Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da ortalık karıştı! Polisten protestoculara sert müdahale...

Bir yıl önce başlayan ve tarihine damga vuran sarı yeleklilerin yol açtığı krizin ardından Fransa, tarihinin en büyük grevi ile karşı karşıya... Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel 'un 17 Mayıs 2017'de göreve geldiği tarihten itibaren uyguladığı ekonomik politikaların zenginlere daha fazla gelir sağladığını göstermesi de Fransızların cumhurbaşkanlarına olan "öfke ve isyan duygusunun" daha da büyümesine neden oldu. Macron'un emeklilere yönelik reformuna tepki gösteren halk süresiz greve gitti. medyası, gösterilere ülke genelinde 800 binden fazla kişinin katıldığını duyurdu. Protestolar sırasında Fransa polisi eylemcilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti

'da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel hükümetinin emeklilik reformunu protesto etmek için başlatılan süresiz grev, ikinci gününde devam ediyor.

Yerel medyadaki haberlere göre, başkent Paris'te 65 bin, ülke genelinde ise 806 bin kişi greve katıldı. Greve katılanlar arasında, Paris'te toplu taşımayı düzenleyen toplu taşıma işletmecisi, Air France Havayolları çalışanları, acil servis görevlileri, polisler, doktor ve hemşireler de var.

Fransa'da sokaklar savaş alanına döndü

ÇOK SAYIDA UÇUŞ İPTAL OLDU

Dün düzenlenen gösteriler ve grev kapsamında hızlı trenler seferlerinin yüzde 90'ı, Paris metro seferlerinin ise çoğu iptal edildi. Grev nedeniyle yüzlerce uçuş iptal edildi, okulların çoğu açılmadı. hava yolu şirketi Air France, dünkü iç hat uçuşlarının yüzde 30'unun iptal edildiğini açıklamıştı.

ZAMAN ZAMAN GERGİNLİK ARTTI

Protestolarda, polis ile eylemciler arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. 6 bin polisin görev aldığı Paris'te, eylemcilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildiği bilgisi paylaşıldı. Ayrıca, 60 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

BİZE ULAŞIN