Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eskişahir'de estiler, Fransa'da gürleyecekler!

 • 1
 • 10
Eskişahir'de estiler, Fransa'da gürleyecekler!
Eskişahir'de estiler, Fransa'da gürleyecekler!

Nebahat KOÇ / SABAH
Fotoğraflar: Yağmur Dinç

Eskişehirspor'u desteklemek için küçük bir grup olarak kuruldular. Ama bugün UEFA ve TFF'nin davetiyle EURO 2016'da milli takımı destekleyecekler. Her meslek, yaş ve eğitimdeki insanların müzik ve spor tutkusuyla oluşan BandoESES, Fransa için Neşat Ertaş'ın Kesik Çayır türküsünün melodisini yeni marşlarına uyarladı. Anadolu'dan Fransa'ya uzanan BandoESES'in hikayesi

 • 2
 • 10
Eskişahir'de estiler, Fransa'da gürleyecekler!
Eskişahir'de estiler, Fransa'da gürleyecekler!

Eskişehirspor'un sevdalıları olarak yola çıktılar. 10 yıl önce birkaç kişiyle kurulan BandoESES, her geçen yıl giderek büyüdü. Taraftarıyla bütünleşirken, kent de onları bağrına bastı. Zamanla tüm Türkiye onları tanıdı. Çünkü taraftar bandosu olarak Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyorlar. Gönüllülerin oluşturduğu bando ekibi, bugün başka bir ilke daha imza atıyor. UEFA ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun davetiyle Fransa'daki Avrupa Şampiyonası'nda Ay yıldızlı takımı destekleyecekler. Eskişehirspor bu sezon küme düştüğü için üzüntülüler ama milli takıma sunacakları destek için oldukça heyecanlı ve gururlular. Çünkü, gurbetçilerimizle beraber futbolun önemli bu organizasyonunda 12. oyuncu olacaklar. Bandonun fikir babası Eskişehirspor'la aynı yaşta olan 51 yaşındaki Uğur Kürkçüoğlu. Makine Mühendisi olan Kürkçüoğlu, 10 yıl önce Güney Amerika, Hollanda, İspanya tribünlerinde gördüğü bandoyu kurmaya karar verdi. Kolları sıvayıp, kentin müzik adamlarıyla iletişime geçti. Bugüne uzanan bandonun en önemli özelliği ise herhangi bir kişi ya da bir kuruma bağlı olmaması, bağımsızlar yani. Bando üyeleri ise tek bir kuruş maddi beklentiye girmeden gönüllü olarak kar kış demeden her koşulda takımlarını destekliyor.

 • 3
 • 10
Eskişahir'de estiler, Fransa'da gürleyecekler!
Eskişahir'de estiler, Fransa'da gürleyecekler!

17-68 YAŞ ARASI

BandoESES, yaklaşık 20 kişiden oluşuyor. Siyah-kırmızıya gönül veren bando üyeleri arasında lise öğrencisi de var, tıp doktoru da. Müzisyen olanlar da var bir mehter takımında çalanlar da. 17 yaşında olan da var 68 yaşında olan da... Yani her yaştan her meslekten Eskişehirspor ve müzik tutkunu insan burada buluşmuş. Küçük yaşlardan itibaren maçlara çocuklarını getiren bazı babalar ise bandoya katkılarını çocuklarıyla birlikte sunuyor. Bu nedenle kocaman bir aile gibiler. Müzisyenler her maçta yürekleriyle destekledikleri Eskişehirspor küme düştüğü için ligin bitimiyle büyük üzüntü yaşadılar. Ama Türk milli takımını Avrupa Şampiyonası'nda desteklemek üzere Fransa'ya gidecekleri için büyük gurur duyuyorlar ve sanki sahada onlar mücadele edecekmiş gibi heyecanlılar. Biz de bandonun üyeleriyle kentin merkezindeki Atatürk Stadı'nda buluştuk. Tümünün yüzü gülüyordu. Heyecanlı ve gururlulardı. Bando takımında, meslek, yaş, eğitim farkı yok. Sanki hepsi aynı yaşta ya da çok uzun yıllar birbirini tanıyor gibiler. Eskişehirspor denince onlar için hayat duruyor. Şef Ali Ulusoy 68 yaşında ama 20 yaşındaki bir delikanlı gibi koşturduğunu kendisine yöneltilen "Yorulmuyor musun?" sorularından öğreniyoruz... Grubun diğer üyeleri de aynı şekilde. Ama yakındıkları bir konu var. O da deplasman maçlarında takımlarını destekleyememeleri. Çoğu kulüp, buna izin vermiyormuş. Bu arada 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın (EURO 2016) 10 Haziran'da başlayacağını, milli takımın ilk karşılaşmasını 12 Haziran'da Hırvatistan ile yapacağını hatırlatalım.

 • 4
 • 10
Eskişahir'de estiler, Fransa'da gürleyecekler!
Eskişahir'de estiler, Fransa'da gürleyecekler!

UĞUR KÜRKÇÜOĞLU (Bandonun fikir babası):

MÜZİKLE SPORU BULUŞTURDUK

Hem tribünde olmayı çok seviyorum hem de müziğe karşı özel ilgim var. Bağlama, mandolin, klarnet, buzukiyi amatör olarak çalıyorum. Özellikle Güney Amerika, Hollanda, Almanya ve İspanya'da da taraftar bandosunu görünce bandonun fikri ortaya çıktı. Müzik ve sporu buluşturduk. Kiralık bandolar ya da para karşılığı maça giden bandolar var. Bizim farkımız taraftar bandosu olmamız. Bu konuda tekiz. En büyük özelliğimiz de işlerin gönüllülük temelinde yürütülmesi. Amacımız, tribünde küfürü yok etmeye, azaltmaya katkıda bulunmak, tribün birliğini sağlamak, futbolu seyir anlamında güzelleştirmek, ailece karnaval havasında, eğlenceli bir aktivite olmasına yardımcı olmak. Kurulduğumuz gün amacımız neyse, bugüne kadar onu yerine getirdik.

 • 5
 • 10
Eskişahir'de estiler, Fransa'da gürleyecekler!
Eskişahir'de estiler, Fransa'da gürleyecekler!

MAÇ KAZANDIRDIK

Bandomuza katılmak isteyenler tabii ki oluyor. Birinci şartımız, gönüllü olacak, maddi hiçbir beklentisi olmayacak. Ya hiçbir takımı tutmayacak ya Eskişehirsporlu olacak. Sonra bu kişileri önce provalara çağırıyoruz. Ben de bando da zil ve elektro mandolin çalıyorum. Tamamen bağımsızız. Taraftar bandosu olduğumuz için tribündeki nabza göre çalıyoruz. Yani 90 dakika kesintisiz çalma durumu yok. Taraftarı coşturuyoruz. Bunu tribün lideriyle işaretleşerek senkronize bir şekilde plan dahilinde yapıyoruz. Mesela üç sezon önce kendi evimizde Denizli ile maçımızda 3-0 gerideydik. Bando ve taraftarımızın bütünlüğü ile maçı 4-3'e çevirmiştik. Milli takımımızı desteklemek için Fransa'ya davet edilmemiz öncelikle çok gurur verici. Fransa'ya muhtemelen 15 kişi gideceğiz. Milli takımımızı desteklemek için özel marşlar da hazırladık. Eskişehirsporlular'ın yazdığı "Bize anlı şanlı Türkler demişler. Türkler bitti demedikçe bitmez bu işler" sözlerini besteledik. Beste, Neşet Ertaş'ın Kesik Çayır türküsünün melodisine göre düzenlendi. Fransa'da bunu çalacağız. Bununla birlikte gurbetçilerimizin de bilebileceği Türkiyem gibi parçaları da çalacağız. Bandomuzun çok önemli bir şey daha yapıyor, genç yetenekleri keşfedilmesini sağladık. Babalarıyla maçlara gelen ve bando takımıyla tanışan iki çocuğumuzun müzik yeteneği ortaya çıktı. Bando takımıyla yetenekleri gün yüzüne çıkan bu çocuklar, bugün konservatuarda okuyor ve uluslararası yarışmalarda birinciliklere imza atıyorlar.

 • 6
 • 10
Eskişahir'de estiler, Fransa'da gürleyecekler!
Eskişahir'de estiler, Fransa'da gürleyecekler!

ALİ ULUSOY (Bando şefi):

İlk aletleri taraftar aldı

68 yaşındayım. En son 20 yıl önce Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Bandosu olmak üzere 38 yıl Silahlı Kuvvetler'in bandolarında çalıştım. 1998'de emekli olduktan sonra memleketim Eskişehir'e yerleştim. Mehter takımım var, Eskişehir Barosu Türk Sanat Müziği Korusu şefiyim. Uğur Kürkçüoğlu bana ulaşınca, bildiğimizi mezara götürmemek adına bando serüvenimiz başladı. İlk etapta emanet sazlar aldık. Tabii taraftar bize sahip çıktı. Aralarında para toplayarak ilk enstrümanlarımızı taraftarlar aldı bize. Çalmayı çok sevdiğimiz marşlar var. Espana marşını, Eskişehirspor'un kuruluş tarihi olan 1965 adlı marş ile Eskişehirli sanatçı Mithat Körler'in spor kulübü için bestelediği marşları çalıyoruz.

CAHİT AÇIK (Otobüs şoförü):

Baba kız beraber

Cahit Bey otobüs şoförü olarak çalışıyor: "Askerde jandarma bandosundaydım. Eskişehirspor tutkunuyum. Hatta kızım Beyza, tribünlerde ve BandoESES'te büyüdü. Ali Abi (Ulusoy), konservatuvara hazırladı onu. Kızım şu anda konservatuvar öğrencisi. Ben trompet o da flüt çalıyor."

BİZE ULAŞIN