Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte ZAMAN'ı yalanlayan tahsis belgesi

Giriş Tarihi: 15.3.2014
Zaman gazetesinin 2005'te yeni taşındığı binasına iskan alabilmek için İletişim Lisesi'ni var gibi gösterdiği ortaya çıktı. 1997 yılında alınan ruhsata göre yeni binasını inşa eden Feza Gazetecilik AŞ, İletişim Lisesi, Baskı Tesisleri ve Yönetim Binası şemasını belediyeye götürerek onay aldı. Plan değişikliği yapılmadan faaliyet gösteren bina, kaçak durumda hizmet veriyor.

AMACINA AYKIRI KULLANIM

1995'teki imar planlarında "Eğitim ve Kültür Alanı" olarak belirlenen alan, 2003'teki düzenlemede de "Eğitim Alanı" olarak kaldı. Yönetim binasını yenileyerek teknolojik imkanlarla donatmak isteyen Zaman gazetesi, eski ruhsattaki haklarını aynen sürdürerek yeni bina inşa etti. 1997'de alınan ruhsatta, Basın Atölyeleri, Yönetim Binası ve Okul olarak gözüken 18 bin metrekarelik arsa için 36 bin metrekarelik inşaat hakkı yer alıyordu. Feza Gazetecilik AŞ de 2005'te sadece yönetim binasını yenilediklerini belirterek iskân için başvurdu. Belgede İletişim Lisesi gösterilip onay alındı. Matbaa tesisleri ve lise yönetim binası olarak gözüken alanda Zaman gazetesi ve dergi grubu hizmet veriyor. Lise olarak bahsedilen okulun isim değiştirerek Başakşehir'deki Fatih Koleji'nin altına taşındığı söylendi. Plan değişikliği yapılmadan faaliyet göstermek imar kanunlarına göre binayı kaçak duruma sokuyor. Dini Tesis, Eğitim, Kültür ve Sosyal Tesis içerikli kamudan tahsis veya kiralama yoluyla alınan arsalarda amacına aykırı kullanım yapılması yönetmeliğe aykırı. Önce kiralama daha sonra satın alma olsa bile plana aykırı faaliyet gösteren bina tamamen kaçak sayılıyor.

İHTİYAÇ YOK YALANI
Sabah'ın usulsüz iskanla ilgili haberinden sonra Zaman gazetesi, konuyu çarpıtarak kendisini aklamaya çalıştı. Zaman tapulu arsaya kaçak muamelesi yapıldığını söyleyerek konuyu çarpıttı. Açıklamada "2003'te İstanbul Valiliği'nden bu bölgede okulların yeterli olduğu ve söz konusu arsa üzerindeki binalarla ilgili işlem yapılabileceği'ne ilişkin MEB'e yazı gönderildi" denildi. Böylece gazete, bölgede okul ihtiyacı olmadığını,"Bu yüzden eğitim tesisi yapacağız" diyerek, aldıkları araziye gazete binası dikmelerine kılıf uydurmaya çalıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte ZAMAN'ı yalanlayan tahsis belgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN