Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş çarpmasına dikkat!

Yazın getirdiği en ciddi hastalıklardan biri . Özellikle çocukların, kronik hastalıkları olanların güneşle ve sıcak havalarla olan temasına dikkat etmesi gerekiyor. Uzmanlar güneş çarpmasına karşı alınabilecek önlemleri ve güneş çarpması durumunda yapılabilecekleri anlattı.

Güneş çarpmasına dikkat!

Güneş çarpması denilen durum nedir?

Yazın getirdiği en ciddi hastalık dır. Güneş çarpması, aşırı sıcak nedeniyle beden ısısını ayarlayan mekanizmanın (Termoregülasyon sisteminin) bozulması sonucu ortaya çıkan bir hastalık tablosudur. Vücudun kendi ısısını düzenlemek için olan terlemeyi yeterince gerçekleştirememesi durumudur. Ayrıca sıcaklarda aşırı terleme sonucu fazla miktarda sıvı ve elektrolit kayıpları sonucunda da vücut sıcaklığı yükselmeye başlayabilir.

Güneş çarpmasına dikkat!

Güneş çapması en çok kimleri etkiler?

Bu durumdan en çok çocuklar, yaşlılar kronik hastalıkları olanlar, aşırı alkol alanlar etkilenir.

Güneş çarpmasına dikkat!

Güneş çarpmasının en önemli belirtileri nelerdir?

Yüksek ateş, baş ağrısı, nabız hızında artma, solunum sayısında artma, tansiyon düşüklüğü, aşırı yorgunluk, bitkinlik hali.

Güneş çarpmasına dikkat!

Güneşe maruz kalma uzadıkça ve müdahale edilmedikçe, ağrılı kramplar, kalpte ritim bozukluğu, bulantı- kusma-ishal, huzursuzluk, havale, bilinç bulanıklığı, koma ve ölüm gelişebilir.

Güneş çarpmasına dikkat!

Güneş çarpmasına karşı ne tür önlemler alınabilir?

* En başta fazla güneşte kalınmamalıdır.

BİZE ULAŞIN