;

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ömer Üründül: "Hayalperestlik"

 • 1
 • 15
Ömer Üründül: "Hayalperestlik"
Ömer Üründül: Hayalperestlik

ÖMER ÜRÜNDÜL MİLLİ TAKIMI DEĞERLENDİRDİ

Sabah'ın tecrübeli spor yazarı ve her turnuvayı yerinde takip eden Ömer Üründül hem Milli Takım gündemini hem de EURO 2016'yı değerlendirdi...

"Arda Turan bütün isteğine ve iyi niyetine karşın bekleneni veremedi. Çünkü Barcelona idmanları Atletico'ya göre düşük tempoda... Şampiyon Beşiktaş'ın yıldızı Oğuzhan bile Avrupa'da sırıtıyor. Milli Takım'ın performansıyla görülüyor ki, fizik olarak Avrupa'nın gerisindeyiz. Gökhan Töre olayından sonra Ömer Toprak'a çağrı yapıldı, o da gelmeyi kabul etmedi. Bu durumda 'Töre' yok, sen gelir misin?' denmez."

 • 2
 • 15
Ömer Üründül: "Hayalperestlik"
Ömer Üründül: Hayalperestlik

FİZİK OLARAK HAZIR DEĞİLİZ

Taraftarların Fatih Terim ve Arda Turan protestosunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son derece yanlış şeyler. Yanlış olduğu kadar da yakışıksız şeyler. Türk futboluna yıllarca başarıyla hizmet etmiş bir teknik adama, futbolu ile hizmet etmiş ve dünyanın en büyük kulubüne transfer olan bir oyuncuya bunlar asla yapılmaz. Aslında Arda'dan istenilen performansı beklemek de hayalperestlik doğrusu. Atletico Madrid'de Simeone'nin çok ağır idmanları ile savaşan bir takımda fizik gücünü en üste çıkarmış olan Arda, Barcelona transferinden sonra yasağa takılarak uzun süre forma bekledi, sonra da 'tiki-taka' futbolda çok az görev aldı. Ayrıca Barcelona idmanları da Atletico idmanlarına göre çok daha düşük tempoda. Bu durumda tabii ki Arda, bütün isteğine ve iyi niyetine rağmen beklenen katkıyı yapamadı.

 • 3
 • 15
Ömer Üründül: "Hayalperestlik"
Ömer Üründül: Hayalperestlik

Milli Takım'daki bazı futbolcularımız turnuva öncesi özel hayatlarında sorunlarla karşılaştı. Bu sorunlar futbolcularımızı ve Milli Takımı nasıl etkiledi? Fatih Terim krizi yönetebildi mi?

Tabii ki beklenmeyen her sıkıntı oyuncuları olumsuz etkiler. Ama Milli Takım kampında bunlar perde arkasına atılır. Daha önce söylediğim gibi, eğer fizik olarak hazır değilsen, istenilen mücadeleyi sahaya yansıtamıyorsan o zaman zihinsel sıkıntılar kötü yönde ilerleme kaydeder. Şimdi oyuncuların genel durumunu performans olarak analiz edelim:
GÖKHAN GÖNÜL: İdman sevmez, çok sakatlanır.
CANER ERKİN: Kadro dışı kaldı, doğal olarak sahadan koptu ve kilo aldı.
OZAN TUFAN: F.Bahçe'de hep yedek oturdu.
CENK TOSUN: Beşiktaş'ta 15-20 dakikalık süreler bulabildi. Markovic sakatlanmasa Volkan Şen de Fenerbahçe'de bu kadar da oynayamayacaktı.
BURAK YILMAZ: Gene sakatlıkla boğuştu. Bir de yukarıda anlattığımız gibi Arda Turan var. Bu tip sorunlar da vardı takımda..

 • 4
 • 15
Ömer Üründül: "Hayalperestlik"
Ömer Üründül: Hayalperestlik

Türk Milli Takımı'nı, yıllardır yakından takip eden bir isim olarak, sizce şampiyonaya neden kötü başladık?

İstenilen futbolu sahaya yansıtamamamızın ve istediğimiz sonuçları alamamamızın en önemli nedeni fizik durumumuz... Başta Arda olmak üzere oyuncularımızın büyük çoğunluğunun maç eksikliği yüzünden fiziki güçlerinin bu düzeydeki şampiyonaya hazır olamadıklarını gösteriyor. Zaten yıllardır bir kadro istikrarsızlığımız ve uyum sıkıntılarımız oluyordu bu tip maçlarda. Bu eksikliğimizi genellikle özel hırsımız ve mücadele isteğimiz ile aşıyorduk. Bu defa o kondisyon, oyuncularımızda bulunmadı.

 • 5
 • 15
Ömer Üründül: "Hayalperestlik"
Ömer Üründül: Hayalperestlik

Terim'in sahaya sürdüğü 11'ler sürekli tartışıldı ve oyuncuların yanlış mevkilerde olduğu yazıldı. Bu görüşe katılıyor musunuz?

Bu tip görüşlere katılmıyorum. Tabii ki sahaya çıkarılan 11 tercihlerinde, herkesin bir görüşü vardır. Bu tercihlerde en doğrusu bile yapılsa saydığım temel eksikler olduğu sürece fazla bir şey değişmez.

 • 6
 • 15
Ömer Üründül: "Hayalperestlik"
Ömer Üründül: Hayalperestlik

Hırvatistan maçında kötü performans ortaya koyan takımdan sadece Cenk-Burak değişikliğine gidildi. Sizce tek değişiklik yeterli miydi?

Bu tip kararlar hep tartışılır. Bizim kadrodaki en büyük iki sıkıntımız stoper ve santrfor bölgesi. İspanya maçından sonra da stoperdeki sıkıntı gündeme geldi. İlk santrforumuz Burak'tı ama bu sezonunun büyük bölümünü sakat geçirdiği için fizik olarak istenilen düzeyde değildi. Hırvat maçında görev alan Cenk, Beşiktaş'ta çok az şans bulmuştu. Hırvat maçında da hiç katkısı olmadığı için Terim, Burak'a şans verdi. Bence İspanya maçında kötülerin en iyisi kimdi diye sorsanız, Burak'tı derim...

BİZE ULAŞIN