Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim

Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim

NEBAHAT KOÇ

FOTOĞRAF: YAĞMUR DİNÇ

 • 1
 • 21
Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim
Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim

Belçika güzeli... Milli kaleci Volkan Demirel'in eşi... Kamuoyu çok tanımıyor, çünkü göz önünde değil. Kendisini de çok anlatmıyor. Zeynep Demirel, ilk kez kendisini, hedeflerini, projelerini, aile yaşantısını anlattı. YouTube kanalıyla her kesimden kadına seslenen Zeynep Demirel'in hedefi sinema yönetmeni olmak...

Türkiye onu Belçika güzeli ve milli kaleci Volkan Demirel'in eşi olarak tanıdı. Zeynep Demirel yedi yıldır Türkiye'de yaşıyor. Ancak, göz önünde olmayı tercih etmediği için çok yakından tanımıyoruz. Özgürlüğüne düşkün olduğu için mütevazı yaşıyor; semt pazarlarına gidiyor, metro, metrobüs gibi toplu ulaşımı kullanıyor, kızını bakıcı desteği olmadan yetiştiriyor. "Belçika güzeli evlendi, eve kapandı" ve "İstediklerini hayata geçirmesine eşi Volkan mı izin vermiyor" algısına karşın Zeynep Demirel, kızı Yade'yi büyütürken aynı zamanda üniversite eğitimini eğitimine devam ediyor tamamlıyor...

 • 2
 • 21
Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim
Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim

AMA BU BENİM KENDİ TERCİHİMDİ

Üniversitesinin bitimine bir yıl kala, eğitim, gelişim ve deneyimlerinin sonucunda projelerini hayata geçirmeye başladı. İlk adımını YouTube kanalı açarak attı. Sırada sinema filmi yönetmenliği var.

Iğdırlı Azeri ailenin üç kızının en küçüğü olan Zeynep Demirel'le, Acarkent'teki Five O'Clock Kafe'de buluştuk. Tüm hayatını, projelerini Cumartesi SABAH'a anlattı. Tabii, eşi Volkan Demirel olunca, futbol konusuna da girdik.

- Göz önünde çok görünmüyor, çok anlatmıyorsunuz. Sondan başlarsak, yıllar sonra bir YouTube kanalıyla kendinizi gösterdiniz, neden?

- Kızımız Yade'yle kendim ilgilenmek, karakterine kendim şekil vermek istedim. Yade'nin doğduğu yıl üniversiteye girdim. Bilgi Üniversitesi Sinema-TV Bölümü üçüncü sınıf öğrencisiyim. Bu süreçte, televizyon programı, dizi teklifleri geldi. Ancak kabul etmedim. O nedenle göz önünde değilim. Olmayı çok da tercih etmiyorum. Çünkü, özgürlüğüme çok düşkünüm. Bu zaman diliminde sosyal hayattan çok geri kaldığım da oldu. E, davetleri de sevmem. O yüzden de insanlar, geri planda kaldığımı düşündü. Ama bu benim kendi tercihimdi.

 • 3
 • 21
Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim
Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim

GERÇEKTEN BİR AİLE OLDUĞUMUZU YADE'YLE HİSSETTİM

- Özgürlük konusuna geleceğiz ama kızınız Yade'nin bir bakıcısı yok mu?

- Biraz takık bir tipim. Volkan da öyle. Sağ olsun, annem de ara ara gelip gidiyor. Belki ikinci çocuktan sonra bakıcı desteği olabilir. Volkan'ın hakkını yiyemem, çok ilgili bir baba. Yade, kampları nedeniyle yokluğuna alışkın ama babaya âşık. Volkan'ı parmağında oynatıyor. Yaptıramayacağım şeyleri Yade iki dakikada Volkan'a yaptırabiliyor. Yade, bana da çok düşkün ama diğer yandan rakip gibi görüyor beni. Elbise ya da etek giydiğim zaman bana da elbise ya da etek giydir diyor. Hayatımda en fazla gururlandığım şey, anne olmak. Yade'nin doğumuyla evliliğimiz daha anlamlı oldu. Gerçekten bir aile olduğumuzu Yade'yle hissettim.

- YouTube kanalınızla "Kızım artık büyüdü, bir şeyler mi yapayım" dediniz?

- Evet, "Artık bir yerden başlayalım" dedim. İnsanlar beni çok tanımıyor. Türkiye'ye geldiğimde bir adaptasyon sürecim oldu. Avrupa'nın kural ve düzeninden sonra İstanbul'daki kaos ortamında epey bocaladım. Artı, Volkan'ın işi nedeniyle bazı önyargılarım da vardı.

 • 4
 • 21
Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim
Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim

TAKİPÇİLERİN İSTEKLERİNİ DE DİKKATE ALIYORUZ

- Futbolculara karşı bir önyargınız mı vardı?

- Bu önyargı, aslında herkesinki kadardı. Volkan'la tanışmadan önce futbolla ilgilenen bir insan değildim. İnsanların futbolculara, birlikteliklerine karşı bir yargıları, baskıları vardı.

- Kanal projenize dönersek hedefiniz nedir?

- Yola çıkışımız, İstanbul'da uygun alışveriş yapılacak yerleri tanıtmak, anlatmaktı. Ama takipçilerin isteklerini de dikkate alıyoruz. Nasıl yaşıyor, neler yapıyorsam onları gösteriyorum. Şu an dört videomuz, 8 bin abonemiz var. Kadınlar, nasıl makyaj yaptığımı, nasıl beslendiğimi, ne kadar spor yaptığımı, nereden alışveriş yaptığımı merak ediyor. Kanalımızda 'kendin yap' bölümümüz var. Spor bölümümüz olacak. Kadını ilgilendiren her konuya yer vererek, sadece üst düzey kesime değil herkese hitap edeceğiz.

- Sadece kadınlar mı talepte bulunuyor? Volkan Bey'in katılımı söz konusu olacak mı?

- Taraftarların da istekleri oluyor. Mesela Volkan'la nasıl tanıştığımız merak ediliyor. Volkan da ilerleyen zamanda işin içine girebilir. Ama onu ikna etmek kolay olmayabilir.

 • 5
 • 21
Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim
Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim

O GECE TELEFONUMU İSTEDİ

- Siz Belçika'da, Volkan Bey burada... Nasıl tanıştınız? Güzellik kraliçesi olunca mı görmüş sizi?

- Tatillerde Türkiye'ye gelirdim. Yine İstanbul'da ablama gelmiştim. Yakın bir kız arkadaşımın doğum günü için toplanmıştık. Arkadaşımın erkek arkadaşı da, Volkan'ın okul arkadaşıymış. Volkan davetli olmadığı halde tesadüfen o mekandaymış. Burada beni gördü. Sonra telefonumu istedi. Böyle başladık.

- Hemen ikna etti mi sizi?

- Sporcu, yakışıklı, fiziği düzgün... Futbolcu önyargısı olunca nedir, ne değildir diye bir senelik tanıma süreci oldu. Belçika'ya döndüm ama görüşmeye devam ettik. Sonra çıkmaya başladık. Volkan'dan sonra futbolcu önyargısının ne kadar yanlış olduğunu gördüm. Aynı algılar, futbolcu eşleri için de geçerli oluyor. Senin önyargılı baktığın insanların yerinde bu kez sen oluyorsun.

- Volkan Demirel'i sahada, agresif, sinirli görüyoruz. Saha dışında da böyle midir?

- Bilimselliği kanıtlanmış bir görüş var, duygularını çok saklayamayan insanlar aslında iyi insanlardır. Çok doğru. Volkan oynayan, rol yapabilen biri değil, olduğu gibi. Gözlemliyorum rol yapanı, tabiri caizse tribünlere oynayan tipleri daha çok seviyoruz. Olduğu gibi yaşayanları pek kabullenemiyoruz. Galiba Volkan'ın durumu da böyle. Aslında çift olarak böyleyiz. İkimiz de aniden parlayabiliriz.

 • 6
 • 21
Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim
Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim

BELÇİKA GÜZELİ SEÇİLİNCE OKULU BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM

- Boş durmamış, kendinize yatırım yapmışsınız.

- Çok genç yaşta, çok farklı ortama (Belçika güzelliği) girdiğim için eğitim ve kişisel gelişimimi tamamlayamamıştım. Yarım kalan lise eğitimimi burada tamamladım. Üniversitenin dışında fotoğraf kursuna gittim. Benim için verimli bir dönemdi.

- Eşinizin gölgesinde kaldığınızı düşünüyor musunuz?

- Düşünmüyorum çünkü, ünlü bir insanın eşi olduğunuz zaman onunla anılırsınız. Dünyada da böyle. Mesela Tom Cruise'la Katie Holmes bir zamanlar evliydi. Holmes'un adı, Tom Cruise'un eski karısı olarak geçiyor. Bu durumdan çok rahatsız değilim ama çok da bayılmıyorum.

- Evlendiğinizde sizi Belçika güzeli olarak biliyorduk...

- Aksine, Volkan'la tanıştıktan sonra güzellik yarışmasına katıldım. 2008'de Volkan'la çıkmaya başladım. Volkan katılmamı çok gerekli bulmuyordu. Ama istediğim için flört aşamasında olduğumuz için sözünü çok geçiremedi bence (gülüyor). Volkan'la çıkmamızdan bir yıl sonra Belçika Güzeli seçildim.

 • 7
 • 21
Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim
Zeynep Demirel: Göz önünde olmamak, benim tercihim

- Belçika güzeli olduktan sonra hayatınız nasıl değişti?

- O zaman lise son sınıftaydım. O dönem okulu bırakmak zorunda kaldım. Çünkü, kraliçe seçilmeniz halinde bir yıllık sözleşme imzalıyorsunuz. O bir yıl süresince, yarışmayı düzenleyenlerin programına uymak zorundasınız. Çok yorulmuştum. Ama Flamanlar ile Valonların birlikte yaptığı tek program olduğu için yarışmanın politik bir yönü de var. Bu yönden getirisi çok oldu. Başbakanla, kralla aynı ortamlarda bulundum. Bir Türk olarak benim için çok gurur vericiydi. Aslında Türkiye'yi temsil ettim.

- Belçika'ya gittiğinizde tanınıyor musunuz?

- İki yıl önce Belçika havalimanında Yade'nin pasaportuyla ilgili bir sıkıntı oldu. Beni bir yerde beklettiler. Beklemeye devam edeceğim derken, polisler beni tanıdı, sonrasında fotoğraf çektirdiler. Belçika'da bir kafeye gittiğimde rahatça oturabiliyorum. Burada Volkan'la bir yere gittiğimizde en az üç-dört kişi fotoğraf çektiriyor.

BİZE ULAŞIN