Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Ekmeksiz olmaz"

Ekmeksiz diyet olmaz

Diyetisyen Huriye Ak, yaz aylarına yaklaşırken daha sağlıklı ve ince görünebilmek için kısa zamanda hızlı vermek uğruna uygulanan yanlış diyetlerin, kiloların çok kısa zamanda geri alınmasına neden olduğunu söyledi.

Ekmeksiz diyet olmaz

'Ekmeği kes, ver' denilen diyetlere kanılmaması gerektiğini ifade eden Ak, ekmeksiz diyetin olmayacağını, tam tahıllı ekmeklerden her öğünde 1-2 dilim tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Ekmeksiz diyet olmaz

Diyetisyen Huriye Ak, zayıflamak için çaba gösterenlerin dikkatini çekecek açıklamalar yaptı.

Ekmeksiz diyet olmaz

Hızlı vermek için özellikle tek tip beslenmenin uygulandığı ya da uzun süren açlıkların yaşandığı beslenme programlarının sağlık sorunlarını ortaya çıkardığını belirten Ak, bu tarz diyetlerle kilo verildiğinde yağ kaybından daha çok su kaybı yaşandığını, böylelikle kas kaybına bağlı olarak metabolizmanın da yavaşladığını söyledi.

Ekmeksiz diyet olmaz

Tıbbi olarak haftada yarım veya 1 kilogram arası verilmesinin uygun olduğunu ifade eden Huriye Ak, "5 besin grubunu da içeren, bireylerin metabolizma hızına uygun, düzenli egzersizin de olduğu insanları sosyal hayatından koparmayan yiyecekleri de yemesine müsaade eden diyetisyen tarafından size özel planlanmış ve hayat boyu sürdürülebilir diyetler yapmak en doğru olanıdır" dedi.

Ekmeksiz diyet olmaz

Sabah kahvaltısı yapmadan güne başlayanlar için vermenin oldukça zor olduğunu belirten Ak, "Çünkü metabolizma, uyandıktan sonra hemen kahvaltı yapınca hızlanmaya başlamaktadır.

Ekmeksiz diyet olmaz

Aksi takdirde kahvaltı yapmadan öğle yemeğine kadar aç kalınırsa, yavaşlamış metabolizma hızına karşın artmış bir iştahla daha çok yemek kaçınılmaz olacağından almak da beklenilen bir sonuçtur.

SON DAKİKA