Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her ortamda yetişiyor: Hem şifalı hem lezzetli!

Nemli her ortamda yetişen kuşotundan hazırlanan lapa, ve sedefe iyi geliyor. Açık yaraların kapanmasını sağlıyor.​ ve serçeotu olarak da bilinen kuşotu Anadolu'da yol kenarları, duvar dipleri ve bahçelerde yaygın olarak yetişir. kış başına kadar aralıksız açan küçük kırmızımsı beyaz renkli çiçekleri yıldız biçimindedir. Yer seçmeyen, nemli olmak koşuluyla her türlü toprakta yetişen kuşotu, bol miktarda organik asitler, potasyum tuzlan, fosfor ve C vitamini içerir. Ülkemizde pazar yerlerinde satılan kuşotu, çiğ olarak yenilebilecek kadar lezzetlidir. Bu nedenle salatalara konulur, börek harcına eklenir ya da sebze olarak pişirilir.

Her ortamda yetişiyor: Hem şifalı hem lezzetli!

YARALARI İYİLEŞTİRİR

Kuşotu böbrekleri çalıştırarak idrar çıkışındaki sorunları giderir. Bu bitkinin romatizma ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Kabızlığı önleyici etki olası sağlık sorunlarının önüne geçer. Balgam söktürmeye yardımcıdır. Bunların haricinde farklı deri hastalıklarını da tedavi eder. Mesela, ağrısı çeken ya da bulunan kişilerde cildi yumuşatıcı etki gösterir. Vücutta bulunan yaraların iyileşmesini kolaylaştırır. Ciltte bulunan yara ve benzeri derinin tahriş olması durumlarında yaralara iyi gelir. Deri hasarlanmalarında deri üzerine konulan lapa yaraları iyileştirici niteliğe sahiptir.

Her ortamda yetişiyor: Hem şifalı hem lezzetli!

ADAÇAYIYLA KARIŞTIRILMALI

Bağırsakta bulunan gazların giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda sakinleştirici özelliği de vardır. Eğer kuşotu bitkisini adaçayıyla birlikte tüketirseniz rahim kanamalarına ve rahim iltihaplarına iyi geldiğini de görürsünüz. Maydanozla birlikte demleyip düzenli içtiğinizde idrar torbası taşlarını geçirir. Ayrıca bu bitkiyi kaynatıp içtiğinizde boğaz yolu enfeksiyonlarınız için bir koruma oluşturmuş olursunuz. Nezle, bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Kantaronla birlikte kullanıp, dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz.

200 gram yeni yıkanmış, taze yaprak ve sapları doğranır ve macun kıvamına gelene kadar sıcak suyla karıştırılır. Elde edilen macun, gazlı bez ya da tülbent üzerine sürülür, cilde uygulanır ve lapa soğuyana kadar yerinde bekletilir. Lapanın yapışmasını önlemek için uygulamadan önce deriye bir miktar zeytinyağı sürülür.

Her ortamda yetişiyor: Hem şifalı hem lezzetli!

ÇIBANA ÇARE KÜR

Sedef, ve basur gibi hastalıklar için kurumuş bitkiden 2-3 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra ocağı kısılarak 15-20 dakika daha ısıtmaya devam edilir. Böylece hazırlanan yoğun kür dıştan uygulanır. Kuşotu ayrıca yara iyileştiricidir. Kesik ve çıbanların tedavisinde kullanılır. Bunun için toplanan taze bitki ezilerek yara lapası hazırlanır.

Her ortamda yetişiyor: Hem şifalı hem lezzetli!

KANSIZLIĞI GİDERİR

Eğer kansızlık problemi yaşıyorsanız bu bitkiyle probleminize çözüm bulabilirsiniz. Kansızlık için bitkinin çayını içmeniz, hızlı iyileşmenizi sağlar. Aynı zamanda kilo sorunu yaşayan kişileri dengeli bir kiloya kavuşturur. Müshil niteliğindedir ve idrar söktürücü özelliğiyle böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.

Her ortamda yetişiyor: Hem şifalı hem lezzetli!

ÇAYI DA YAPILIR

Kurutulmuş kuşotu bitkisinden 2 tatlı kaşığı alıp üzerine bir bardak kaynar su konularak 5 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen çay, günde 3 kez birer bardak içilir.

Her ortamda yetişiyor: Hem şifalı hem lezzetli!
BİZE ULAŞIN