir gün geçirmiş olmasına rağmen bizimle uzun uzun sohbet etti. Estetikli oyunculara göndermeler yaptı ve insanların doğal güzelliğini kaybetmeye başladığını söyledi.
Arkın'ın sert bir görünümü olsa da sohbet ederken esprili ve yumuşak bir yanı olduğunu da görüyoruz. Çok sevgi dolu bir dede. Torunlarıyla iletişimi çok iyi. Ailenin birbiriyle iletişimi çok sıcak. Biz de o atmosfere kısa sürede kendimizi kaptırıyoruz.

 • 4
 • 22
Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!
Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!

BABALIK TARİHİ BİR MİRASTIR

Cüneyt Arkın kendisine çok dikkat ediyor. Eşi üstündeki hırkayı çıkarabileceğini söylediğinde, "Hava rüzgarlı, poz vereceğim diye şimdi kendimi hasta etmemeyim" diyor. Çekim sonunda da hepimiz tek tek Arkın'ın elini öpüyoruz. Bu sırada kendisi bizim taklidimizi yaparak hepimizi güldürüyor.

Efsane oyuncu, bize eski günlerini de anlatıyor, bir dönem fırtına gibi estiği Türk sinemasından bahsediyor. O dönemler şu anki imkanların olmadığını ve o imkansızlıkta ne kadar özverili ve keyifle çalıştıklarını söylüyor.

Kaan Cüreklibatır'a da çocukluk günlerini soruyoruz... Babasıyla eski günlerini şöyle anlatıyor: "Biz babamla hep çok keyifli zaman geçiririz. Hafta sonu evde durmazdık. Tarabya'ya balık tutmaya giderdik, iki kova balık tutardık. Akşam 17.00'de de kıran kırana maç yapmaya giderdik. Mahallenin bütün çocuklarıyla taş kalede mücadele ederdik. Oradaki kaynaşma muhteşemdi. Biz sakatlanmayalım diye babamın karşısındaki takımında oynamazdık. (Gülüyor) O zamanki tek hayalim; babama çalım atmaktı. Maçtan sonra da kritiğini yapardık. Golü kaçırırsam bağırırdı. Şimdi zaman makinası olsa da o günlere dönsek, yine bağırsa. İyi insan olmamızda anne ve babamızın payı çok yüksek. En güçsüz anlarımda bile babamı düşünürüm. Yokluk içinden gelip neler yaşayıp başarmış diye. Cüneyt Arkın kelimelerle de anlatılamıyor."

 • 5
 • 22
Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!
Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!

Kaan Bey, babasının kendisine verdiği öğütleri de hiç unutmadığını belirterek şunları söylüyor: "Babam 'Babalık, tarihi bir mirastır' der. Onun bilgisi, görgüsü, kültürü bize geçiyor. Bizim için Cüneyt Arkın her açıdan örnek biri. Hem iyi bir aile babası, hem de sanatçılığı tartışılmaz. Onu her konuda örnek alıyoruz." Kaan Cüreklibatır, babalarının yoğun çalışmasına rağmen çocukluk günlerinde kendilerine çok vakit ayırdığını da sözlerine ekliyor: "Bizim çocukluğumuz babamla geçti. Bu açıdan çok şanslıydık. Baba-oğul ilişkisini çok güzel yaşadık. Aradaki sevgi bizi çok bağlı tuttu."

Cüneyt Arkın'ın torunu Zeynep ile ilişkisi de çok sıcak; aralarında çok kuvvetli bir bağ var. Hatta Arkın, torununa şiirler yazıyormuş. Kaan Cüreklibatır, "Artık insanlar 'Çocuğun eline Ipad vereyim de sussun' diyor. Ben çocuklarıma babamın bize verdiği kitaplardan şiirler okuyorum. Hatta Zeynep birkaç tanesini de biliyor" diyor.

 • 6
 • 22
Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!
Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!

ÖMER KARAHAN

Eşi için 'O benim cennetim' diyor


Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olan, fakat sanat dünyasında 'Cüneyt Arkın' adını kullanan efsane oyuncudan bahsetmek benim için kolay değil çünkü öyle bir ünü var ki kendisinin... Arkın sadece Türkiye'de geniş bir hayran kitlesine sahip bir oyuncu değil; Kanada'dan Arjantin'e, Amerika'dan Japonya'ya, Rusya'dan Endonezya'ya, Avrupa'dan Sudan'a kadar dünyanın yedi kıtasında hayranı var...

Yönetmen Halit Refiğ'in teklifiyle 1963 yılında sinema oyunculuğuna başlayan Arkın, bugüne kadar en çok sayıda başrol üstlenen oyuncu unvanını elinde bulunduruyor. Halit Refiğ'in 'Türk sinema tarihinin başka benzeri olmayan oyuncusu' diyerek özetlediği Arkın'ı, evinde torunları ile bir arada oynarken gördüğümde; dev çınarın bugüne kadar insanlarda böyle bir etki bırakabilmesinin altında yatan samimiyeti hissetmiş oldum. Eşi, çocukları, torunları; kısacası ailesi ile birlikte ekip arkadaşlarımla çok güzel bir gün geçirdik. Cüneyt Ağabey biraz fazla uzamış sakallarımdan ötürü bana inceden sitemini belirtse de, o dakikalarda Betül Abla kurtarıcım olarak devreye girdi. Cüneyt Abi de alınmamamı söyleyerek gönlümü aldı.

 • 7
 • 22
Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!
Cüneyt Arkın: Artık ölsem de gam yemem!

Cüneyt Arkın, eşi Betül Cüreklibatır'a duyduğu aşkı "Kocaman gözlerindeki ılık, hüzünlü mavilik içime aktı. Kendimi bir çocuk gibi hür hissettim. Betül cennetim oldu. Artık yalnız değildim" sözleri ile anlatıyor.

Cüneyt Arkın iyi bir dede, güzel bir eş olduğu kadar çocukları için de arkadaş gibi bir baba... Oğulları ile güreşen, balık tutan, birlikte yüzen, balon uçuran, sokak köpeklerini seven, futbol-körebe-saklambaç oynayan, bisiklete binen, kayak kayan, at ve deveye binen, fotoğraf çeken, ok atan, arabaa kullanan, satranç ve tavla oynayan bir baba... Oğlu Kaan için 'Bağrımın bir yanı, bir gözüm' diyen Arkın, torunlarını da 'Kocaman bir hayat, hasretim, umudum, hayallerim' diye tarif ediyor.

BİZE ULAŞIN