Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in insanlı ilk uçuşu saat kaçta? SpaceX canlı yayını nasıl izlenir?

'ın kurucusu ve CEO'su olduğu uzun zamandan beridir insanlı uçuş için çalışmalar yapıyordu. Sonunda bu çalışmalar meyvesini verdi. Geçtiğimiz çarşamba günü SpaceX ve ortaklığındaki ilk insanlı uçuş denemesi yapılacaktı. Fakat bu deneme uygunsuz hava koşulları yüzünden ertelendi. SpaceX'in Crew Dragon kapsülüyle uzaya astronot göndereceği uçuş denemesi bugün gerçekleşecek. Peki NASA ve SpaceX ortaklığındaki insanlı uçuş kaçta gerçekleşecek? SpaceX'in canlı yayını nasıl ve nereden izlenir? İşte detaylar...

SpaceX'in insanlı ilk uçuşu saat kaçta? SpaceX canlı yayını nasıl izlenir?

'in ilk insanlı uçuş denemesi 27 Mayıs tarihinde yani geçtiğimiz çarşamba günü yapılacaktı, ancak uygunsuz hava koşulları nedeniyle deneme ertelendi. Astronotları taşıyan Crew Dragon uzay aracının fırlatılması bugün gerçekleşecek. SpaceX'in insanlı ilk uçuş denemesi bugün Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden ABD doğu saati ile 15.22'de gerçekleştirilecek. Türkiye saatine göre ise 22:22'de fırlatılacak. Uluslararası Uzay İstasyonu ile kenetlenecek olan bu roketle, tarihte ilk kez uzaya özel bir şirket tarafından insan yollanmış olacak ve yeni bir dönem böylece başlayacak.

SpaceX'in insanlı ilk uçuşu saat kaçta? SpaceX canlı yayını nasıl izlenir?

SPACEX UÇUŞU NASIL CANLI OLARAK İZLENİR?

Robert Behnken ve Douglas Hurley'i Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatacak tarihi uçuş, ve tarafından canlı yayınlanacak. NASA'nın YouTube hesabı üstünden canlı olarak yayınlanacak.

SpaceX'in insanlı ilk uçuşu saat kaçta? SpaceX canlı yayını nasıl izlenir?

'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, ''30 Mayıs Cumartesi günü Crew Dragon misyonunun lansman girişimini planlamaya devam ediyoruz. Hava şartlarında iyileşme gözlemlense de ekiplerimiz fırlatma rotasındaki hava durumunu izlemeye devam ediyor.'' ifadesine yer verildi.

Uzay ajansı, paylaştığı videolu bilgilendirmede ise Doug Hurley (53) ve Bob Behnken (49) isimli astronotların daha önce iki defa uzay uçuşu gerçekleştirdiğini ancak ilk defa bir arada, Amerika topraklarından ve ticari bir firma ile uzay yolculuğuna çıkacaklarını belirtti.

25 Mayıs'ta uçuşa dakikalar kala, test uçuşunu hava şartlarının elverişsiz olduğu gerekçesi ile ertelediğini duyuran NASA yetkilileri, bir sonraki uçuşun cumartesi gerçekleşeceğini bildirmişti.

SpaceX'in insanlı ilk uçuşu saat kaçta? SpaceX canlı yayını nasıl izlenir?

İnsanlı uçuş denemesinin başarılı olması durumunda, , alçak dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot göndermek için her seferinde Rusya'ya koltuk başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan da kurtulmuş olacak. NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş projesini askıya almasından dolayı her seferinde astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için Rusya'ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

SpaceX'in insanlı ilk uçuşu saat kaçta? SpaceX canlı yayını nasıl izlenir?

SPACEX NEDİR?

(Space Exploration Technologies Corporation, Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi), merkezi ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Hawthorne şehrinde bulunan bir Amerikalı uzay taşımacılığı şirketidir.

Şirket 2002 yılında, daha önce PayPal'ın da kurucularından olan, Tesla Motors şirketinin CEO'su tarafından; Mars'ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürme hedefiyle kuruldu. Şimdiye kadar Falcon 1 ve Falcon 9, Falcon Heavy isimli, en baştan tekrar kullanılabilirlik için tasarlanmış olan, uzaya fırlatma araç/roket sistemlerini ve Falcon 9 tarafından yörüngeye çıkarılmış olan, Uluslararası Uzay İstasyonuna malzeme/erzak temin etmek üzere Dragon (insansız) uzay aracını geliştirdi. Dragon uzay aracının insanlı hali geliştirme aşamasındadır.

SpaceX'in başarıları arasında şunlar bulunmaktadır:

28 Eylül 2008 tarihinde, özel sektör tarafından finanse edilen ve yörüngeye ulaşan ilk sıvı yakıtlı roket (Falcon 1);
9 Aralık 2010 tarihinde, bir uzay aracını uzaya fırlatan, yörüngeye oturtan ve bu uzay aracını (Dragon) başarılı bir şekilde dünyaya geri getiren ilk özel sektör şirketi;
25 Mayıs 2012 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonuna bir uzay aracı (Dragon) yollayan ilk özel sektör şirketi.

SON DAKİKA