Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Bereket Ormanı Oluşturuldu

Giriş Tarihi: 26.3.2015 13:18 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde 81 ilde Gönül Elçileri projesi kapsamında oluşturulan ’Bereket Ormanına’ sarıçam, akasya, akçaağaç ve ıhlamurdan oluşan 20 bin fidan dikildi.
Tekke köyüne bağlı Türkmenler Mahallesi Kuzağıl mevkinde geçtiğimiz yıl çıkan yangın sonucu küle dönen bölgede, 30 bin metre teras kazılarak oluşturulan Bereket Ormanında fidan dikim töreni düzenlendi.
Törene Vali Yücel Yavuz’un eşi Şengül Yavuz, Garnizon Komutanı Albay Erdal Eren, Belediye Başkan Vekili İsmet Çakmak, Vali Yardımcısı Şenol Turan, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Orman İşletme Müdürü Veysel Kodalak, AK Parti İl Başkanı Hakkı Gündüz, MHP İl Başkanı Ali Ateş, TEMA İl Temsilcisi Yusuf Oral, kamu kurum müdürleri, üniversite öğrencileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Törende konuşan Vali Yardımcısı Şenol Turan, etkinliğin önemine vurgu yaparak, “Çok anlamlı bir etkinlikte bir araya gelmiş buluyoruz. Küresel ısınmanın, iklim değişikliğinin hüküm sürdüğü zor bir dönemden geçiyoruz. Hayatımızda yeşil yoksa bizleri kapkara günler bekliyor demektir. Ümit ediyorum ki dikeceğimiz fidanlarla yeşillenecek olan bu orman adı gibi bereketli olsun.” dedi.
Gümüşhane Orman İşletme Müdürü Veysel Kodalak ise ülke ve Gümüşhane genelindeki orman durumu hakkında bilgi verdikten sonra kurum olarak 2015 yılında Şiran’da 560 dekar, Köse’de 883 dekar, Kocadal köyünde 150 dekar olmak üzere toplam bin 593 dekarlık alanda 127 bin adet fidan dikimini planladıklarını söyledi.
Kodalak, Orman Haftası nedeniyle pestil-köme üretiminin hammaddelerinden birisi olan ceviz için 10 bin adet fidan dağıttıklarını, Vali Yücel Yavuz’un tüm kurumların kendi mülkiyetlerindeki arazilere fidan dikmesi yazılı emriyle birlikte Kelkit’te 10 bin, Şiran’da 10 bin, Merkez ilçede de 8 bin olmak üzere toplam 28 bin adet tüplü çam ve akasya fidanı ile il merkezinde de 2 bin 500 adet fidanın esnaf ve vatandaşlara dağıtıldığını kaydetti.
21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte daha sonra hazır edilen alanda tüm protokol üyeleri ve katılımcılar tarafından fidan dikimi gerçekleştirildi.
Gümüşhane Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Cahit Erdoğan ve dernek üyesi gazi ve aile bireylerinin de katıldığı etkinlikte, Yüksek Öğretim Kredi Yurtlar Kurumlarında kalan üniversite öğrencileri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesindeki gençler de fidan dikti. Etkinliğin maskotlarından birisi de 3 yaşındaki minik tema gönüllüsü Zeynep Oral oldu.
Program, dikilen fidanlara can suyunu verilmesi ve davetlilere kır pidesi ve ayran ikramıyla son buldu.
Bereket Ormanı yapılan alanda 17 Ağustos 2014 tarihinde orman yangını çıkmış ve 25 hektarlık orman kül olmuştu. Yangının ardından alanda kurum tarafından hızlı bir çalışma yapılarak yanan enkaz sahadan çıkarılmış, toprak işlemesi ve 30 bin metre uzunluğunda teras kazılarak ıslah edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gümüşhane’de Bereket Ormanı Oluşturuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN