Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kent Konseyi’nden Çin Devlet Yetkililerine Çince, İngilizce Ve Türkçe Mektup

Giriş Tarihi: 6.7.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 13:15
Kent Konseyi, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yapılan zulüm ve işkencenin durdurulması için hazırladığı Çince, İngilizce ve Türkçe mektubu Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin Başbakanı Li Keqiang ve Çin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang’a email ve faks olarak gönderdi.
Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir, yaptığı açıklamada Doğu Türkistan’da asrın zulmünün yapıldığını belirterek, “Doğu Türkistan’da insanlık dramı yaşanıyor. Uygur Türklerine yapılan bu zulmün durdurulması için düşüncelerimizi hem Türkçe, hem İngilizce, hem de Çince olarak Çin Halk Cumhuriyeti devlet yetkililerine iletmeyi uygun bulduk. Bu zulmün durması için herkes elinden geleni yapmalıdır” dedi.
Pir, Çin devlet yetkililerine gönderilen mektubu bilgi maksatlı olarak ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na da faksla gönderdiklerini kaydetti.
Türkçesi hazırlandıktan sonra Çinceyi iyi bilen tercümanlara Çince ve İngilizce olarak tercüme ettirilen mektupta şu ifadeler kullanıldı:
“Size, 8 bin kilometre uzaklıktan Gümüşhane, Türkiye’den sesleniyoruz. Doğu Türkistan’daki Uygurlara yapmış olduğunuz zulmü acilen durdurmanızı istiyoruz. Şunu fark etmelisiniz ki sadece Çin’in imajına, Çin’le İslam dünyası arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkilere zarar vermiyorsunuz aynı zamanda dinini yaşamanın temel bir insan hakkı olduğunu düşünen bütün insanların nefretini kazanıyorsunuz. İyi bilmelisiniz ki dünyadaki bütün Müslümanlar diğer dinlerin mensuplarıyla beraber sizi durdurması için Allah’a dua ediyor ve bu sizin için çok büyük bir felaket olabilir. Tarihte emrine uymayan asilere Allah’ın gönderdiği büyük felaketleri hatırlayınız.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gümüşhane Kent Konseyi’nden Çin Devlet Yetkililerine Çince, İngilizce Ve Türkçe Mektup
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN