Türkiye'nin en iyi haber sitesi
GÜMÜŞHANE HABERLERİ
Tüm Şehirler
  • Gümüşhane
  • Gümüşhane
  • Gümüşhane
  • Gümüşhane
  • Gümüşhane

Gümüşhane İli, ülkemizin Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır.

İl olarak varlığını Cumhuriyete borçlu olan kalkınmada 1. derecede öncelikli İllerin başında gelir. Doğusunda Bayburt, Batısında Giresun, Kuzeyinde Trabzon, Güneyinde Erzincan İlleri bulunmaktadır. Toplam alanı 6575 Km2 civarındadır. Gümüşhane İli merkez ilçe, Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran ve Torul olmak üzere altı ilçeden oluşmaktadır.

Bölgenin doğal tarım ürünü olarak buğday, arpa, kuru fasulye, hayvancılık, meyvecilik ve sebzecilik dar anlamda yapılmakta olup, son yıllarda kendisinden sıkça söz edilen kuşburnu üretimini artırma çabaları devam etmektedir. Merkezde kuşburnu ürünleri üretimi yapan bir fabrika ile İncinur adıyla 200 – 250 işçi çalıştırma kapasitesinde bir tekstil fabrikası, un üretimi yapan bir fabrika, Kelkit ilçesinde Tekel Genel Müdürlüğüne bağlı kibrit fabrikası, Şiran İlçesinde 1000 ton kapasiteli süt ve süt mamulleri üreten bir tesis bulunmaktadır. Kürtün ilçesinde Küssan silah sanayi A.Ş. adı altında yıllık 2500 adet üretim kapasiteli toplu tabanca fabrikası faaliyet göstermektedir. Ayrıca kuruluş çalışmaları devam eden ve 4325 sayılı Kanuna göre 162.917,41 m2 Hazine arazisi devri işlemleri sonuçlandırılma aşamasına gelen ve Kelkit İlçesinde temeli atılan Organik Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. fabrikası yapılmaktadır.

İlimiz maden kaynakları bakımından bir hayli zengindir. İlimizde halen üç büyük şirket maden arama ve işletme çalışmalarını sürdürmektedir.


Gümüşhane'de yemek kültürü de çok eskiye dayanmaktadır. Bugüne kadar Gümüşhane'nin yemek kültürü konusunda kapsamlı bir araştırma yapılmadı. Ancak bu gün mutfaklarındaki zenginlik, lezzet ve hamaratlık bunu göstermektedir.
Gümüşhane Mantısı, Kuşburnu çorbası, Zuluflu Çorbası, Un Herlesi Çorbası, Gavut Çorbası, Pağla Denlisi, Borani, Fıtfıt Haşılı,Patates Kavurması, Muhla, Yergök Dolması,Sütlü Haşıl,Lor Dolması,, Ekmek Aşı, Çıtma Fasulye, Kaygana, Erişte, Lemis,Erişti Tatlısı,Hasude Kuymağı, Kara Helva, Burma,(sini), Tel Helvası, Lalanga bilinen yemeklerindedendir.


İlde av hayvanları çeşitli ve boldur. Kış aylarında kınalı keklik, tavşan, tilki, ayı, domuz, toy, ördek, bağırtlak, kır hindisi, bıldırcın avları yapılmaktadır.
Genel olarak Gümüşhane'de iklim yazları oldukça kurak kış ve bahar ayları yağışlı geçen bir karaktere sahiptir. Deniz seviyesinden yükseldikçe karasal iklimin özellikleri gözlenmektedir.


İlimizde biri merkez ve diğeri Kelkit ilçesinde olmak üzere 2 adet küçük sanayi sitesi mevcut olup, organize sanayi bölgesi kurulma çalışmaları tamamlanıp alt yapı ihalesi tamamlanarak çalışmalara başlanmıştır.

İlimizde turizm kayda değer bir etkinliğe sahip olmamakla beraber yakın gelecekte ekonomik açıdan önemli bir role sahip olmaya aday görünmektedir. Turizm merkezi olarak geniş yaylaları, zengin tarihi ve kültürel mirası, Karaca ve Akçakale mağaraları, Tomara şelalesi, Zigana kayak tesisleri gibi tabiat varlıkları ile turizm açısından cazip bir potansiyele sahiptir.

İlimiz Türkiye'nin en çok göç veren İllerinin başında yer almakta olup, İlin ekonomik yapısı incelendiğinde Milli Gelir düzeyinin Türkiye geneline göre çok düşük olduğu, gelişmiş bölgelerle kıyaslandığında % 100'den fazla farklılıkların olduğu görülmektedir.
Devamı
Gümüşhane Hava Durumu
Gümüşhane Yol Durumu
Gümüşhane Ezan Vakti
YEREL HABERLER
SON DAKİKA