'Provokasyonlar vandalizm ve örgütlü suçlara dönüştü'

Başbakan Davutoğlu, yurdu yangın yerine çevirmeye çalışanlara seslendi: Yaşananlar kimsenin yanına kâr kalmayacak, tek tek hesabı sorulacak

Giriş Tarihi: 9.10.2014
, iki gündür bahane edilerek yurdu yangın yerine çevirmeye çalışanları sert şekilde uyardı. Yaklaşık 3.5 saat süren Güvenlik Zirvesi'nin ardından konuşan Davutoğlu, şunları söyledi:
VANDALİZM VE ÖRGÜTLÜ SUÇ: HDP'nin ve yine maalesef anamuhalefet partisi genel başkan yardımcısının açıklamasından dolayı bazı illerde şiddet olayları yaşandı. Bu tam bir vandalizm ve örgütlü suç haline dönüştü. 19 vatandaş hayatını kaybetti, 145 vatandaş yaralandı. 368 vatandaş da gözaltına alındı. Vefat edenlere rahmet diliyorum.
DEVLETİ FEDA ETMEYİZ: Herkes bilmeli ki biz bu devleti ve hukuk düzenini hiçbir şeye feda etmeyiz. Kargaşa ortamı yaratmak isteyenler bilmeliler ki, kendi başları daraldığında sığınacakları yer Türkiye Cumhuriyeti devletinin gölgesidir.
KİMSE ÇÖZÜMÜN ARKASINA SAKLANMASIN: Çözüm süreci ile kamu düzeni birbirinin alternatifi değildir. Çözüm sürecini garanti edecek olan şey, temel unsur, kamu düzenidir. Hiç kimse çözüm sürecinin arkasına saklanarak kamu düzeni üzerinde herhangi bir manipülasyona, provokasyona izin veremez.
MANTIĞI YOK: Kobani'de Kürtlere yapılan zulmü protesto etmek için Türkiye'deki Kürtlere zulüm yapmak hangi mantığa sığar. T.C. vatandaşları arasında herhangi bir ayrımcılık yoktur. Biz herkesin hukukunu koruruz. Birileri Gezi olaylarında yapamadıklarını şimdi yapmak istiyorsa milletimiz her şeyi gördü.
HESABI SORULACAK: Kamu düzeni her ne surette olursa olsun sağlanacak. Hiçbir vandalizme çözüm sürecini kurban etmeyiz. Kimse bu şiddet olaylarının hesabı sorulmayacak diye düşünmesin tek tek hesabı sorulacak. Yaşananlar kimsenin yanına kar kalmayacak.
HDP'YE SERT TEPKİ: Eğer siyasi partiyseniz, kimliğinizi açık bir şekilde demokrasiden ve barış içinde siyaset yapmadan yana koymalısınız. Başka bir niyetiniz varsa, ona göre de bizden muamele görürsünüz.
TİPİK KILIÇDAROĞLU TAVRI: Şiddet üreten kesimleri tenkit etmek yerine, vebali Türkiye'nin Suriye'ye dönük merhametli dış politikasına yüklemek de tipik Kılıçdaroğlu tavrıdır.
YAPTIKLARI İKİYÜZLÜLÜKTÜR: Suriye'de, Irak'ta Türkmenler, Araplar katledilirken susanların şimdiki çağrıları ikiyüzlülüktür.

"KOBANİ'NİN HUKUKUNU KORUYACAK OLAN YEGÂNE GÜÇ TÜRKİYE"


"Biz her şekilde bütün vatandaşlarımızın hukukunu koruruz, Kobani'nin de hukukunu koruyacak olan yegâne güç Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Son birkaç haftada 200 bin insan bize sığındı. Bu vandalizmi yapanlara sığınmadılar. Son günlerdeki bu şiddet olaylarıyla kargaşa yaratmak isteyenlerin istediği olsa bu kardeşlerimiz Türkiye'ye sığınamazdı. Oradaki Arapların, Türkmenlerin, Kürtlerin katledilmesine göz yumanlar bilsin ki Kobani'den kaçanlar bizim milletimizin şefkatine sığındı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Provokasyonlar vandalizm ve örgütlü suçlara dönüştü'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN