Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Kan Bağışçıları Madalyalarını Aldı

Giriş Tarihi: 17.6.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
Gümüşhane’de Kan Bağışçıları Madalyalarını Aldı
’de 14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü nedeniyle Türk Kızılayı tarafından düzenlenen törenle en fazla kan bağışında bulunan vatandaşlara madalya verildi.
Teras Kafe’de düzenlenen programa Belediye Başkanı Ercan Çimen, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Erdem, Türk Kızılayı Gümüşhane Şube Başkanı Cevat Aygün, Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Gülseren Oğuzhan Çıtlak, kamu kurum müdürleri ve bağışçılar katıldı.
Törende konuşan Çıtlak, her yıl tüm dünyada 14 Haziran gününde gönüllü kan bağışçıları kutlama törenleri düzenlendiğini belirterek, “Bizler de bugün hiç tanımadıkları insanlara kan bağışlayarak onların hayatını kurtaran bizim kahramanlarımıza teşekkür etmek için buradayız” dedi.
Türk Kızılay’ının tarihçesi hakkında bilgi veren Çıtlak, “11 Haziran 1868 yılında savaşta yaralanan askerlere yardım amacıyla hasta yardım ve imdat cemiyeti olarak kurulmuştur. Yıllar geçtikçe Kızılay’ın faaliyetleri artmış çok farklı alanlarda yardım faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır. 1947 yılında da Kızılay’ımızın adı Türk Kızılay’ı Derneği olmuştur. 1957 yılında İstanbul ve Ankara’da ilk modern kan merkezleri kurulmuştur. Kurulan Kan Merkezleri sürekli kendini geliştirmiş 1974 yılından itibaren halkı bilinçlendirme eğitimi vermeye başlamıştır” diye konuştu.
“GÜMÜŞHANE KAN İHTİYACININ TAMAMINA YAKININI KARŞILAR DURUMDAYIZ”
1957 yılında kurulan Kan merkezleriyle çıkılan yolda, 2015 yılı itibariyle 17 bölge kan merkezi ve 64 kan bağış merkezine ulaşıldığını ifade eden Çıtlak, “Bizler de Gümüşhane Kan Bağış Merkezi olarak yıllık ortalama 5 bin ünite kan almaktayız ve Gümüşhane ilinin kan ihtiyacının tamamına yakınını karşılar durumdayız. Bugün aramızda bulunan madalya takdim edeceğimiz kahramanlar sayesinde artık fark ediyor olduğumuzu düşünüyorum. Biz Gümüşhane Kızılay’ı olarak hastalarımızın ihtiyacı olan kanın almaya ve ülke kanı ihtiyacının tamamını karşılamak için çalışmaya devam edeceğiz. Buraya gelen düzenli bağışçılarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Programda söz alan Başkan Çimen ise Türk Kızılay personeline ve gönüllü kan bağışçılarına teşekkür etti.
Konuşmaların ardından gönüllü kan bağışçılarına yıl boyunca toplamda 25 kez kan bağışında bulunan 2 kişiye gümüş, 10 bağışta bulunan 34 kişiye de bronz madalyayla birlikte plaket takdim edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gümüşhane’de Kan Bağışçıları Madalyalarını Aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN