Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel Haber) li Dağcılar 3 Bin 331 Metrede İftar Yaptı

Giriş Tarihi: 8.7.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
li dağcılar, Ramazan ayında şehrin en yüksek noktası olan Abdalmusa zirvesine tırmanarak, 3 bin 331 metrede iftar programı düzenledi.
Normal zamanlarda bile “zor” kategorisinde değerlendirilen Abdalmusa zirvesine oruçlu olarak tırmanış gerçekleştiren Gümüşhane Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (GÜDAK) üyesi 5 sporcu, Torul ilçesine bağlı Gümüştuğ köyü 2 bin 442 metre rakımdaki Yılanlı yaylasına kadar araçla ulaştı.
Buradan sırt çantalarını yüklenerek güneşli ve sıcak bir havada yürüyüşe başlayan sporcular, zaman zaman serinlemek için zirvenin yamaçlarında bulunan kar kütlelerinden sızan suların oluşturduğu derelerde el, yüz ve ayaklarını yıkadı.
Susuzlukla zorlu bir mücadele altında, zaman zaman kaya tırmanışı da yaparak ve özellikle son bölümde serbest kayaların üzerinde gerçekleşen tırmanışla zirveye ulaşan sporcular 5 kilometre dolayındaki parkuru 3,5 saatte tamamladı.
Zirveye ulaşınca ilk iş olarak sırt çantalarındaki iftar yemeğini hazırlayan sporcular, kısa bir süre sonra şehrin en yüksek noktası olması nedeniyle duyulan ezan sesiyle birlikte orucunu açıp, zirve defterine duygu ve düşüncülerini yazdıktan sonra bir müddet dinlendi.
Daha sonra kulübün pankartı, Türkiye ve Doğu Türkistan bayraklarıyla hatıra fotoğrafı çektiren sporcular, tepe lambalarıyla birlikte geldikleri yolu aynı rotadan zorlu bir şekilde geri döndü.
GÜDAK Başkanı Mustafa Akbulut, zorlu zirve tırmanışının ardından yaptığı açıklamada Ramazan ayında oruçlu olarak Abdalmusa zirvesi gerçekleştirdiklerini belirterek önceki yıllarda da yaptıkları bu etkinliği gelenek haline getirdiklerini söyledi.
Etkinliğin zor olması nedeniyle, antrenmansız ve bilinçsiz bir şekilde yapılmaması gerektiğinin altını çizen Akbulut, “Bizi de zorluyor ama zirveye çıkınca da kesinlikle çok keyif alıyoruz. Arkadaşlarımızla birlikte birlik ve beraberlik içerisinde bu yıla kadar gelenek haline getirdiğimiz zirve iftarını bundan sonraki yıllarda da yapmaya çalışacağız” dedi.
Yaklaşık 10 yıldan beri GÜDAK ekibiyle Gümüşhane dağlarını arşınlayan, dağlara ve fotoğrafa olan tutkusuyla bilinen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gümüşhane İl Başkanı Ali Ateş ise ilk kez Ramazan ayında Abdalmusa tırmanışı gerçekleştirdi.
DOĞU TÜRKİSTAN ZULMÜNE 3 BİN 331 METREDEN KINAMA
Sırt çantasında getirdiği Doğu Türkistan bayrağını Türk bayrağıyla birlikte açarak 3 bin 331 metre rakımdan Çin yönetimini kınayan Ateş, zulmün bir an önce durması çağrısında bulundu. Doğu Türkistan’ın sevdaları olduğunu kaydeden Ateş, “Türk milletinin İslamiyet’le buluştuğu Doğu Türkistan topraklarının bugünkü durumu bizleri ve tüm İslam alemini üzmektedir. Bu mübarek günlerde tüm İslam aleminin huzur bulmasını yüce Rabbimden diliyorum. Doğu Türkistan, Türk milletinin medeniyet beşiğidir. Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımız da bizim can kardeşimizdir, yalnız ve sahipsiz değildir” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Gümüşhaneli Dağcılar 3 Bin 331 Metrede İftar Yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN