Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte adrenalin tutkunu hekimler

 • 1
 • 11
İşte adrenalin tutkunu hekimler
İşte adrenalin tutkunu hekimler

Didem Seymen / SABAH

Onlar saatlerce süren, zorlu ameliyatların başkahramanları, sağlığımızı emanet ettiğimiz doktorlarımız. Meslek hayatlarının stresini kimisi motorun üzerinde, kimisi suyun altında atıyor... Müzikile rahatlayan da var, denizin rüzgarına kendisini bırakan da. İşte adrenalin tutkunu hekimler

 • 2
 • 11
İşte adrenalin tutkunu hekimler
İşte adrenalin tutkunu hekimler

Prof. Dr. Bingür Sönmez/Kalp ve Damar Cerrahı

50'sinden sonra dalmaya başladı


Tüplü dalış sporuna 50 yaşından sonra başladım. Türkiye'nin en eski balık adamlarından biri olan Şinasi Bingeli, her fırsatta dalış konusunda beni teşvik etti. Ben de yapmaya karar verdiğimde oğlumla birlikte dalış kursuna yazıldık. O zamandan beri her yıl bir hafta Kemer'de hocalarımızın eşliğinde dalış yapıyorum. Suyun altında geçirdiğim o süreler hayatımın en güzel dakikaları diyebilirim. Tüplü dalış; astım ve epilepsi hastaları dışında herkesin rahatlıkla yapabileceği bir spor. Ben de hastalarıma öneriyorum. Özel giysiler giyiyor, su altını bilen ve yönünüzü belirleyen hocalar eşliğinde vakit geçiriyorsunuz. En büyük hayallerimden biri bir gün hastalarım ile birlikte dalış gerçekleştirmek. Su altı bana müthiş bir özgüven sağlıyor. Yarışmacı olmayan bir spor olduğu için ellerimi de özel eldiven ile koruyarak parmaklarımın zarar görmesini önlüyorum. Kimseyle yarışmıyorsunuz, denizde inanılmaz heyecan verici şeyler buluyor, farklı bir dünya keşfediyorsunuz. Denizin üzerinde nasıl bir ufuk görüyorsanız, altında da bir sonsuzluk ile karşılaşıyorsunuz. Nasıl ameliyatlarda bana asistanlarım, uzmanlarım ve anestezistlerim yardımcı oluyorsa; bu sporda da büyük bir ekip çalışması olduğunu adım adım hissediyorum. Giyinmeye başladığımdan itibaren sanki ben hocayım, rehberler benim asistanlarımmış gibi büyük keyif veriyor.

 • 3
 • 11
İşte adrenalin tutkunu hekimler
İşte adrenalin tutkunu hekimler

Doç. Dr. Çağatay Öztürk/ Ortopedi-Travmatoloji ve Omurga Cerrahisi Uzmanı

Sahnede çok mutlu


7 yıldır yan flüt ve klarnet çalıyorum. Aileden gelen müzik kulağı ile enstrümanları eğitim almadan kendi uğraşlarımla öğrendim. İşten çok geç saatlerce çıkınca gece evimde dinlenmek için kendi kendime çalıyorum. Müzik tam bir tutku. Hatta bundan dolayı evimi değiştirdim ve müstakil bir eve çıktım. Her gün en az bir saat kendi kendime çalıyor, rahatlıyor ve huzur buluyorum. Hekimliğin ve ameliyatın verdiği stresten bu sayede kurtuluyorum. İş hayatımda başarılı olmamın bir nedeni de müziktir. Beni rahatlatıyor ve bir sonraki gün işime daha zinde gelebiliyorum. Hastalarımla daha çok ilgileniyor ve ilgi gösteriyorum. 3 erkek kardeşiz ve hepimiz bir enstrümanla yakından ilgiliyiz. Biri gitar diğeri de bağlama çalıyor. Her hafta sonu tüm aile toplanıyor ve eğlenmek için çalıyoruz. Kardeşlerimle ortak noktamın müzik olması da ayrı bir duygu. Bazen eğlence olsun diye doktor kimliğimi evde bırakıp restoran ve kafelerde çalıyorum. İnsanları eğlendirmek ve onların mutlu olduğunu görmek beni de mutlu ediyor. Askerde bir er'im vardı. Kendisi İstanbul'da hala bir kafede düzenli olarak çalıyor. Ara sıra arayıp 'komutanım müsaitseniz gelin eğlenelim' diyor. Oraya gidiyorum ve kendi aramızda çalıp söylüyoruz. Çok komik bir anım var; bir yılbaşı eğlencesi gittiğimiz kulüpte, gece 1'de canlı müzik programı aniden bitti. İnsanlar isyan etti, "Biz sabaha kadar eğlenmek istiyorduk müzik durmasın" dediler. Biz de kardeşlerimle sahneye çıktık ve "Eğer dinlerseniz biz çalabiliriz" dedik. O gün saat sabah 4'e kadar hep birlikte çaldık, söyledik ve eğlendik.

 • 4
 • 11
İşte adrenalin tutkunu hekimler
İşte adrenalin tutkunu hekimler

Prof. Dr. İsmet Aslan/ Kulak Burun Boğaz, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Saatlerce bir balığın peşinde

Cerrahinin ve hekimliğin getirdiği yoğun stresten kendimi denizin kollarına bırakarak kurtulabiliyorum. Denizin tutku dolu muhteşem sakinleştiriciliği içinde balık tutmak benim için adeta bir meditasyon. Hafta sonu geldiğinde sabah çok erken saatlerde Ege veya Akdeniz sahillerine inerek takım arkadaşlarımla birlikte denize açılıyoruz. Bir balığın peşinde müthiş bir mücadele ile ne yemek ne de içmek aklımıza bile gelmeden saatler saatleri kovalıyor ve akşam oluveriyor. Zamanın nasıl geçtiğini bile anlayamıyorum. Zıpkınla değil, tekneyle büyük balıklar yakalıyorum. Yarışmalara katılıyorum. Hedeflediğiniz ve uzun saatler boyunca peşinden koştuğunuz balığı tuttuğunuzda ise gerektiğinde doğaya saygı duyarak onu tekrar denize salmak müthiş bir duygu. İnsan ve doğadaki tüm canlılar mutlak bir birliktelik içinde, doğanın tüm kaynaklarına saygı duyarak yaşamayı öğrenmeliyiz. Bir orfozdan veya bir orkinostan öğrenecek çok şeyimiz var ve bence bütün mesele de bu...

 • 5
 • 11
İşte adrenalin tutkunu hekimler
İşte adrenalin tutkunu hekimler

Yard. Doç. Dr. Hilmi Karadeniz/Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Gol kralı doktor


10 yaşından beri lisanlı futbol oynuyorum. Halen İstanbul amatör liglerinde oynuyorum. Basketbola ise lise yıllarında okul takımında başladım. Şu an Corporate Basketbol Lig'de İstanbul Tabip Odası adına oynuyorum. Bütün bunların yanı sıra ülkemizi Dünya Tıp ve Sağlık Olimpiyatları'nda futbol branşında temsil ediyorum. 3 kez dünya şampiyonu olduk. Ben ise bir kez dünya gol kralı oldum. Tıp fakültesini kazandığım dönemde profesyonel mukavele imzalamak üzereydim. Ailemin de etkisiyle tıp eğitimime devam etmeye, futbolu da amatör olarak sürdürmeye karar verdim. Babamın tıp fakültesini kazandığım dönemde beni telkin için "Sen de doktorların en iyi futbolcusu olursun" sözü 2008 yılında Almanya'da hem dünya şampiyonluğu hem de gol krallığı kazanmamla gerçeğe dönüştü. Ortopedist olmak özellikle spor sakatlıklarıyla yakından ilgilendirmeyi gerektiriyor. Sakatlanmış bir sporcu, benim de sporcu olduğumu öğrendiğinde kendisini daha iyi anlayacağımı düşündüğünden kendini daha güvende hissediyor. Sporun hayatımın her alanında pek çok avantajını gördüm. Hem mesleki olarak daha fazla deneyim kazanmamı ve uzmanlaşmamı sağladı, hem de ruhsal ve fiziksel olarak yoğun mesai saatlerine rağmen beni zinde tutuyor.

 • 6
 • 11
İşte adrenalin tutkunu hekimler
İşte adrenalin tutkunu hekimler

Yard. Doç. Dr. Övünç Akdemir/ Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Spor çabuk ve kesin kararlar almamı sağlıyor


9 yıldır snowboard, 2 yıldır da yelkenliyle ilgileniyorum. Snowboarda plastik cerrahi kongreleri sırasında ders alarak başladım. Birçok hocamız çok iyi kayak yapıyordu. Ben de uzun yıllar profesyonel kaykayla uğraştığım için snowboard yapmayı tercih ettim. Yelkenliye ise dostlarımın tavsiyeleri ile başladım. Spor yaparken hissettiğim duygu tek kelime ile özgürlük... Çünkü insanın bütün ruhunu sıfırlıyor. Sporun mesleğime en büyük faydası tekrar işime döndüğümde çok daha çabuk ve kesin kararlar vermemi sağlıyor. Özgürlük hayal gücünüzü genişletir. Bu da plastik cerrahinin ana noktasıdır. Snowboard ve yelkenlide zaman zaman çok hızlı ve koordineli karar vermeniz gerekir. Hızlı karar vermek bizim zaten işimizin bir parçası. Bu nedenle hobilerimin mesleki anlamda da bana birçok olumlu etkisi oluyor. Hayatıma yeni hobiler eklemeye çalışıyorum, herkese de bunu öneririm. Ufkunuz ne kadar genişse işinizde o kadar sakin ve doğru kararlar verirsiniz.

 • 7
 • 11
İşte adrenalin tutkunu hekimler
İşte adrenalin tutkunu hekimler

Prof. Dr. Alihan Gürkan/Genel Cerrahi Uzmanı

Asıl adrenalin ameliyatta


Bence bu yoldan gidilmez denildiğinde gidenler, bu tümör çıkmaz denildiğinde çıkaranlarla aynı kişilerdir. Sporda riske edilen yaşam bizim, bunu adrenalin adına yapıyoruz. Cerrahideki adrenalin yaşamı kurtarmak adına. Yasal ve tıbbi sınırlar içerisinde, kabul edilebilir bir risk alıyoruz. Bu asla unutulmamalı. Ameliyata giriyorsunuz, karşınızda karaciğere giden damarın üzerine yapışmış bir tümör var. Elinizdeki delici kesici aletle kanatmadan onu sıyırmaya çalışıyorsunuz. Eliniz titrer, bir yanlış yaparsanız bedelini hastanın canıyla ödeyebilirsiniz. Bir karaciğer nakli yaptınız, gecenin ikisi asistanınız arıyor: "Hasta kanıyor veya damar tıkandı" diyor. İşte asıl adrenalin o zaman başlıyor. Motor sporlarını çok seviyorum ancak bunu spor olarak algılamak ne denli doğru olur bilemiyorum. Motosiklet spordan ziyade bir meydan okuma, korkmama, keşfetme ve sıra dışı olma isteği veriyor. Stresli geçen bir günün sonunda tek istediğiniz motora bineyim ve onunla olayım duygusu. Benim için motora binmek başlı başına stres atmak demek. Arabaya binerken insanlar en fazla ne yaparlar? Arabalarının sunroof'unu açabilirler. Ama bizim gökyüzümüz vardır. Motorla stres atmış olmak bir sonraki ameliyatlarda kesinlikle fayda sağlıyor. Bu birikim başka türlü nasıl çıkabilir? Günün sonunda çok tatlı bir yorgunluk oluyor. Ve motor sizi hep başka bir dünyaya götürüyor.

BİZE ULAŞIN